Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Nová podlahovka pri rekonštrukcii domu či bytu

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Nestaviate nový dom, ale našli ste svoj starší vysnívaný domček. Jediné, čo mu chýba, je rekonštrukcia a bude dokonalý. Zaujíma vás, ako môže vyzerať nová podlahovka pri rekonštrukcii bytu či domu? Na túto a iné otázky nájdete odpoveď v článku.

Rekonštrukcia kúrenia je zásadná vec

Ak sa hovorí o rekonštrukcii nehnuteľnosti, obvykle je predmetom renovácia stien, múrov, podláh a menej pozornosti sa venuje rekonštrukcii samotného vykurovacieho systému. Lenže to nie je len o radiátoroch či podlahovom vykurovaní a jeho správnej voľbe. Ale napríklad aj o zdroji vykurovania. Pri vykurovacom systéme sa pri rekonštrukcii nemusíte obmedzovať a vybrať si môžete MOKRÉ AJ SUCHÉ PODLAHOVÉ VYKUROVANIE. Dôležité bude, ako si pripravíte samotný podklad. Ako rekonštrukciu zrealizujete tak, aby ste si v renovovanom priestore dokázali využiť plný potenciál aj životnosť podlahového vykurovania. To sa pri správnej inštalácii počíta na 50 rokov.

 

Bude nutné rekonštruovať celý systém

V starých rodinných domoch a panelákoch sa pri vykurovacom systéme stretávame najčastejšie s takzvaným bočným pripojením. To znamená, že ak budete chcieť vymeniť staré radiátory za nové, výmena bude jednoduchá. Napojenie na pôvodné potrubia je nenáročné a ľahké. Trochu inak to už je v prípade, ak snívate o podlahovom vykurovaní. V paneláku je to spravidla nerealizovateľné, aj kvôli statike, ale aj schéme hlavných rozvodov tepla.  

Tu už bude potrebný aj zásah do konštrukcie. Podlahové vykurovanie v rodinnom dome si bude vyžadovať kompletnú rekonštrukciu celého systému. Vrátane zásahu do stavebných konštrukcií najmä podláh. Preto by ste najskôr mali vedieť AKO VYBRAŤ ENERGETICKÝ ZDROJ K PODLAHOVÉMU VYKUROVANIU. Správna voľba ešte zlepší tepelný komfort a zníži prevádzkové náklady.

Vedeli ste, že rekonštrukcia podlahy navyše môže okrem zlepšenia tepelného komfortu zbaviť priestor nadbytočnej vlhkosti, predĺžiť životnosť stavby a zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti? 

Aký typ vykurovania zvoliť?

Staršie budovy musia počítať s tým, že podlahové vykurovanie v ich prípade nie je nemožné zrealizovať, ale predstavuje zložitejšiu cestu. Napríklad oproti novostavbe, ktorá už je pripravená na podlahové vykurovanie. Na druhej strane vďaka rekonštrukcii bude možné v objekte naplno využívať všetky benefity podlahovky, vrátane úspory financií. Čas a náročnosť úprav záleží aj od zvoleného systému vykurovania. 

Mokrý systém sa častejšie používa v nových rodinných domoch. Pri starších podlahách hlavne bytov však môže chýbať dostatok stavebnej výšky a izolácia. V takomto prípade sú vhodné tenké systémy s nízkou inštalačnou výškou. Napríklad niektorý zo “suchých systémov” vykurovania, napríklad Rautherm Renova speed plus od Rehau. Je to špeciálny sanačný systém na podlahovku s výškou len do 2 cm.

nová podlahovka pri rekonštrukcii

Pri rekonštrukcii je potrebné vymeniť celý systém kúrenia.

 

Ako správne postupovať?

Nejde o jednoduchú rekonštrukciu, ale vzhľadom na zvýšenie kvality bývania a tepelného komfortu a pohody sa oplatí. 

  • Na začiatku je vhodné poradiť sa s odborníkom o možnosti osadiť podlahové kúrenie do rekonštruovaného objektu. 
  • Dajte si pripraviť predbežnú CENOVÚ PONUKU NA PODLAHOVÉ VYKUROVANIE. 
  • Následne bude nutné odstrániť existujúce podlahy. Tu je po porade s kúrenárom vhodné zvážiť, či sa odstráni len nášľapná vrstva alebo všetko až po nosnú konštrukciu. 
  • Čím viac podlahy bude možné odstrániť, tým viac centimetrov môžete položiť nanovo. Verte, že každý sa vám zíde. Pretože pri podlahovom kúrení je potrebné vedieť aj to, AKÁ JE HRÚBKA VÝŠKY POTERU. Podlahu demontujete bez extra zručností. Stačí trpezlivosť a dobrá zbíjačka. 
  • Potom zvoľte KVALITNÚ IZOLÁCIU. Tu sa určite neoplatí šetriť. Vhodne zvolená izolácia zabráni zbytočnému úniku tepla a zlepší efektivitu kúrenia.
  • Záver celej realizácie bude v réžii výberu správnej podlahy pre nové podlahové kúrenie. To má svoje špecifiká, preto je vhodné dopredu sa oboznámiť s tým, AKO VYBRAŤ PODLAHU PRE PODLAHOVÉ VYKUROVANIE.

 

Čiastočne poslúži aj elektrina

Ak nie je možné realizovať pri rekonštrukcii komplexnú výmenu kúrenia za podlahové, čo sa môže stať hlavne v panelákoch, istou pomocou môže byť aj elektrické podlahové vykurovanie. Hodí sa napríklad do priestorov bez radiátorov, ako je kúpeľňa. Toto kúrenie môžete realizovať formou rohoží. Dokážete ho regulovať samostatne. A čo sa týka hrúbky, tu stačí počítať s podlahovou krytinou len s výškou 1,5 – 2 centimetre. Nie je to riešenie do celého bytu a je cenovo najnáročnejšie na prevádzku.

Stavte na nízkoenergetický dom. Ak už ste sa rozhodli prestavovať kúrenie, je vhodné spraviť zo starej nehnuteľnosti nízkoenergetickú stavbu. Pretože práve pre takéto typy objektov je podlahové kúrenie najvýhodnejšie. A okrem toho energetickú náročnosť budov sprísnila aj legislatíva.

Záver

Ak idete rekonštruovať starý dom alebo byt, je možné uvažovať aj o podlahovom vykurovaní. Do úvahy však treba vziať:

  • hlavne celkovú efektivitu 
  • či sa bude meniť aj energetický zdroj
  • ako hlboko je možné zasiahnuť do úrovne pôvodných podláh. 

V rodinných domoch je často možné položiť aj mokré podlahové kúrenie, v bytoch sa uplatní skôr suché, prípadne len čiastkové elektrické.

Ohodnoťte náš článok

4.8/5 (6)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...