Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Aká je vhodná izolácia pod podlahové kúrenie?

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Výber správnej izolácie pri podlahovom kúrení sa podpisuje na znížení tepelných strát a nasmerovaní tepla správnym smerom. Ide o rozhodnutie na celú životnosť podlahového kúrenia. Preto je potrebné vyberať obozretne. 

Izolovať je potrebné celý priestor

Moderné domy sú úsporné a dobre energeticky izolované. Preto sú priam stvorené pre nízkoteplotné podlahové vykurovanie. Sálavý systém úplne pokryje tepelné straty a spotrebu tepla v dome. Moderné stavby ťažia aj z faktu, že sálavým vykurovaním dosiahneme pocit príjemnej teploty pri teplote vzduchu o 2 až 3 °C nižšej ako pri vykurovaní radiátormi. K efektivite mu ešte viac pomôže aj správna izolácia.

Prečo izolovať podlahu?

Podlaha patrí k jednému z najväčších odvádzačov tepla. Od 15 do 20 % celkových tepelných strát budovy sa deje práve cez podlahu. To znamená, že inštalácia podlahovej izolácie môže znížiť prevádzkové náklady. Ešte efektívnejšie to je v prípade podlahového vykurovania, keďže to je prakticky jej súčasťou. Pri podlahovom vykurovaní je vhodné voliť aj prídavnú izoláciu, napríklad v podobe tvrdeného polystyrénu. Pomôže aj vyrovnávacia vrstva z penobetónu, ktorý je zároveň tepelnoizolačným materiálom.

izolácia podlahoveho kurenia

Izolácia podlahového kúrenia znižuje tepelné straty.

Ako si vybrať správne?

Veľa záleží od hrúbky celkovej podlahy. Pri podlahovom vykurovaní, kde sa nemusíte viazať na zníženú podlahu, je ideálna hrúbka izolačnej dosky 58 mm a na hornú časť pripadne aspoň 50 mm betónu. Pri podlahovom vykurovaní s vyššími nárokmi na nízku podlahu je riešením použitie dosky menšej hrúbky. Prípadne je možné použiť obyčajnú systémovú dosku bez tepelnoizolačných vlastností.

Ak máte stenové kúrenie, stačí vonkajšia izolácia domu. Úplne nevhodné sú tepelnoizolačné omietky do interiéru, ktoré bránia prechodu tepla zo steny.

Správna izolácia medzi poschodiami 

Hrúbka izolácie pri tepelnom vykurovaní sa mení aj v závislosti od podlažia. Nad vykurovacím telesom je potrebné voliť čo najmenšiu izoláciu. Výšku cementového poteru zvoľte max. 65 mm a parkiet či dlažby max. 10 – 15 mm.

Pozor si dajte na prízemí 

Keďže poschodia domu sú menej náchylné na teplotné straty ako kontaktná plocha so zemou, na prízemí je nutný aj polystyrén na hydroizoláciu. Tá je najčastejšie zo živičného materiálu a neodporúča sa priamy styk týchto dvoch materiálov. Časom by mohlo prísť k poškodeniu vrstiev. Preto je vhodné medzi tieto dve vrstvy vsunúť aj oddeľovaciu fóliu s hrúbkou aspoň 100 mikrónov. Zabezpečí, že izolácia bude pracovať spoľahlivo dlhé roky. 

Dva typy izolačných dosiek 

Ak ide o izoláciu k podlahovému vykurovaniu, je vhodné vybrať si z dvoch typov: 

  • Izolačná doska s cementovým pokrytím je ideálna na použitie pri podlahovom vykurovaní. Pretože zabráni úniku tepla do podkladu pod ním. 
  • Izolačná doska bez pokrytia je určená na použitie s vykurovacou fóliou.

Vedeli ste, že drevené parkety môžete mať aj na podlahovom vykurovaní?

Áno, ak si vyberiete parkety určené na podlahové vykurovanie, ktoré majú stabilnú základnú vrstvu. Tá zvyšuje ich rozmerovú stálosť a zaručuje nízky odpor prestupu tepla.

Drevená podlaha nie je izolant 

Mnoho ľudí si myslí, že drevo je izolant, ktorý nemožno používať pri podlahovom vykurovaní. Je to len čiastočná pravda. Netreba sa jeho použitia obávať. S drevenými podlahami bol v minulosti skutočne problém. Ani nie až tak pre jeho izolačné vlastnosti, ako kvôli praskaniu od tepla. Dnes sú však v ponuke veľkoplošné parkety so špeciálnou konštrukciou z rozťažných drevín určené práve na podlahové vykurovanie. Navyše hrúbka dreva je v tomto prípade tak tenká, že sa netreba báť zníženia prestupu tepla do miestnosti. 

Ohodnoťte náš článok

4.2/5 (8)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...