Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Podlahové kúrenie – odborníci o 8 výhodách, cene, typoch, skladbe a inom

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Teplo od nôh je pre mnohých ľudí nevyhnutnosťou pre pohodlie a komfort v domácnosti. Tento cieľ však nemusíte dosiahnuť len tromi vrstvami ponožiek a huňatými papučami. S podlahovým kúrením môžete doma chodiť bosí a užívať si pocit tepla na nohách. Vydajte sa s nami do sveta podlahového kúrenia. Naši odborníci vám prezradia jeho hlavné výhody a nevýhody, načrtnú cenu a dokonca odhalia niektoré tajomstvá inštalácie. Ak teda uvažujete o podlahovom vykurovaní vo svojej domácnosti, tento článok je určený práve vám. Pohodlne sa teda usaďte a začnime.

Podlahové kúrenie funguje na princípe nízkoteplotného plošného sálavého vykurovania. Spoločne si prejdeme tento výraz detailnejšie:

Nízkoteplotné vykurovanie preto, lebo na rozdiel od radiátorov pracuje s oveľa nižšími teplotami (je teda aj energeticky efektívnejšie). Ak máme byť konkrétny, tak teplota podlahovky je cca 30°C. Táto teplota postačuje práve pre bod nižšie. Naproti tomu radiátory pracujú s teplotou 50°C a vyššie. Určite poznáte súťaže u starých rodičov, kto na ňom vydrží so svojou rukou najdlhšie. Často to bolo len o jednotkách sekúnd.

Plošné vykurovanie preto, lebo v zásade na rozdiel od radiátorov je umiestnené po celej ploche vykurovanej plochy a nielen na jednom mieste, napr. pod oknom, ako to často býva u radiátorov. Tým, že je vykurovaná celá plocha, nie je nutné vykurovať podlahovku na teploty podobné radiátoru, ktorého teplo v miestnostiach musí prekonať aj niekoľko metrov, kým sa dostane na jej okraj.

Sálavé vykurovanie preto, lebo teplo podlahovky od nej prirodzene sála rovnomerne do priestoru. Rozdiel medzi teplotami v rôznych kútoch miestnosti je takmer nepostrehnuteľný. Minimálny rozdiel je len na vertikále miestnosti. Napr. pri nohách a pod stropom býva rozdiel pod 3°C. Pri sálavom spôsobe vykurovania sa teda nevytvárajú tepelné zóny, ako je tomu pri konvekčnom vykurovaní (radiátor), a teda nedochádza ani k cirkulácii vzduchu, a teda aj prachu.

Podlahové kúrenie funguje v princípe podobne ako vykurovacie telesá (radiátory), len s tým rozdielom, že vykurovacím telesom je celá plocha podlahy, pod ktorou sú zabudované vykurovacie rúry. Základ teda tvoria rúrky v podlahe (prípad teplovodnej podlahovky), cez ktoré preteká teplá vykurovaná voda. Tá odovzdáva teplo betónovému poteru. Z poteru potom teplo sála smerom nahor do miestnosti. Sálavé teplo ohrieva priamo ľudí a predmety, až potom vzduch (opak konvekčného vykurovania).

Obsah článku

8 výhod podlahového kúrenia

Pri rozhodovaní o vhodnom systéme vykurovania sa často stretávame s rôznymi preferenciami a potrebami. Každý má svoje vlastné očakávania, možnosti, predispozície a nároky. Napriek tomu existuje všeobecná zhoda ohľadom výhod, ktoré so sebou prináša podlahové kúrenie. A aké sú teda výhody podlahového kúrenia?

1) Rovnomerné rozloženie tepla 

Ako sme písali vyššie, vďaka princípom plošného kúrenia dochádza k rovnomernejšiemu rozloženiu teploty v miestnosti, ktoré je neporovnateľne lepšie ako pri kúrení radiátormi. Pre lepšiu ilustráciu si pozrite tento obrázok zobrazujúci distribúciu tepla v miestnosti pri oboch typoch kúrenia. Prípadne od 9:45 v našom video podcaste o podlahovom kúrení

2) Cena podlahového kúrenia

I keď je podlahové kúrenie pri oboch variantoch (teplovodný a elektrický) nákladnejšou investíciou v porovnaní s tradičnými a de facto zastaranými radiátormi, prvotná investovaná suma sa vám pomerne rýchlo oplatí. Prevádzkové náklady sú až o 30–40% nižšie než pri radiátorovom vykurovaní.

3) Znižovanie prašnosti

Pri radiátoroch ako konvekčnom type kúrenia sa teplo v miestnosti šíri konvekciou, čo znamená, že prvotne je ohrievaný vzduch a následne distribuovaný pohybom vzduchu. Vzduch slúži ako prenášač tepla, a to často vedie k vytváraniu prievanov, čo je základom pre vírenie prachu, čo býva pre alergikov nepríjemné. Pri sálavom kúrení je proces opačný, najprv sú ohrievané predmety až potom vzduch. Taktiež, ťažšie dostupné prostredie klasického radiátora alebo klimatizácie predstavuje ideálne miesto pre usádzanie prachu. Klimatizácia navyše aj pre rôzne zdraviu škodlivé druhy plesní, húb a rias.. Tieto zariadenia sú často miestom usádzania prachu. Na rozdiel od toho je podlahové kúrenie vložené priamo do podlahy bez prístupu týchto neduhov. 

4) Komfort ovládania podlahovky

Nemalou výhodou podlahové kúrenia je možnosť ovládať teplotu miestnosti cez mobil, resp. termostat. Ľudia zo severu Slovenska, resp. z jeho neplynofikovaných častí by vám vedeli rozprávať o potrebe a hlavne charaktere pojmu prikúriť. Moderné zónové termostaty umožňujú presné nastavenie teploty v každej miestnosti.

Tie najlepšie termostaty ako napr. naša NEA SMART 2.0 majú pokročilé funkcie, ako je možnosť programovania teplotných rozvrhov podľa denných či týždenných cyklov. NEA SMART 2.0  dokáže tiež zisťovať stálu prítomnosť ľudí v domácnosti a prispôsobovať teplotu podľa aktuálneho využívania priestoru, a tým výrazne šetriť.

5) Energetická účinnosť podlahového vykurovania

Vďaka nízkej teplote potrebnej pre podlahové kúrenie je práve preto vhodné k využitiu moderných nízkoteplotných zdrojov tepla, ako napríklad tepelné čerpadlá, solárne systémy či kondenzačné kotle s reguláciou. Tieto zdroje často zapadajú do rôznych dotačných schém, ktoré sa určite oplatí využiť.

Pre úplnosť, podlahové kúrenie môže mať vysokoteplotné zdroje, ako sú tradičné plynové alebo tuhé palivové kotly. Avšak, je potrebné znížiť teplotu vykurovanej vody pomocou doplnkových prvkov systému.

6) Bezúdržbový systém kúrenia

Podlahové kúrenie je takmer bezúdržbové a často slúži desaťročia až generácie. Je koncipované svojou trvácnosťou na životnosť samotnej stavebnej konštrukcie, v ktorej sa nachádza, teda domu. Avšak k takejto životnosti je potrebné správne navrhnutý projekt a odborná inštalácia.

7) Podlahovku nie je vidieť 

Pre niekoho maličkosť, ale pre niekoho veľká vytužená zmena. Povedzme si pravdu, máloktorý radiátor mimo časopisov je dizajnovým prvkom v interiéri. Naopak skôr ruší harmóniu priestoru. Podlahové kúrenie ponúka jedinečnú výhodu neviditeľného pracanta. V porovnaní s tradičnými radiátormi, ktoré sú viditeľné a často zaberajú cenný priestor, podlahové kúrenie je elegantne skryté pod podlahou. 

8) V lete možnosť náhrady za klimatizáciu

Podlahové kúrenie sa dokáže v lete zmeniť na podlahové chladenie. Jedinou podmienkou tejto premeny je mať ako energetický zdroj k podlahovke tepelné čerpadlo. Podlahové chladenie je narozdiel od klimatizácie prakticky neviditeľné. Dôkazom o jeho prítomnosti v domácnosti je len príjemný chládok. Studený vzduch prúdiaci z klimatizácie je častým spúšťačom svalových bolestí, kŕčov, bolestí hlavy, chrbtice a hrdla, dýchacích ťažkostí, porúch imunity, prechladnutia alebo zápalu očí. Vyvarujte sa nežiaduceho vplyvu klimatizácie a využite výhody podlahového chladenia. Prečítajte si detaily v našom článku o podlahovom chladení.

Nevýhody podlahového kúrenia

Tak ako pri všetkom, tak aj pri podlahovom kúrení možno nájsť pár nevýhod, aj keď treba objektívne dodať, že jej výhody prevyšujú nižšie spomínané nevýhody podlahového kúrenia:

Pomalší ohrev na požadovanú teplotu

Tým, ako podlahovka funguje, aký má objem a hlavne, že tepelno prenosným médiom je voda (platí pre teplovodnú podlahovku), dochádza k pomalšiemu nástupu teploty v miestností. Na druhú stranu treba povedať, že miestnosť zostáva dlhšie vykúrená aj po odstavení podlahovky. Podlahovka je teda vhodná do domov a nehnuteľnosti, ktoré sú trvalo obývané.

Vyššie počiatočné náklady

I keď sú náklady na prevádzku nižšie v porovnaní s bežným vykurovaním, niekoho by mohla odradiť vysoká cena inštalácie podlahového kúrenia, ktorá sa pohybuje rádovo v tisícoch €. Avšak táto počiatočná investícia sa vám onedlho vráti cez nižšie prevádzkové náklady. Treba tiež dodať, že na ideálne zdroje vykurovania spojených s teplovodnou podlahovkou, ako je napr. aj tepelné čerpadlo, sú pravidelne dostupné dotácie, ktoré znižujú počiatočnú investíciu. 

Umiestnenie nábytku

Často sa stretávame s deklarovanou nevýhodou nutného poznania rozloženia nábytku, ktorý je v priamom spojení s podlahovou, aby ste teda namiesto vzduchu nekúrili spodok nábytku. V zásade je to pravda, ale časy veľkých presúvajúcich sa nábytkových zostav sú dávno preč. Stačí vedieť, kde bude kuchyňa, vstavaný nábytok, postele a to je tak všetko. Viac o tejto téma v našom článku s názvom: Pozor na umiestnenie nábytku pri podlahovom kúrení

Cena podlahového kúrenia

Na cenu podlahové kúrenia sa dá nazerať z množstva uhlov. Aj pre komplexnosť témy sme pre vás pripravili detailný článok s názvom “Aká je cena podlahového kúrenia”. Cena podlahového kúrenia každopádne závisí od viacerých faktorov, vrátane veľkosti nehnuteľnosti, technického prevedenia, vhodného zdroja tepla a samozrejme kvality zvoleného systému

Pri zvažovaní cenovej ponuky na podlahové kúrenie je dôležité detailne preskúmať nami odporúčané 2 uhly pohľadu. V konečnom dôsledku investujete do komplexného diela s dlhou životnosťou, ktoré má fungovať spoľahlivo, energeticky efektívne a dlhodobo. Preto neodporúčame orientovať sa len na cenu za meter rúrky. Tento tretí uhol pohľadu je úplne nesprávny. Aké sú teda tie 2 uhly pohľadu na cenu podlahového kúrenia ako takého?

Počiatočná investícia

Prvotná investícia na podlahové kúrenie sa líši od zvoleného typu podlahové vykurovania. Elektrická podlahovka sa všeobecne považuje za lacnejšiu, čo sa týka prvotnej investície. Naopak teplovodná podlahovka je o niečo drahšia. Tento rozdiel sa stiera neskôr v chode samotného podlahového kúrenia, ale o tom podrobne v ďalšom odstavci. Investičná cena podlahového kúrenia závisí aj od ďalších faktorov, ako napríklad:

  • samozrejme vykurovacia plocha
  • výber a dostupnosť kvalitnej realizačnej firmy
  • realizácia izolačnej vrstvy a betónovej vrstvy
  • energetický zdroj podlahového kúrenia

Pri energetickom zdroji sa zastavíme. Ide totiž takmer vždy o najvyššiu položku pri projekte podlahového kúrenia. Správny výber zdroja podlieha jednak typológii použitej podlahovky (elektrická a teplovodná), ale aj dostupnosti samotného paliva (drevo, plyn a pod.), či požadovanej energetickej efektívnosti. Vo všeobecnosti platí, že pre teplovodnú podlahovku je optimálne tepelné čerpadlo. Pri výbere správneho zdroja pre váš dom sa však určite poraďte s odborníkom. Do výberu toho správneho vstupuje oveľa viac faktorov ako tie vyššie spomínané. Tiež vám odporúčame prečítať náš článok na tému “Ako vyberať energetický zdroj na podlahovku”.

Prevádzkové náklady podlahového kúrenia

Pre správne porovnanie podlahového kúrenia je potrebné poznať aj jeho prevádzkové náklady, a tak sme pre vás pripravili modelový príklad tabuliek na 15 rokov. Vychádzame z týchto štandardizovaných parametrov:

  • bežný rodinný dom pre štvorčlennú rodinu s deťmi
  • podlahová plocha: 150 m2
  • objem budovy: 405 m3
  • intenzita výmeny vzduchu: 0,4 h-1
  • klimatická oblasť: stredná
  • vonkajšia výpočtová teplota: -15 °C
  • priemerná vonkajšia teplota: 3,8 °C
  • dĺžka vykurovacieho obdobia: 248 dní
  • výpočtová tepelná strata: 7 kW
  • množstvo ohrievanej vody: 50 l/osoba/deň/365 dní
  • potreba energie na vykurovanie a ohrev teplej vody: 15 379 kWh/rok
  • spotreba elektrickej energie pre ostatné spotrebiče: 3 229 kWh/rok

Do výpočtu sme zaradili aj potrebu tepla na vykurovanie, aj na prípravu teplej vody. Pre výpočet celkovej ceny energie je kľúčová aj spotreba ostatnej elektrickej energie, ako jeden z faktorov celkovej spotreby energie rodinného domu. Vo výpočte sú zaradené aj orientačné hodnoty spotreby elektriny pre štandardný počet spotrebičov. Porovnanie zahŕňa pre lepší prehľad aj investičné náklady podľa druhu vykurovania a súvisiace prevádzkové náklady.

Teplovodné podlahové vykurovanie s plynovým kondenzačným kotlom

Ročné Mesačne za 15 rokov
Celkom za vykurovanie a teplú vodu 1 505,85 € 125,49 € 22 587,75 €
Náklady za vykurovanie 565,08 € 47,09 € 8 476,2 €
Náklady za prípravu teplej vody 207,49 € 17,29 € 3 112,35 €
Paušálne platby 137,1 € 11,43 € 2 056,5 €
Investície a ročná údržba 596,17 € 49,68 € 8 941,2 €
  • cena paliva: 11,43 mesačne / 0,05 kWh
  • spotreba paliva: 1481 m3 / 15622 kWh

Elektrické priamovýhrevné podlahové vykurovanie

Ročné Mesačne za 15 rokov
Celkom za vykurovanie a teplú vodu 1 866,23 € 155,52 € 27 993,45 €
Náklady za vykurovanie 893,61 € 74,48 € 13 404,15 €
Náklady za prípravu teplej vody 421,9 € 35,16 € 6 328,8 €
Paušálne platby 205,65 € 17,14 € 3 084,75 €
Investície a ročná údržba 153,35 € 12,78 € 4 600,5 €*

Z výsledkov je jasné, že hoc má teplovodná podlahovka vyššie počiatočné náklady, jej prevádzkovanie je výhodnejšie a onedlho sa stáva lepšou voľbou. Vo všeobecnosti odborníci hovoria, že teplovodná podlahovka je cenovo výhodnejšia voľba pre trvalo obývané, veľkostne stredné až veľké domy. Elektrická sa skôr hodí pre menšie obydlia alebo občasne využívané nehnuteľnosti.

Druhy podlahového kúrenia (montáž, prichytenie, teplonosné médium)

Pri podlahovke sa môžete stretnúť tiež s dvoma označeniami, a to mokrá a suchá podlahovka. Rozdiel je v použití (mokrá), resp. nepoužití (suchá) betónového poteru. Nejde však o typ podlahového kúrenia, ale skôr o spôsob montáže samotnej podlahovky.

Suchá podlahovka výhody

  • Kúriť môžete ihneď (pri mokrom spôsobe musí poter vyzrieť).
  • Nižšia hmotnosť (obľuba pri rekonštrukciách a drevostavbách).
  • Rýchlejšie príde k zmene teploty.
  • Vyžaduje dokonale rovný podkladový povrch.

Mokrá podlahovka výhody

  • Vyššia tepelná vodivosť.
  • Lepšia teplotná zotrvačnosť.
  • Nižšia vstupná investícia.

Hoc by sa to nezdalo, ale podlahové kúrenie je tu s nami už tisícky rokov. Za stáročia prešlo vývojom a v súčasnosti sa v našich podmienkach používajú dva typy podlahového kúrenia podľa teplonosného média, a to:

Elektrické podlahové kúrenie

Väčšinou sa používa len v kúpeľniach na zvýšenie teploty podlahy. Tento spôsob vykurovania je populárny aj pri vykurovaní chát, pri domoch s malou vykurovanou plochou  alebo budovách s nepravidelným využívaním. Samotná elektrická podlahovka má tri podoby, resp. vykurovacie systémy, a to:

  • Vykurovacie rohože – Najčastejší typ elektrickej podlahovky, ktorý vyniká aj jednoduchou inštaláciou.
  • Vykurovacie káble – Tento typ vyniká vysokou flexibilitou, ktora sa hodí do členitých priestorov.
  • Vykurovacie fólie – Pozitívum spočíva v minimálnej výške konštrukcie a suchej inštalácii. Na druhú stranu nie sú vhodné pod dlažbu ani do miestnosti s tzv. mokrou prevádzkou.

Výhody elektrického podlahového kúrenia

  • nižšie počiatočné náklady
  • rýchlejší rast teploty v miestnosti
  • nižšia konštrukčná výška

Nevýhody elektrického podlahového kúrenia

  • vysoké prevádzkové náklady
  • vysoký transformačný faktor
  • rýchle vychladenie
  • EMF faktory (elektrosmog)

Teplovodné podlahové kúrenie

Ako už napovedá jeho základom je voda, resp. teplá voda, ktorá prenáša svoju teplotu do poterového betónu a ten zohrieva podlahu. Ide o najbežnejší typ podlahového kúrenia vhodný do trvalo obývaných domov. Môžeme sa stretnúť s jeho rôznymi typmi, ktoré sa odlišujú samotnými rúrkami, v ktorých prúdi voda, a teda:

Porovnanie PE-Xa PERT Plasthliník

PERT-AL-PE

Typ materiálu Sieťovaný polyetylén v 3D štruktúre Polyetylén so zvýšenou tepelnou odolnosťou Polyetylén so zvýšenou tepelnou odolnosťou s hliníkovou vrstvou
Teplotná odolnosť Maximálna výpočtová teplota – trieda použitia 5 podľa ISO 10508: 90 °C, krátkodobo 100 °C Maximálna výpočtová teplota – trieda použitia 4 podľa ISO 21003: 70 °C, krátkodobo 100 °C Maximálna výpočtová teplota – trieda použitia 4 podľa ISO 21003: 70 °C, krátkodobo 100 °C
Oprava zalomenej rúrky možná nemožná nemožná
Odolnosť voči mrazu áno nie áno
Spracovateľnosť pri nízkych teplotách áno nie áno
4 desaťročia skúseností áno nie nie
Najviac testovaný materiál na trhu TZB áno nie nie
Tvarová pamäť (spájanie 100% spoľahlivou násuvnou objímkou) áno nie nie
Vysoká oteruvzdornosť áno nie nie

Výhody teplovodného podlahového kúrenia

  • tepelná zotrvačnosť rátaná na hodiny
  • možnosť využitia úsporných energetických zdrojov (často dotačne podporené)
  • nízke prevádzkové náklady
  • možnosť chladenie v lete

Nevýhody teplovodného podlahového kúrenia

  • vyššie počiatočné náklady
  • pomalší nábeh

Prípadne teplovodnú podlahovku rozlišujeme aj prichytením spomínaných rúrok:

  • suchý zips
  • pripínačkový, resp. nopový systém
  • ukotvenie sponkami
  • rúrky sú vsadené do systémových dosiek (suchý systém)

Ako vybrať zdroj k podlahovému kúreniu

Nemenej dôležité, ak nie najdôležitejšie, na podlahovom vykurovaní je výber správneho energetického zdroja. Ideálne, aby bol energeticky efektívny, úsporný a zároveň bude kompromisom pre vašu peňaženku a dostupný zdroj paliva. Výber energetického zdroja už odporúčame konzultovať s realizačnou firmou. Na prvý pohľad môže byť voľba jasná na základe dostupného zdroja paliva, ako je plyn, ale do rozhodovacieho procesu vstupujú aj faktory, ako sú energetické nároky budovy a obyvateľov v nej. 

Vo všeobecnosti sa však odborníci zhodujú na tom, že pre teplovodnú podlahovku ako najpoužívanejší typ podlahovky je najvhodnejšie tepelné čerpadlo, prípadne kondenzačný kotol. Samozrejme ako pri každom pravidle, resp. zhode existujú výnimky, ktoré sú tak ojedinelé, že sa nimi nebude zaoberať. Vo finále drvivá väčšina energetického zdroja  podlahového vykurovania bude jeden z týchto:

Tepelné čerpadlo 

Plyn a elektrina sú palivá, ktorých ceny plynule rastú. Netreba zabúdať ani na fakt, že oproti okolitým krajinám sú ceny energií pre domácnosti regulované. Takáto výdatná štátna podpora je neudržateľná. Scenár dorovnania cien energií na úroveň okolitých krajín je veľmi pravdepodobný najmä z dôvodu potreby radikálne šetriť na výdavkoch štátu už v najbližších rokoch, pričom tieto trhové ceny sú často až dvojnásobné. Preto, ak chcete mať čo najnižšie prevádzkové náklady na kúrenie, sa odporúča zvoliť tepelné čerpadlo. 

Tepelné čerpadlá, najmä v kombinácii s podlahovým kúrením, pracujú pri optimálnych výstupných teplotách, čím dosahujú pri kvalitne postavených domoch a vyladených systémoch aj o 50 % lepšie prevádzkové náklady v porovnaní s plynovým kúrením. Navyše nepotrebujú pripojenie na plyn ani komín. Hoci počiatočná investícia môže byť vyššia, pri dlhodobej prevádzke sa vám skôr či neskôr vráti. Navyše ich cenu vie až o 30% znížiť dotačný program Zelená domácnostiam alebo obnov dom.

Kondenzačný plynový kotol

Častá voľba v prípade ľahkej dostupnosti plynu, čo v niektorých okresoch býva problémom.. Aktuálne ide o najlacnejší energetický zdroj v spojením s podlahovým kúrenim za predpokladu, že v nehnuteľnosti nechcete chladiť. Keď pripočítate aj klimatizáciu, už sa nákladová položka rovná s tepelným čerpadlom, na ktoré si viete aktuálne uplatniť aj jednu z dostupných dotačných schém spomínaných vyššie. 

Tak ako pri všetkom, treba aj tu myslieť na budúcnosť, ktorá prináša pri plynových kotloch tieto nemalé riziká:

  • rizikovejšia dostupnosť plynu, a za vyššiu cenu z geopolitických dôvodov  
  • koniec alebo zásadná redukcia plošnej štátnej podpory pre domácnosti na regulované ceny energií
  • uhlíková daň na fosílne palivá (od roku 2027). 

Kotol na biomasu, resp. tuhé palivo

Vhodný zdroj hlavne v niektorých regiónoch s dobrou a lacnou dostupnosťou palivového dreva. Vyžaduje si však pripojenie akumulačnej nádoby, ktorá zachytí prebytky tepla, nakoľko podlahové kúrenie je citlivejšie na vstupnú teplotu vody. Taktiež je potrebné namontovať zmiešavací trojcestný ventil za akumulačnou nádržou, ktorého funkciou je riadiť teplotu vykurovacej vody pre podlahové kúrenie.

Skladba podlahového kúrenia

Pred uzavretím hrubej stavby oknami a dverami je nevyhnutné plne navrhnúť skladbu podlahy a zohľadniť v nej potreby pre zabezpečenie dostatočnej hrúbky pre podlahové vykurovanie bez akéhokoľvek obmedzujúceho vplyvu. Skladba podlahy pre podlahové kúrenie je od roku 2021 po aktualizácii normy STN 73 0540-2 normalizovaná. Teda odporúčanie sa mení na normalizované (požadované).

Nižšie sa budeme zaoberať teplovodnou podlahovkou, kde je podklad v kontakte so zemou. V ostatných podlažiach (podlažia nad vykurovanými priestormi) je rozdiel len v tom, že absentuje hydroizolačná vrstva, oddeľovacia fólia a doplnková izolácia. Absencia doplnkovej izolácie platí len v prípade, ak je použitá systémová doska, ktorej izolačná vrstva je jej súčasťou a to presne v požadovanej hrúbke 3 cm. Ostatné prvky sú rovnaké ako pri podlahe v kontakte so zemou.

1) Vertikálne delenie (vrstvy podlahy domu)

Podkladový betón, resp. základová doska

Dva často zamieňané pojmy. V prípade, že základové pásy spočívajú pod nosnými stenami a sú spojené s doskou, hovoríme o podkladovom betóne. Tento typ betónu nenesie zaťaženie celej stavby, ale iba zaťaženie podlahy. Hrúbka tejto podkladovej dosky sa pohybuje v rozmedzí 10 až 15 cm a býva vystužená kari sieťou.

Ak je celý dom postavený na doske bez základových pásov, hovoríme o základovej doske. Táto doska má zvyčajne hrúbku minimálne 30 cm a je vystužená jednou alebo dvoma vrstvami kari sietí. Základová doska, tiež označovaná ako samonosná, prenáša zaťaženie muriva a celého domu a staticky aj konštrukčne je riešená odlišne oproti podkladovému betónu.

Hydroizolácia

Ako píšeme nižšie, má viacero spôsobov aplikácie a materiálového prevedenia, ale jej jedinou úlohou je zabrániť vniknutiu vlhkosti do podlahy, prípadne aj do obvodových stien domu.

Spôsoby realizácie hydroizolácie:

  • Pod základovou doskou (plávajúca resp. samonosná) – nachádza sa medzi tepelnou izoláciou, ktorá je v styku so zemou a samotnou doskou. Ide o cenovo náročnejšiu realizáciu, nakoľko napr. rozvody inštalácií sa nemôžu viesť nad základovou doskou, ale pod ňou. Odmenou je vyššia energetická úspora domu smerom tzv. do zeme.
  • Nad základovou doskou – ide o najčastejší variant realizácie, kde hydroizolácia sa samozrejme kladie medzi tepelnoizolačnú vrstvu a základovú dosku.

Oddeľovacia fólia

V prízemí aplikujeme polystyrén na hydroizoláciu. Táto hydroizolácia je vyrobená zväčša zo živičného materiálu, ktorý potenciálne môže reagovať so spomínaným polystyrénom a spôsobiť jeho funkčnú degradáciu. Preto sa priamy kontakt týchto dvoch materiálov neodporúča a oddeľujeme ich pomocou oddeľovacej polyetylénovej (PE) fólie s hrúbkou minimálne 100 mikrónov (0,1mm).

Izolačná vrstva – prídavná

Prídavná preto, nakoľko aj samotná ďalšia vrstva systémovej dosky podlahovky má  tepelnoizolačnú vrstvu. Tieto systémové dosky sa vyrábajú v hrúbke 30 mm práve preto, aby boli aplikovateľné aj medzi vykurovanými priestormi (podlahovka na poschodí). Táto izolácia systémovej dosky na styku podlahy so zemou je nedostatočná, a tak sa pridáva ďalšia izolačná vrstva v hrúbke min. 70mm, aby výsledok dosiahol izolačnú vrstvu aspoň 100 mm. Často je však potrebná aj väčšia izolačná hrúbka.

V rámci podlahovej izolácie sa vedú rôzne rozvody, ktorými sú najhrubšie odpadové rúry. Preto odporúčame izoláciu podlahy rozdeliť do niekoľkých vrstiev. Prvá vrstva EPS (expandovaný polystyrén) s hrúbkou 50 mm by mala slúžiť na vyrovnávanie výšky rozvodov ako už spomínaná kanalizácia. Druhá, napr. 20mm vrstva EPS izolácie by mala vytvoriť súvislý rovný povrch vhodný pre pokládku systémových dosiek podlahového kúrenia (zväčša 30mm).

Podlahovka ako taká

Samotné rúrky sa kladú do systémových dosiek podlahovky alebo su pripnuté iným spôsobom k systémovému prvku podlahovky. Existuje ich celá rada podľa materiálov, spôsobu uchytenia rúrok alebo vyžadovanej montáže. Túto tému sme spracovali nižšie v sekcii, ktorá sa venuje jednotlivým typom systémov podlahového kúrenia.

Najčastejšie typy uchytenia rúrky podlahového kúrenia

Poter (betónový alebo anhydritový poter)

Ak sa jedná o suchú montáž podlahového kúrenia, tak poter absentuje. Táto tzv. suchá podlahovka je pre svoju nižšiu hmotnosť vhodná na rekonštrukcie a do drevostavieb. Tzv. mokrá podlahovka obsahujúca poter je však najčastejším typom montáže podlahovky. Existujú rôzne typy poterov (možno sa stretnúť s horečnatými, asfaltovými potermi a potermi na báze syntetických živíc). V drvivej väčšine sa používajú dva typy poterov, a to:

Anhydritový poter

  • odporúčaná hrúbka 45 mm
  • drahší až o 100%
  • rýchlejší nábeh
  • samonivelizačný

Betónový, resp. cementový poter

  • odporúčaná hrúbka 65 mm
  • lacnejší ako anhydritový
  • potrebuje zarovnávaciu nivelizačnú vrstvu

Pri hrúbke poteru sa môžete stretnúť s rozličnými udajmi. Tie sú však vo väčšine spôsobené interpretáciou meriania, a teda či sa meria od vrchu trubky alebo jej spodku. Hrúbka trubiek podlahového kúrenia sa pohybuje medzi 15-20 mm. Téma poteru je však ešte oveľa širšia, aj preto sme pre vás pripravili podcast/webinár na tému poterov pre podlahové kúrenie. 

Samonivelizačný poter v prípade cementového poteru

Pri aplikácii cementového poteru nemusí prísť k vzniku potrebnej rovinatosti na pokladku finálnej podlahovej krytiny, a preto je niekedy potrebné túto rovinu dosiahnuť 2 spôsobmi:

  • Zbrúsením – používa sa, ak samotný poter dosiahol dostatočnú rovinu (skôr výnimka ako pravidlo) na len zbrúsenie.
  • Aplikáciou nivelizačného poteru – na odstránenie nerovností podlahy do 30mm sa využívajú samonivelizačné stierky. Tieto stierky zabezpečujú konečné vyrovnanie pred pokládkou podlahy. Tým sa predchádza nežiaducim pnutiam, ktoré by mohli viesť k poškodeniu podlahovej krytiny. Ak máte problémy s nerovnosťami väčšími ako 30mm, je vhodné nanášať nivelizačnú stierku vo viacerých vrstvách alebo zvážiť použitie nivelačného poteru.

Podlahová krytina

Pri voľbe podlahovej krytiny by ste mali dbať na jej vysokú tepelnú priepustnosť. Čím menší je tepelný odpor materiálu podlahy, tým je podlahové kúrenie samozrejme účinnejšie, a teda prirodzene aj lacnejšie. Nesprávna krytina dokáže spôsobiť vyššie náklady aj o tretinu a v extrémnych prípadoch aj viac. 

Vo všeobecnosti sa odporúča ako najlepšia keramická dlažba alebo plávajúca podlaha s nízkym tepelných odporom vhodná pre podlahové vykurovanie. Drevené parkety môžete použiť taktiež, ale ich hrúbka by nemala presiahnuť 10 mm. Ak ide o drevené parkety, najlepší prenos tepla sa dosiahne, ak sú prilepené. Koberec s hrúbkou väčšou ako 10 mm je už nehodnou podlahovou krytinou pre podlahové kúrenie. Viac o tejto téme a o jednotlivých tepelných odporoch materiálov si prečítate v našom článku ako vyberať podlahu na podlahové kúrenie.

2) Samotný systém podlahového kúrenia obsahuje:

Rozdeľovač

Rozdeľovač podlahového kúrenia slúži na distribúciu teplonosného média, a teda vody do jednotlivých okruhov. Jeho hlavnou úlohou je schopnosť regulovať prietok vody v jednotlivých častiach podlahového vykurovania, čím sa dosiahne rovnomerné rozloženie tepla v podlahe, ale hlavne požadovaná výška teploty v miestnosti.

Základná regulácia sa zabezpečí na rozdeľovači nastavením ventilov a správny chhmotnostých prietokov vykurovacej alebo chladiacej vody. Ako výbornú nadstavbu odporúčame priestorové termostaty, resp. sofistikované regulátory, ktoré zabezpečia perfektný tepelný komfort. Ich ovládanie je možné často aj cez smart aplikáciu na mobile. Viac o tejto téme v článku na archinfo.

Rúrky podlahovky resp. systémové dosky podlahového kúrenia

Existuje veľké množstvo ich typov, kde sú určujúcimi vlastnosťami hlavne ich použitie, spôsob uchytenia rúrok a tiež materiálové zloženie. Viac o tejto téme sa venujeme v sekcii nižšie. Každopádne ich spoločným menovateľom je, že sa skladajú v drvivej väčšine z 3 častí, a to:

  • EPS (Expandovaný polystyrén) resp. v prípade kročajovej izolácie EPS-T
  • Hydroizolačná vrstva – často obsahujúca výstupky, ktoré uchytávajú rúrky
  • Trubky podlahového vykurovania – Viac v článku je dôležitý materiál rúrok

Termostat

Odborne je nástenný regulátor teploty vlastne snímač teploty a ovládací prvok, ktorý komunikuje s riadiacou jednotkou, a tá zas prijaté pokyny premieta do jednotlivých okruhov podlahovky. Teda za predpokladu, že máte priestorovú reguláciu (tá, ktorá dokáže v rôznych miestnostiach dosiahnuť rôznu teplotu). Ak máme ísť do detailov, tak regulátor (termostat) ovláda elektrický pohon na rozdeľovači. Ak termostat napr. nameria v miestnosti pokles teploty, pohon sa otvára a do rúrok v danej miestnosti prúdi vykurovaná voda. Naopak v momente, keď už je v miestnosti teplo, regulátor pohon uzavrie. 

Dnešné ineteligentné smart home priestorové regulácie toho dokážu skutočne veľa. Manažovanie teploty v čase a na diaľku už nie je nič výnimočné, ale predsa sa najde výnimočné a č.1 a to NEA SMART 2.0, ktorá dokáže:

  • byť hlasovo ovládateľná cez s funkciu Amazon Alexa
  • autonómne regulovať teplotu na základe prítomnosti v dome cez funkciu Geofencing
  • znižovať tak typické výkyvy teploty cez špeciálne vyvinutý samoučiaci sa PWM algoritmus

Priestorovú reguláciu teploty nevyhnutne dopĺňa regulácia zdroja tepla či chladu, t.j. napr. tepelného čerpadla. Spravidla reguluje vnútorné procesy zdroja, ovláda teploty vykurovacej a chladiacej vody alebo ďalšie doplnky zdroja. Optimálne je obe regulácie prepojiť a zladiť, aby fungovali spoločne a nie proti sebe. Nea Smart 2.0 takéto zladenie umožňuje, pričom vie byť nadradená regulácia alebo naopak podriadená regulácia k zdroju tepla. O režime najlepšie rozhodnú odborníci z Rehau alebo priamo z montážnej spoločnosti.

Zdroj tepla

Žiadna podlahovka nefunguje bez energetického zdroja, ktorý dodáva teplo – v prípade teplovodnej podlahovky v podobe teplej vody v rúrkach. Najčastejšie sa jedná o tieto energetické zdroje:

  • tepelné čerpadlá
  • plynové kondenzačné kotly
  • kotly na biomasu resp. tuhé palivo
  • elektrokotly 
  • termické solárne systémy
  • krbové teplovodné vložky

Viac o energetickom zdroji pre podlahovku sa môžete dočítať v sekcii ako vybrať zdroj k podlahovému kúreniu alebo v našom detailnejšie spracovanom článku najlepší energetický zdroj k podlahovému vykurovaniu.

Typy systémov podlahovky REHAU

Výber vhodného systému podlahového kúrenia je individuálnou otázkou pre každý dom, pričom rozhodujú najmä montážne zvyklosti vašej montážnej spoločnosti a typ výstavby vašej nehnuteľnosti (masívna, ľahká a pod.). REHAU, ako špičkový nemecký výrobca podlahového kúrenia, poskytuje riešenie pre všetky prípady s nasledovnými systémami:

Systémová doska Varionova

Varionova systémová doska, dodávaná s krokovou a tepelnou izoláciou alebo bez izolácie, je navrhnutá na použitie so všetkými podlahovými materiálmi vhodnými na vykurovanie a chladenie. Ako bolo uvedené vyššie, vďaka integrovanej tepelnej izolácii je vhodná pre izolované aj neizolované podklady.

Systémová doska TACKER

Hladké systémové dosky alebo fólie Tacker s rastrom sú druhým najobľúbenejším riešením pre širokú škálu stavieb.  Predtlačený rastrom po 5 cm zjednodušuje a zabezpečuje presnú pokládku. Tento systém je navrhnutý tak, aby bol kompatibilný so všetkými podlahovými povrchmi vhodnými na vykurovanie a chladenie.

Systém RAUTHERM SPEED

Suchý zips je modernou inováciou aj oblasti vykurovanie. Rautherm Speed v podobe flísovej podložky 3 mm alebo 30 mm dosky s polystyrénom a rúrkami so suchým zipsom zrýchli pokládku rúrok a systému až o 30%

RAUTHERM SPEED silent

Vzhľadom na vynikajúce protihlukové vlastnosti je systém RAUTHERM SPEED silent ideálny pre miestnosti a nehnuteľnosti, kde je potrebná efektívna redukcia krokového hluku.

RAUTHERM SPEED plus renova

So svojou nízkou konštrukčnou výškou len 21 mm a všestranným charakterom je optimálna pre renovácie podlahového vykurovania a chladenia, najmä v spojení s tenkovrstvovými potermi.

Systém RAUFIX

Tento systém je ideálny predovšetkým pre miestnosti s väčšími rovnomernými plochami a vyšším užitočným zaťažením. Je navrhnutý na použitie so všetkými podlahovými materiálmi vhodnými na podlahové kúrenie, vrátane liatych.

Suchý systém 

REHAU suchý systém bol vyvinutý pre obytné a kancelárske priestory, kde nie je vhodné používať mokrý systém inštalácie podlahového kúrenia. Je ideálny pre interiéry s masívnymi alebo drevenými podlahovými a stropnými konštrukciami a nájde využitie aj pri rekonštrukcii vykurovania v historických budovách.

Ohodnoťte náš článok

4.8/5 (20)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...