Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Najväčšie mýty o podlahovom kúrení

Najväčšie mýty o podlahovom kúrení

Podlahové kúrenie je moderný, efektívny a energeticky úsporný zdroj vykurovania. Mnohé z tvrdení, ktoré si ľudia myslia a kolujú internetom, nie sú pravdivé. Pri rekonštrukcii kúrenia však netreba podľahnúť mýtom, ale pozrieť sa na prsty pravde o podlahovom kúrení.

Podlahové kúrenie je poruchové

Pravdou je, že ak začne podlahové kúrenie pretekať alebo sa preruší vyhrievací kolobeh, je to beh na dlhé trate. Jeho renovácia a oprava sú podstatne náročnejšie ako v prípade výmeny kvapkajúceho radiátora. Nie je však pravdou, že sa kazí. Dôležité však je, aby bolo osadené odborníkom a boli zodpovedne dodržané všetky postupy pri pokládke. V takom prípade dokáže podlahové kúrenie fungovať rovnako dobre a bez porúch ako iné zdroje tepla.

Správna inštalácia podlahovky je dôležitá

Správna inštalácia podlahovky je dôležitá

Podlahové kúrenie nestačí na vysokú miestnosť 

Naopak. Tento mýtus je najlepšie poraziť fyzikou. Každý vie základné pravdy:

  • teplý vzduch stúpa nahor
  • studený klesá dole
  • studený vzduch sa na podlahovom kúrení zohreje a stúpa hore.

Radiátor, ktorý prehrieva miestnosť len z jedného bodu, nemá tak efektívny vykurovací cyklus ako podlahové kúrenie, ktoré zohrieva chladný vzduch pri zemi a posúva ho nahor. Vďaka tomuto typu je kúrenie omnoho efektívnejšie ako kúrenie radiátormi.

Podlahové kúrenie je nezdravé

Naopak. Podlahové kúrenie má maximálnu teplotu vody v systéme 35 stupňov Celzia. To znamená, že je príjemná na dotyk pre ľudí aj pre domáce zvieratá. Na podlahe neprechladnú ani deti. V porovnaní s radiátorom je omnoho menej horúca.

Podlahové kúrenie si môžete dovoliť aj pod drevenú podlahu či parkety. Ak máte podlahu označenú výrobcom ako vhodnú na kladenie pri podlahovom kúrení. Šírka dosiek by však mala byť do 15 centimetrov.  

Pri podlahovom kúrení je byt vykúrený nerovnomerne 

Opäť mýtus šírený ľuďmi, ktorí podlahové kúrenie poznajú len z počutia. Podlahové kúrenie vďaka neustálej výmene prehrieva priestor omnoho rovnomernejšie a sálavým teplom.

Preto je:

  • neporovnateľne efektívnejšie ako jednobodový radiátor
  • zabezpečí rýchle a rovnomerné zohriatie podlahy, a zároveň aj celej miestnosti
  • zabezpečí vysokú tepelnú pohodu 
  • pomáha znižovať riziko vzniku plesní.

Podlahové kúrenie je drahé 

Vstupná investícia do podlahového kúrenia je vyššia ako pri kúpe radiátora do miestnosti. To je fakt. Ide však len o pár stoviek eur. Čo sa však týka prevádzky, je podlahové kúrenie omnoho efektívnejšie. V prepočte je pri podlahovom kúrení približne o 20 % nižšia spotreba energie v porovnaní s konvenčným vykurovaním.

Podlahové kúrenie je náročné na údržbu 

O podlahové kúrenie sa netreba nijako starať. Ak je správne položené a nainštalované, tak si nevyžaduje žiadne ďalšie pravidelné čistenie ani renovácie. Naopak, ak máte doma v každej miestnosti osadené radiátory, tak sa pripravte na ich ometanie, čistenie, pravidelnú údržbu. Pri podlahovom kúrení iba umývate podlahu tak, ako by ste to robili aj bez podlahového kúrenia.

Vedeli ste, že podlahové kúrenie je vhodné dokonca aj pod koberec? 

Na trhu je už mnoho výrobcov, ktorí umožňujú koberce posadiť aj na podlahové kúrenie.

Podlahové kúrenie je hlučné 

V podlahovom kúrení síce prúdi voda, no ak je správne položené, toto prúdenie by ste rozhodne nemali počuť. Problémom môže byť rozdeľovač, ktorý na seba napája jednotlivé okruhy a reguluje teplotu v trubkách. Pri nesprávnej inštalácii rozdeľovača vznikajú v priestore vzduchové bubliny, ktoré môžu spôsobiť hluk. Preto je potrebné, aby podlahové kúrenie kládol odborník. 

Pri podlahovom kúrení sa ťažko určí výkon

Opäť mýtus. Je to veľmi jednoduchý výpočet. Do bežných priestorov bytu sa s bežnými tepelnými stratami zvyčajne inštaluje výkon 100 W/m2. Do kúpeľní a chodieb by sa mal inštalovať výkon až 150 W/m2.  

Vydrží krátko

Podlahové vykurovacie systémy majú trojnásobnú životnosť v porovnaní s klasickými vykurovacími systémami. Krátka životnosť pri profesionálne položenom kúrení neexistuje. Dokonca životnosť podlahového vykurovania je vyššia ako životnosť kvalitnej podlahy. Takže, ak podlahové vykurovanie položíte správne, nemusíte sa báť, že kvôli jeho výmene budete musieť rozbíjať drahú podlahu. 

Záver 

O podlahovom vykurovaní sa traduje mnoho mýtov, ktoré sa však nezakladajú na reálnych základoch. Často sa pod ne podpisuje nekvalitné položenie, snaha ušetriť alebo chyby, ktoré patria dnes vďaka moderným systémom minulosti. Podlahové vykurovanie je dnes efektívne, moderné a zdravé kúrenie.

2020-04-14T22:22:33+02:0016.02.2020|Kategórie: Zaujímavosti|
Ak budete pokračovať s využívaním tejto stránky, súhlasíte s tým, že cookies na Vašom zariadení môžu byť použité. Ďalšie informácie nájdete v našej Smernici o ochrane osobných údajov. Súhlasím