Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Ako sa podlahové kúrenie v lete mení na podlahové chladenie

  • Ako sa podlahové kúrenie v lete mení na podlahové chladenie

Ako sa podlahové kúrenie v lete mení na podlahové chladenie

Podlahové vykurovanie oceníte aj počas leta. Stačí malá zmena a môžete ušetriť na klimatizácii. Ak chcete vedieť, ako sa podlahové kúrenie v lete mení na podlahové chladenie, pokračujte v čítaní. 

Skutočne prirodzené osvieženie 

Možno poznáte príjemný pocit, keď v horúci deň vstúpite nohami do chladnej vody. Alebo sa len osviežite tým, že stúpite na chladnú podlahu. Tak presne taký príjemný pocit prináša podlahový systém chladenia. To však nie je všetko. Ochladí celý priestor len vďaka malej zmene. Do rúrok kúrenia nepustíte horúcu, ale chladnú vodu. Podlahové chladenie dokáže znížiť teplotu v miestnosti o 3 – 5 stupňov Celzia. A to rozhodne nie je málo. Na ochladenie priestoru spotrebuje pritom len minimum energie v porovnaní s klimatizačnými jednotkami. Preto je modernou odpoveďou na stále teplejšie letá aj v našich zemepisných šírkach.

Prirodzená teplota pre ľudské telo 

Možno sa vám zdá, že 3 – 5 stupňov ochladenia priestoru v horúcom lete nie je veľa. Je to však ideálny pokles teploty, ktorú telo najlepšie zvládne. Lekári dlhodobo upozorňujú, že aj pri chladení klimatizáciou by rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou chladenou teplotou nemal byť vyšší ako 7 stupňov Celzia, pri deťoch dokonca len 5 stupňov. Pri prechladených priestoroch vznikajú prechladnutia, zápaly, oslabuje sa imunitný systém a vznikajú ochorenia, ktoré už majú aj svoju kategóriu – ochorenia z klimatizovaných priestorov. Podlahové chladenie vychladí priestor prirodzene, šetrne k ľudskému telu a dostatočne, aby ste boli svieži, ale nie chorí. 

rodine si užíva hru na podlahe

Na podlahovke sa v zime zahrejete a v lete schladíte.

Príjemný chládok počas celého leta

Podlahové chladenie nehučí, nie je náročné na energiu, nevíri prach, nespôsobuje prievan. Je preto veľmi efektívne napríklad v spálni. Dokáže chladiť nepretržite. Aj počas celej noci. Mnohé klimatizácie kvôli hluku nie je možné mať zapnuté celú noc. Podlahové chladenie chladí sálaním a preto udržiava konštantnú teplotu v celej miestnosti. V dobre zateplenom objekte je takéto chladenie dostatočne účinné. Zaobídete sa bez dodatočného chladenia klimatizáciou alebo ventilátorom. Ak chcete teplotný komfort ešte viac zvýšiť, skvelou možnosťou je stropné chladenie. Oceníte ho hlavne v období, keď počas leta teploty atakujú rekordné hranice. 

Použite podlahovku na chladenie aj počas horúcich letných nocí. Teplota v spálni nebude kolísať a váš spánok bude kvalitnejší počas celej noci.

Chlad v každej miestnosti

Obrovskou výhodou podlahového chladenia je, že chladí v celom objekte, teda rovnako, ako keď kúrite. Klimatizácia pritom dokáže obvykle vychladiť len jednu miestnosť. V prípade zariadení multisplit je síce možné mať viacero klimatizačných jednotiek, ale s nimi stúpajú aj nároky na energiu. Vďaka podlahovému chladeniu znížite teplotu v celom priestore, nielen vo vybraných zónach, kde by chladila klimatizácia. Chlad pritom nebudete nikde cítiť ako ovievanie. 

Výhodou je veľká plocha

Veľkou výhodou pri podlahovom chladení je plocha, ktorá mení teplotu v priestore. Čím väčšia, tým menej chladu stačí na vyhladenie priestoru. V tomto nemôže podlahovému chladeniu konkurovať prakticky žiadna klimatizácia. No teplota sa nebude koncentrovať len pri povrchu. Podlahové chladenie totiž využíva nízky teplotný spád. To znamená, že aj pri cirkulujúcej vode s teplotou 22 stupňov Celzia dokáže výrazne sťahovať teplo z celého priestoru. To nedokáže žiadne bodové, iba veľkoplošné chladenie. Podlaha odovzdáva  chlad do priestoru s výkonom približne 30 – 40 W/m 2.

Vedeli ste, že pri chladení podlahou má až 60 % podiel na prenose tepla sálanie?

Naopak, pri splitovej klimatizácii dochádza takmer k 100 % prenosu tepla nútenou konvekciou.

24/7

Podlaha nebude studená, ale príjemne osviežujúca. Preto sa nemusíte báť, že by vám bola zima na nohy. Práve naopak. Stredná teplota podlahy je okrem toho o ďalšie 2 °C vyššia než výstup studenej vody z tepelného čerpadla. Podlahové chladenie sa výborne kombinuje s obnoviteľnými zdrojmi energií. Aj preto predstavuje ekologickú a šetrnú alternatívu regulácie teploty. Výhodou je, že podlahové chladenie dokáže chladiť naozaj 24 hodín sedem dní v týždni. Preto neprichádza ku kolísaniu teploty, na ktorej vychladenie by bolo nutné opäť zvyšovať výkon chladiaceho zariadenia, ako je to pri klimatizácii.

Záver 

Podlahové chladenie je pre každého, kto podlahou aj kúri. Nemusíte nič dokupovať ani inštalovať. Preto, ak sa rozhodnete pre zabezpečenie podlahového kúrenia, hneď dostávate aj chladenie na letné dni. Pre plnohodnotné chladenie treba chladiaci výkon overiť vo fáze projektu a pri návrhu tohto systému chladenia treba zvážiť všetky jeho limity.

 

Vo väčšine domov s podlahovým kúrením však systém podlahového chladenia môžete obvykle využívať bez akýchkoľvek dodatočných nákladov.

Výhody podlahového chladenia sa dajú preto zhrnúť do pár bodov:

  • je tiché
  • energeticky nenáročné
  • zdravšie
  • šetrné k ľudskému telu
  • chladí 24 hodín denne
  • neprichádza ku kolísaniu teploty
  • absentuje vírenie vzduchu.
2020-06-28T11:54:40+02:0007.05.2020|Kategórie: Zaujímavosti|
Ak budete pokračovať s využívaním tejto stránky, súhlasíte s tým, že cookies na Vašom zariadení môžu byť použité. Ďalšie informácie nájdete v našej Smernici o ochrane osobných údajov. Súhlasím