Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Teplovodné podlahové kúrenie s elektrickým kotlom: Situácie, v ktorých má táto kombinácia zmysel

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Teplovodné podlahové kúrenie s elektrickým kotlom vám môže pripadať ako nezmyselná kombinácia. Veď načo zbytočne navyšovať náklady na obstaranie, keď rovnakú službu urobia aj elektrické vykurovacie rohože? V praxi sa však predsa len nájdu situácie, kedy je táto cesta jednou z najrozumnejších. Prečítajte si, ktoré situácie to sú a aké sú výhody a nevýhody kombinácie el. kotla a podlahovky. 

Elektrinou môžete vykurovať až za dvojnásobok

Dilema, či je výhodnejšie vykurovanie plynom alebo elektrinou, mala kedysi jasného víťaza. Cena za kWh plynu na vykurovanie je totiž oproti cene elektriny na vykurovanie v nízkom tarifnom pásme približne polovičná. Pri vysokom tarifnom pásme môže byť elektrina aj trikrát drahšia.

Karty zamiešalo rozšírenie tepelných čerpadiel, ktoré dokážu z 1 kWh elektrickej energie získať pokojne aj vyše 3 či 4 kWh tepla. Čerpadlá však majú pomerne vysoké obstarávacie náklady, ak neberieme do úvahy štátne dotácie. Po ich započítaní sa môžu aj ony stať cenovo výhodnými.

Osobitnou kapitolou je priamovýhrevné elektrické vykurovanie pomocou podlahových vykurovacích rohoží, fólií alebo káblov. Ostatné spôsoby vykurovania „schová do vrecka“ vďaka veľmi nízkej obstarávacej cene a jednoduchej inštalácii. Zaplatíte za to však „daň“ v podobe vysokých účtov za elektrinu.

Lacný, no drahší než rohože

Ďalšou možnosťou, ako vykurovať elektrinou, sú radiátory alebo teplovodné podlahové kúrenie s elektrickým kotlom. Elektrické kotly premieňajú elektrinu na teplo pomocou ohrievacích telies, cez ktoré preteká vykurovacia voda. Tomuto princípu vďačia za vysokú účinnosť, ktorá sa blíži 100 % (to platí aj pre priame vykurovanie rohožami). Priamym el. vykurovaním napriek tomu získate z 1 kWh elektriny cca 3- až 4-krát menej tepla než pomocou tepelného čerpadla. 

Výhodou elektrických kotlov je nízka cena vďaka jednoduchej konštrukcii. Výkon znižujú vypínaním a zapínaním jednotlivých ohrievacích telies. Vyrábajú sa aj zložitejšie modely, ktoré dokážu regulovať vykurovací výkon presnejšie pomocou regulácie výkonu samotných telies. Na rozdiel od iných kotlov si tie elektrické zachovávajú maximálnu účinnosť premeny elektriny na teplo v celom výkonovom rozsahu. Sú teda ideálnymi kandidátmi na využitie ekvitermickej regulácie. Tá znižuje spotrebu energie vynaloženej na vykurovanie znižovaním teploty samotnej vykurovacej vody, ak je vonkajšia teplota vyššia. 

Oproti vykurovaniu rohožami majú radiátory alebo teplovodné podlahové kúrenie s elektrickým kotlom zopár nevýhod. 

Tou najväčšou je cena za inštaláciu teplovodnej vykurovacej sústavy. Ďalšou nevýhodou sú tepelné straty vo vykurovacej sústave, ktoré znižujú účinnosť celého systému. Aby ste ju zachovali v rozumných medziach, musíte staviť na nízkoteplotný vykurovací systém, ideálne s podlahovým vykurovaním.

Vedeli ste, že?

Od r. 2021 musia novostavby spĺňať energetický štandard A0. V praxi to znamená, že pri mnohých domoch budete musieť použiť kvalitné stavebné materiály a aspoň sčasti zapojiť moderné technológie v podobe rekuperácie, tepelného čerpadla, solárnych kolektorov či fotovoltiky.

Keď chýba plyn, alebo potrebujete prechodné riešenie

Teplovodné podlahové kúrenie s elektrickým kotlom je jedným z možných riešení vykurovania v oblastiach bez plynovej prípojky, prípadne tam, kde nie je dostupné ani iné palivo. Na rozdiel od kotlov na tuhé palivo je jeho obsluha omnoho jednoduchšia, keďže nemusíte dopĺňať zásobník paliva ani riešiť jeho dovoz (čo takisto navyšuje náklady na prevádzku).

Oba spôsoby však môžete kombinovať. Kotol na tuhé palivo môžete využiť na lacné vykurovanie po väčšinu roka, malý a lacný el. kotol vám poslúži ako záloha pre prípad, ak sa palivo minie.

Čo sa týka tepelných čerpadiel, typy vzduch-voda majú v silných mrazoch nižšiu účinnosť a vykurovaciu vodu nemusia vyhriať na potrebnú teplotu. Práve v tomto prípade je ideálne využiť lacné riešenie v podobe elektrického kotla s nízkym výkonom, ktorý vykurovanie preberie na svoje plecia – hovoríme o tzv. bivalentnom vykurovaní. Niektoré tepelné čerpadlá majú na tento účel dokonca zabudované el. ohrievacie teleso. Teleso môžete doinštalovať aj do niektorých typov akumulačných nádrží na vykurovaciu vodu. V oboch prípadoch sa tak môžete dodatočnej investícii (hoci malej) do el. kotla vyhnúť. 

Teplovodné podlahové kúrenie s elektrickým kotlom je dobrou voľbou aj v prípade, ak hľadáte lacné dočasné riešenie napr. do doby, kým vám vybudujú plynovú prípojku, alebo kým našetríte na tepelné čerpadlo. Ak by ste uprednostnili priamovýhrevné vykurovanie s el. rohožami či fóliami, teplovodné podlahové vykurovanie by ste museli nainštalovať dodatočne. To je, samozrejme možné, no aj veľmi nákladné a navyše by celá vaša investícia do el. vykurovacích rohoží vyšla nazmar.

Teplovodné podlahové kúrenie s elektrickým kotlom má zmysel

Kombinácia podlahového vykurovania a plynového kondenzačného kotla bude mať oproti elektrickému kotlu vždy navrch. To isté platí aj pre tepelné čerpadlo – napriek vyššej počiatočnej investícii bude vždy lepšie prečerpávať teplo s „účinnosťou“ 300 – 400 % ako elektrinou priamo vykurovať pri účinnosti do 100 %. Okrem toho vám tepelné čerpadlo (v prípade reverzibilných modelov) poslúži aj ako zdroj chladu, či už pre stropné, stenové alebo podlahové chladenie.

Napriek tomu má teplovodné podlahové kúrenie s elektrickým kotlom zmysel v niekoľkých situáciách, v ktorých sa vám oplatí investovať tých zopár tisícok eur navyše oproti elektrickým rohožiam. 

Náklady na vykurovanie elektrickým kotlom v kombinácii s podlahovkou môžete znížiť:

  • Využitím ekvitermickej regulácie, tú však musí nastaviť a vyladiť odborník. 
  • Odoberaním elektriny v nízkotarifnom pásme (večer, v noci a cez víkendy).
  • Investíciou do fotovoltiky, ktorá vám však pomôže iba v prechodnom období, nie v zime.
  • Využitím dotácií z programu Zelená domácnostiam alebo z Plánu obnovy. Nedostanete ich však priamo na el. kotol, ale napr. na fotovoltiku či zateplenie.

Ohodnoťte náš článok

4.1/5 (8)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...