Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Ako vyberať podlahu na podlahové kúrenie ?

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Aby kúrenie fungovalo čo najefektívnejšie je vhodné riadiť sa odporúčaniami ako vyberať samotnú podlahu na podlahové kúrenie. V konečnom dôsledku bude mať vplyv na teplotu v miestnosti. Rovnako ovplyvní aj cenu za kúrenie. Prečítajte si ako vybrať správne.

Vyberte si tú správnu 

Pri stavbe domu sa skloňuje izolácia obvykle s čo najmenšou tepelnou priepustnosťou. Pri podlahovom kúrení to bude presne naopak. Potrebujete podlahu, ktorá prepustí čo najviac tepla. Nášľapná vrstva podlahy by preto mala izolovať čo najmenej. Čím menší je tepelný odpor podlahy, tým je podlahové kúrenie účinnejšie. Prirodzene aj lacnejšie. Nesprávna krytina alebo podklad môžu spôsobiť až 50 % stratu tepla. To znamená chladnú podlahu a vysoké náklady na kúrenie. To si prirodzene nikto neželá. 

Vedeli ste, že …

… ak zvýšite tepelný odpor podlahy z 0,02 na 0,2 m2 . K/W, napríklad použitím hrubého koberca, nárast spotreby energie bude 10 až 15 %?

Maximálna izolácia zdola, minimálna zhora 

Pri podlahovom kúrení je nutné pracovať s izolačnými materiálmi veľmi premyslene. Zásadné je staviť na vysoký tepelný odpor podlahy pod vykurovaním a minimálny nad ním. Ak bude tepelný odpor v dolnej časti menší ako v hornej, teplo bude unikať úplne iným smerom, ako chceme. Nevhodný materiál izolácie sa prejaví na spotrebe energie. Bez ohľadu na kvalitu a tepelné vlastnosti zvolenej podlahy a krytiny. Preto je potrebné podlahu správne odizolovať. Následne zvoliť krytinu s čo najmenším tepelným odporom.

Typy podláh

Keramická podlaha 

Ľudovo povedané „dlažba” predstavuje najlepší možný variant podlahy na podlahové vykurovanie. Výhodou je hlavne vysoká tepelná vodivosť. Má prakticky najmenší možný tepelný odpor zo všetkých materiálov používaných ako podlahová krytina. Ideálna hrúbka je do 6 milimetrov. Na lepenie a špárovanie je nutné použiť flexibilné zmesi vhodné na podlahové kúrenie. Tepelný odpor dosahuje hodnotu 0,01 m2K/W. Výhodou je aj:

  • rýchle zohriatie
  • príjemné chladenie počas leta
  • farebná variabilita
  • dlhá životnosť.

Vinyl 

Nejde o žiadnu gumu, ale kvalitné PVC. To odoláva aj podlahovému kúreniu a výhodou je, že sa kladie priamo bez izolácie. Má nízky tepelný odpor na úrovni 0,02 m2K/W, takže pri podlahovom kúrení zaručuje efektivitu. Výhodou je, že vinylová podlaha môže byť hrubá len 2 mm. 

atraktívna žena sedí na podlahe

Pri výbere podlahy sa rozhodujte efektívne. Ovplyvňuje to váš budúci komfort.

Laminátová podlaha 

Klasická plávajúca podlaha je azda najpoužívanejším typom podlahy. Je kompromisom medzi cenou a kvalitou. Hodí sa prirodzene aj na podlahové vykurovanie. Koeficient tepelného odporu sa pohybuje 0,04 – 0,07 m2K/W. Čím tenšia a pevnejšia, tým lepšia pre podlahové vykurovanie. Vydrží relatívne dlho a nepodlieha deformite napríklad v porovnaní s drevom. Plusom je aj nižšia cena, ak ju porovnávame napríklad s keramickou dlažbou. Na rozdiel do dreva a iných typov krytiny je laminátová podlaha vhodná nielen pre teplovodné, ale aj elektrické podlahové vykurovanie. Pod laminátovú podlahu sa však odporúčajú systémy s maximálnym výkonom do 100 W/m2.

Korková podlaha 

Korok tvorí vynikajúcu podlahu, ak chcete príjemný a nechladivý povrch. Naznačuje to horšiu vodivosť. Teplý povrch v tomto prípade poukazuje na vyššiu izoláciu. Má malú tepelnú vodivosť, a pomerne vysoký tepelný odpor na úrovni až niekde okolo 0,11 m2K/W. Preto je z hľadiska prenosu tepla z podlahového vykurovania menej efektívna.

Maximálna hodnota tepelného odporu podlahových krytín pri podlahovom vykurovaní musí byť podľa normy menšia ako 0,15 m2 . K/W.

Drevo 

Drevená podlaha je známkou luxusu a kvality. Čo sa však týka podlahového vykurovania, patrí k menej efektívnym materiálom. Nie je však pravda, že je to materiál úplne nevhodný. Mnoho výrobcov parkiet už ponúka podlahy aj na podlahové vykurovanie. Pri dreve platí, že nie je drevo ako drevo. Jednotlivé druhy majú rozdielny súčiniteľ tepelnej vodivosti:

  • dub – 0,20
  • javor – 0,17
  • buk – 0,16
  • jaseň – 0,15
  • borovica – 0,14
  • smrek – 0,12.

Zároveň je pri dreve podstatné zohľadniť aj fakt, že ide o stále živý materiál. S tým súvisí náchylnosť na deformačné zmeny v dôsledku výraznejšieho kolísania teplôt a vlhkosti vzduchu.

Záver

Platí, že pri výbere podlahy na podlahové kúrenie je vhodné riadiť sa nielen vkusom a vzhľadom interiéru. Dôležitým parametrom je aj súčiniteľ tepelnej vodivosti. Ak chcete čo najlepší efekt pri čo najnižších nákladoch. Rozhodujte sa efektívne. Je potrebné zvoliť podlahu, ktorá čo najmenej bráni prestupu tepla a nie je prirodzeným izolantom. 

 

Ohodnoťte náš článok

5/5 (3)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...