Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

6 výhod, ktoré prinesie teplovodné podlahové kúrenie do vašej domácnosti či firmy

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Teplovodné podlahové kúrenie má, samozrejme, aj svoje negatíva, ktoré spomíname na viacerých miestach nášho webu. V tomto článku vám však predstavíme jeho výhody. Tie najväčšie možno už poznáte, no pokojne sa stavíme, že o viacerých z nich ste netušili.

  1. Nižšie účty za vykurovanie

Teplovodné podlahové kúrenie patrí medzi najúspornejšie typy vykurovania na trhu. Vďačí za to veľkej vykurovacej ploche, ktorá môže tým pádom mať veľmi nízku teplotu do 29 °C pri zachovaní veľmi vysokej účinnosti prenosu tepla do miestnosti. Vďaka nízkej teplote plochy môže byť nižšia aj teplota vykurovacej vody, ktorá zriedka presahuje 35 °C.

Výsledkom sú nižšie tepelné straty, čo zvyšuje účinnosť celého systému. Samozrejme, ak chcete skrotiť účty za teplo čo najviac, musíte teplovodné podlahové kúrenie využiť v kombinácii s nízkoteplotnými vykurovacími zdrojmi. Medzi tie patrí napr. tepelné čerpadlo či plynový kondenzačný kotol.

  1. Príjemný pocit zo sálavého tepla

Medzi výhody podlahovky patrí tiež vysoký komfort. Radiátory prenášajú väčšinu tepla do miestnosti konvekciou. Pri nej ohrievajú najprv vzduch, ktorý stúpa nahor a ako postupuje po miestnosti, ochladzuje sa a pomaly klesá nadol. Výsledkom je nerovnomerná teplota – blízko radiátora vám môže byť príliš teplo a na druhej strane miestnosti zase príliš chladno. 

Podlahové kúrenie šíri cca dve tretiny tepla sálaním. Ide v podstate o neviditeľné infračervené žiarenie, ktoré ohrieva priamo okolité objekty, vrátane ľudí, zvierat či stien. Tieto objekty následne vyžarujú teplo a ohrievajú okolitý vzduch. 

Podlahovka vám teda dodá príjemný pocit sálavého tepla podobný pobytu na jarnom slnku. Na dosiahnutie tepelného komfortu v miestnosti vám potom stačí nastaviť o 2 °C nižšiu teplotu než v prípade vykurovania radiátormi.

  1. Bezpečnejšie a zdravšie prostredie s menším množstvom prachu

Nie, že by vykurovanie radiátormi škodilo zdraviu. Teplovodné podlahové kúrenie však na rozdiel od neho nevíri prach, keďže vykuruje najmä sálaním bez prúdenia vzduchu. Radiátory sú navyše ďalšími „lapačmi“ prachu v domácnosti, takže ak sa rozhodnete pre podlahovku, nebudete ich musieť pravidelne utierať (podlahu umývate tak či tak). To všetko ocenia predovšetkým alergici a astmatici, ktorých je medzi nami čím ďalej, tým viac.  

Medzi niektorými ľuďmi stále pretrvávajú predsudky, že chodenie po teplej podlahe škodí zdraviu. To je síce pravda, avšak až od určitých teplôt povrchu. Hygienické normy stanovujú maximálnu teplotu podlahy pre obytné miestnosti na 29 °C a pre kúpeľňu či okraje miestností na 35 °C. Správne navrhnutý a nastavený systém podlahového vykurovania, dosiahne maximálnu účinnosť bez toho, aby musel tieto teploty prekročiť. 

Výhodou nízkych teplôt je aj vyššia bezpečnosť. Nemusíte mať doma horúce radiátory, o ktoré by sa mohli deti nechtiac popáliť.

  1. Teplovodné podlahové kúrenie je do každého domu

Faktom je, že inštalácia teplovodného podlahového vykurovania je o niečo drahšia a o dosť zložitejšia než pri radiátoroch. Nemusíte sa jej však obávať ani v starších budovách. Na výber máte z viacerých montážnych systémov, pričom niektoré z nich ako napr. Rehau Renova Speed, zdvihnú výšku podlahy o zanedbateľné 2 cm.

Medzi výhody podlahovky patrí aj možnosť kombinácie s množstvom vykurovacích zdrojov. Je ideálna pre použitie s tepelným čerpadlom, plynovým kondenzačným kotlom či solárnymi panelmi. Nie je však problém použiť ju aj s kotlom na elektrinu, biomasu či tuhé palivo.

V prípade potreby môžete teplovodné podlahové kúrenie tiež kombinovať s radiátormi. Zvýšili by ste tým však spotrebu energie celého systému a zhoršili užívateľský komfort, má to teda význam iba v špecifických prípadoch. Pri novostavbách si takmer vždy vystačíte s podlahovkou.

  1. Možnosť chladenia

Keď už budete mať nainštalované teplovodné podlahové kúrenie, budete ho môcť využiť aj v lete na chladenie. Sálavé chladenie je, na rozdiel od klimatizácie, bezprievanové a vysokoteplotné, nemusíte sa teda obávať ľadovej podlahy. Ak by vám však o niečo chladnejšia podlaha prekážala, môžete siahnuť aj po stropnom či stenovom chladení.

Ako zdroj chladu budete môcť použiť reverzibilné tepelné čerpadlo alebo v prípade vykurovania kotlom tzv. chiller (tepelné čerpadlo, ktoré dokáže iba chladiť). Výhodné je tiež pasívne chladenie prečerpávaním studenej vody z jednej studne do druhej cez tepelný výmenník, s využitím zemného vrtu alebo zemných kolektorov ako zdroja chladu.

  1. Minimálna záťaž pre životné prostredie

Ak vám ochrana životného prostredia nie je ľahostajná a záleží vám na tom, čím vykurujete a o koľko zdrojov našu planétu pripravíte, teplovodné podlahové kúrenie si zamilujete. Patrí totiž medzi najšetrnejšie k životnému prostrediu. 

Je ideálne pre využitie obnoviteľných zdrojov energie, medzi ktoré patria solárne kolektory na ohrev vody, fotovoltické panely vyrábajúce elektrinu pre tepelné čerpadlo či kotly na biomasu. Ak na napájanie z rozvodnej siete využijete elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov (niektorí dodávatelia to umožňujú), môžete sa dostať na takmer nulovú záťaž pre životné prostredie. Samozrejme, ak neberieme do úvahy záťaž pri výrobe a recyklácii komponentov vykurovania. 

Ekologické hľadisko umocňuje aj už spomínaný fakt, že medzi výhody podlahovky patrí pri správnej voľbe vykurovacieho zdroja aj veľmi nízka spotreba energie.

Ohodnoťte náš článok

4.2/5 (4)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...