Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Aká je prípustná, optimálna či ideálna vlhkosť v dome?

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Iste si pamätáte na riešenie suchého vzduchu v prekúrených bytoch panelákov. Mokrý uterák alebo odparovač na radiátore… Takéto rady vám dávať nebudeme. Toto je sumárny prehľad základných informácií o ideálnej vlhkosti v dome. Alebo skôr o optimálnej, pretože tá ideálna je prakticky nedosiahnuteľná.

Kde sa vlhkosť berie?

Zjednodušene: vlhkosť vzduchu je jeho nasýtenosť vodnou parou. Ak je optimálna, všetko je v poriadku. Ak je pod alebo nad hranicami optimálnych hodnôt, spôsobuje problémy. Obyvateľom domu aj stavbe samotnej. Bežný život ľudí v domácnosti je hlavným zdrojom vlhkosti vzduchu. Môžu to ale byť aj materiály či nekvalitné prvky a spracovanie stavby. V prvom rade je to jeden z kľúčových prvkov komfortného bývania. To, čo doma dýchame, neovplyvňuje len naše pocity pohody, ale aj zdravie. Ak je vlhkosť nízka, môžeme mať dýchacie problémy. Ak je vysoká, na úkor nášho zdravia sa v našom obytnom priestore darí plesniam.

Aké sú riziká a dôsledky suchého vzduchu v interiéri?

  • ideálne podmienky pre roztoče
  • celková nepohoda obyvateľov domácnosti
  • vysychanie slizníc
  • problémy s dýchaním
  • zníženie obranyschopnosti
  • komplikácie pre alergikov a astmatikov.

Nadmerne vlhký vzduch môže spôsobiť vznik plesní, množenie mikroorganizmov, zdravotné problémy obyvateľov domácnosti.

Vedeli ste, že štvorčlenná rodina svojimi bežnými domácimi aktivitami dokáže denne vyprodukovať okolo 10 litrov vodnej pary?

Je preto viac než dôležité nielen poznať úroveň optimálnej vlhkosti, ale ju aj vedieť regulovať.

Normy

Vlhkosť vzduchu interiéru patrí do kategórie „tepelné vlastnosti stavby”. Ide o termodynamiku, teda jednu z interdisciplinárnych vedných disciplín. Veľa fyziky, ale aj techniky a meteorológie. Existujú normy a vyhlášky na vlhkosť vzduchu, dokonca aj na vetranie obytných aj neobytných priestorov.

optimálna vlhkosť v dome

Odporúčaná vlhkosť zvyšuje váš komfort.

Aká je optimálna vlhkosť v dome?

Prípustná relatívna vlhkosť vzduchu v obytných miestnostiach je 30 až 70 %. Optimálna 30 až 60 %, odporúčaná 45 až 60 %. Pri bežnej izbovej teplote 20 °C by nemala vlhkosť prekročiť 50 %. Tu už hrozí riziko tvorby plesní. Ak máme dlhodobo v interiéri nadmernú vlhkosť, riskujeme. Okrem znižovania hodnoty stavby ide aj o ohrozenie zdravia obyvateľov domácnosti. V prvom rade by sme ju mali vedieť zmerať. Ak nám vlhkomer ukáže pod alebo nadlimitné hodnoty, treba zakročiť. Zvlhčiť alebo odvlhčiť vzduch v interiéri. Najjednoduchší spôsob odvlhčenia je prikúriť a vyvetrať. Vzduch s vyššou teplotou a vlhkosťou jednoducho dostaneme von. Pravidelné vetranie je základným a najjednoduchším odporúčaným spôsobom regulácie vlhkosti vzduchu.

Vlhkomer by mal byť dnes bežnou súčasťou každej domácnosti. Ak vieme vlhkosť odmerať, vieme ju aj regulovať. Ak vlhkomer nemáte, skúste rovno „dva v jednom“: zvlhčovač vzduchu s vlhkomerom.

Čo nám môže pomôcť pri regulovaní vlhkosti vzduchu?

  • regulátory vlhkosti
  • termostaty
  • odvlhčovače a zvlhčovače vzduchu.

Ich efektívne pôsobenie v kombinácii s kvalitným systémom vykurovania dokáže vlhkosť v dome udržiavať v optimálnom rozhraní. Samozrejme spolu s pravidelným intenzívnym vetraním.

Záver

Každý chce bývať pohodlne, v pohode a zdravo. Nezabúdajme preto na optimálnu vlhkosť vzduchu v našich príbytkoch. Okrem vlhkomerov a regulácie vlhkosti nezabúdajme ani na stavbu samotnú. Vhodné konštrukčné postupy, materiály, stavebné prvky a systémy vykurovania pomáhajú interiérovú vlhkosť prirodzene regulovať

Ohodnoťte náš článok

3.7/5 (34)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...