Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Ako vybrať energetický zdroj k podlahovému vykurovaniu 

  • energetický zdroj k podlahovému kúreniu

Ako vybrať energetický zdroj k podlahovému vykurovaniu 

Podlahové vykurovanie u vás raz a navždy skoncuje s pojmom studenej podlahy. Navyše nebudete musieť pri zariaďovaní interiéru robiť kompromisy kvôli radiátorom. Podlahové vykurovanie má však aj isté nároky na zdroj energie. Je dobré voliť ten najvýhodnejší pre technológiu aj vašu peňaženku. 

Výhodnosť záleží od zdroja energie

Pri stavbe domu už mnohí ľudia ani o inom ako podlahovom kúrení neuvažujú. Veď načo platiť za kúrenie viac, ak to ide lacnejšie a efektnejšie? Podlahové kúrenie predstavuje nielen najpríjemnejší spôsob vykurovania, ale aj najefektívnejší. Miestnosť je vykúrená rovnomerne, čo radiátorový systém nikdy neumožní. Ostáva však zvoliť ešte správny zdroj, ktorý bude efektívny, aj energeticky úsporný. Zároveň bude kompromisom pre vaše finančné možnosti a dostupný zdroj paliva. 

O výbere sa poraďte s odborníkom

Pred tým, ako sa rozhodnete pre konkrétny druh zdroja tepla pre podlahové kúrenie, bude potrebné poradiť sa s kúrenárom. Ten vie presne vypočítať, ako veľký a výkonný zdroj bude váš dom potrebovať. Počíta sa obvykle množstvo štvorcových metrov podlahy a počet izieb. Zohľadňuje sa aj izolácia, orientácia domu a na základe týchto parametrov sa vypočíta vhodný výkon. Medzi hlavné zdroje energie pre podlahové vykurovanie radíme elektrické, plynové, kondenzačné kotle a kotle na tuhé palivo. Tak isto aj energeticky najúspornejšie zdroje vykurovania ako tepelné čerpadlá, pripadne alternatívne zdroje energie v podobe solárnych panelov.

Výber zdroja záleží od typu podlahového kúrenia 

Ak uvažujete o podlahovom vykurovaní, na výber máte v princípe z dvoch základných typov:

  • teplovodné podlahové vykurovanie
  • elektrické podlahové vykurovanie.

Vzhľadom na to, akú formu si zvolíte, bude potrebovať aj zdroj energie. Pri elektrickom kúrení je základom elektrické napätie. Ak sa rozhodnete pre teplovodné vykurovanie, budete sa musieť poobzerať aj po vhodnom vykurovacom zdroji. Obvykle platí, že na podlahové teplovodné kúrenie je najvhodnejšie tepelné čerpadlo alebo kondenzačný kotol. Ale nemusí to platiť všeobecne. Je preto vždy dobré poznať viacero možností.

Pri bežných domoch postačuje na príjemný pocit v miestnosti maximálna teplota podlahy 28 °C. Je bezpečná pre deti na rozdiel od horúceho radiátora.

Zdroje tepla najvhodnejšie na podlahové vykurovanie 

Ako zdroje tepla sa zvyknú pri teplovodnom podlahovom vykurovaní využívať prakticky všetky dostupné typy:

  • klasické plynové kotly
  • kotly na tuhé palivo
  • kondenzačné kotly
  • tepelné čerpadlá.

Vhodnosť určujú možnosti paliva

Najmenej vhodné je zapojenie podlahového vykurovania na kotol na tuhé palivo. Toto vykurovacie zariadenie má veľmi ťažko ovládateľný výkon. Tu však platí, že takýto kotol sa uplatní napríklad na Orave alebo v miestach, kde má dom dostatok lacného a dostupného paliva. Vždy je totiž vhodné pracovať aj s ekonomickou zložkou vykurovania.

Kotol na tuhé palivo môžete použiť len s nádržou 

Podlahové kúrenie je citlivejšie na vstupnú teplotu vody ako radiátor. Preto, ak máte kotol na tuhé palivo alebo druh kotlu, ktorý neumožňuje presné nastavenie teploty, nevyhnutnosťou je pripojenie akumulačnej nádoby. Tá zachytí prebytky tepla. Zároveň nádrž umožní kotlu pracovať v optimálnych podmienkach s vyššou teplotou a nezanesie sa dechtom. To však nie je všetko. Za akumulačnou nádržou bude nutné nainštalovať zmiešavací trojcestný ventil. Jeho úlohou je regulácia teploty vykurovacej vody do podlahového vykurovania. 

Plynový kotol a podlahové vykurovanie 

Podlahové vykurovanie sa dá využívať aj pri bežnom kotle, ktorý už možno máte doma. Pri klasickom plynovom kotle taktiež zabezpečí požadovanú výstupnú teplotu vody trojcestný zmiešavací ventil. Bez ohľadu na to, o aký kotol ide, odporúča sa použiť aj bezpečnostný termostat. Vďaka týmto dvom doplnkom môžete využiť podlahové vykurovanie aj pri starších typoch kotlov. 

energetický zdroj k podlahovému kúreniu

Výber správneho energetického zdroja konzultujte s kurenárom.

Tepelné čerpadlo 

Ceny za energie už len porastú. Preto, ak chcete kúriť čo najlacnejšie, voľte energeticky výhodné riešenie. Efektívnou voľbou je tepelné čerpadlo. Tepelné čerpadlá dokonca v kombinácii s podlahovým kúrením fungujú v optimálnych výstupných teplotách. Vďaka tomu dosahuje o 20 % lepšie prevádzkové náklady ako kúrenie plynom. Navyše nepotrebuje prípojku na plyn ani komín. Vstupná investícia je síce vyššia, no vďaka úspore sa v dlhodobom horizonte vracia.  

Kondenzačný kotol pri podlahovom vykurovaní 

Z hľadiska prevádzky je pre teplovodné podlahové vykurovanie najvhodnejší kondenzačný kotol. V jeho prospech hrá hospodárnosť aj a vysoká možnosť regulácie práve pre nízkoteplotné systémy. Ak chcete ušetriť na kúrení ešte viac, teplovodné podlahové vykurovanie je vhodné zapojiť aj na systémy s podporou vykurovania slnečnými kolektormi alebo tepelným čerpadlom. Kondenzačný kotol sa ukazuje ako favorit. Vyznačuje sa širokou moduláciou výkonu a v porovnaní s klasickým kotlom je úpornejší. Pripojenie alternatívnych zdrojov energie je už viac-menej samozrejmosť.

Vedeli ste, že výmenou starého kotla za kondenzačný kotol ušetríte za teplo a teplú vodu?

Kondenzačný kotol má totiž oproti bežným kotlom až o 15 % lepší normovaný stupeň využitia. Využíva aj tepelnú energiu obsiahnutú v spalinách vo vodnej pare. Bežný kotol toto teplo nevyužije a odvádza do komína.

Zhrnutie 

Pre výber správneho zdroja je vždy dobré sa poradiť s odborníkom. Platí však, že zdroj tepla kvôli podlahovému vykurovaniu nemusíte meniť. Aj klasické kotly na tuhé palivo môžete upraviť tak, aby podlahovému vykurovaniu vyhovovali. Sú však aj ekonomickejšie a efektívnejšie riešenia v podobe kondenzačných kotlov či alternatívnych riešení.

2020-04-14T22:08:18+02:0010.03.2020|Kategórie: Rady|
Ak budete pokračovať s využívaním tejto stránky, súhlasíte s tým, že cookies na Vašom zariadení môžu byť použité. Ďalšie informácie nájdete v našej Smernici o ochrane osobných údajov. Súhlasím