Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Správne dilatácie poterov pri podlahovom kúrení

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Dilatácie sú pri realizácii podlahového kúrenia dôležité asi tak, ako guma v trenírkach. Keď tam guma nie je, tak je zvyčajne zle rovnako, ako keď je nekvalitná a rupne. Ak „zabudneme“ na dilatácie, prípadne ich odflákneme, rupnúť nám môže aj podlaha, aj podlahovka. Predpokladajme, že profesionál vie, čo znamená dilatácia ako fyzikálny proces. Ale aj ako priestor vymedzený na pôsobenie dilatácie a na čo slúži dilatačná škára. Pre istotu ale nezaškodí krátke zopakovanie. Správne dilatácie poterov pri podlahovom kúrení sú teda predovšetkým tie, ktoré tam sú. Treba ich ale aj správne realizovať, ideálne v koordinovanej spolupráci projektant, kúrenár, podlahár.

Dilatácia a podlahovka

Dilatácia je všeobecne pôvodom latinský výraz pre proces rozpínania, zväčšovania, rozťahovania alebo rozširovania objemu. V stavebníctve je to aj pomenovanie priestoru, ktorý zámerne vymedzíme alebo ponecháme na rozpínanie materiálu. Ak v rámci inštalácie podlahovky do interiérovej podlahovej konštrukcie „na mokro“ riešime prirodzené rozpínanie jej poterovej vrstvy, musíme sa presne trafiť. Dilatačné línie, škáry musia rešpektovať aj topografiu meandra podlahovky, aj rozloženie plochy konštrukcie podlahy. No a samozrejme by sa mali prekrývať aj s dilatačnými líniami povrchovej vrstvy dlažby na potere. Usporiadanie a realizácia dilatačných škár musia byť jasné už v prípravnej fáze.

Pri realizácii podlahovky je okrem mnohého ďalšieho kľúčová aj koordinácia. Práca kúrenára musí byť koordinovaná z pohľadu technologických náväzností s prácou podlahára a obaja by mali rešpektovať prácu projektanta a architekta. Platí to, samozrejme, aj pre dilatáciu, kde musia už vo fáze prípravy spolupracovať projektové tímy s tými výkonnými. Dilatácia musí byť dohodnutá a odsúhlasená ešte pred začiatkom realizačných prác podlahovky.

Normy nepustia

Podľa noriem určujúcich postupy zabudovania veľkoplošných vykurovacích a chladiacich sústav do podlahových konštrukcií je postup jasný:

  1. Projektant vytvorí plán dilatačných škár a predloží ho realizátorovi ako súčasť súpisu výkonov.
  2. Vykurované potery je nevyhnutné oddeliť po obvode miestnosti pomocou okrajovej dilatačnej pásky.

Pomocou dilatačných škár sa poter rozdeľuje:

  • ak je plocha väčšia ako 40 m2 alebo dĺžka strany viac ako 8 m
  • pri pomere strán väčšom ako 1:2
  • nad konštrukčnými dilatačnými škárami
  • na poliach so značnými odskokmi

 

Nie je dilatácia ako dilatácia

Pri realizácii poterov rozlišujeme viacero druhov dilatácií:

  • okrajová dilatácia – je umiestnená medzi okrajom poteru a okrajom miestnosti – stenou, prahom, ale aj inou zvislou konštrukciou prechádzajúcou poterom, jej hrúbka vo vykurovaných poteroch je minimálne 10 mm
  • dilatačná škára – prechádza celou výškou poteru
  • zmršťovacia škára – realizovaná najmä v poteroch na báze cementu, v štádiu tuhnutia sa poter nareže do polovice hrúbky a pod škárou sa vytvorí trhlina, ktorá zamedzí vzniku trhlín na iných miestach
  • konštrukčná škára – prechádza všetkými vrstvami konštrukcie podlahy, musí byť zachovaná aj v poterovej vrstve
  • pracovná škára – nie je zahrnutá v projekte, vzniká počas realizácie vo fáze, kde nie je možné súvislé napojenie poteru
dilatačné škáry

Dilatačné škáry musia byť realizované presne podľa naprojektovaného plánu.

Vykurovacie okruhy a podlahové krytiny

Dilatačné škáry a vykurovacie okruhy je nevyhnutné vzájomne zladiť. Rúrkové rošty treba naplánovať a položiť tak, aby v žiadnom prípade nekrižovali dilatačné škáry. Cez ne môže viesť jedine pripojovacie potrubie. V týchto prípadoch musia byť rúrky prechádzajúce dilatačnou škárou chránené návlekovou izoláciou alebo chráničkou. Nesmieme zabúdať ani na súlad dilatačných škár a podlahových krytín. Tvrdé podlahové krytiny, napríklad keramické, musia kopírovať dilatačné škáry poteru. Musia byť priznané až po hornú hranu krytiny. Výplň dilatačnej škáry sa realizuje flexibilnou škárovacou hmotou. Pri pokladaní mäkkých vrchných podlahových vrstiev treba tiež rešpektovať dilatačné škáry poteru. 

Dilatácia nie je pre diletantov

Najčastejšou príčinou poškodení poterov, podlahových konštrukcií a všetkého, čo je v nich – teda aj plošných vykurovacích sústav, je chybné usporiadanie a realizácia dilatačných škár. Týka sa to, samozrejme, aj poškodení povrchových vrstiev podlahy. Ak dilatačné škáry nie sú realizované presne podľa naprojektovaného plánu, ide o porušenie normy. Diletantské nerešpektovanie predpísaného postupu dokáže narobiť galibu a prakticky znehodnotiť podlahu. Ale aj prácu všetkých, ktorí sa na realizácii podlahovky podieľali. Od architekta, projektanta, cez kúrenára až po podlahára. Správna a kvalitná dilatácia je totiž aj synchronizácia a koordinácia.

Ohodnoťte náš článok

5/5 (5)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...