Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Aká je životnosť podlahového kúrenia?

  • Aká je životnosť podlahového kúrenia

Aká je životnosť podlahového kúrenia?

Podlahové kúrenie predstavuje efektívnu alternatívu vykurovania domu nielen z hľadiska úspory energie, pohodlia, zdravia, ale aj životnosti. Ak chcete vedieť, aká je životnosť podlahového kúrenia, čo ju zlepšuje a čo naopak môže ohroziť, čítajte ďalej. 

Životnosť je dimenzovaná na desiatky rokov 

Podlahové vykurovanie je omnoho pohodlnejšie, lacnejšie, zdravšie aj odolnejšie, ako napríklad vykurovanie radiátormi. Životnosť radiátorov sa počíta rádovo na 25 – 30 rokov. Čo sa týka podlahového kúrenia, práve vďaka absencii rôznych spojív a predelov má oveľa dlhšiu životnosť. Nezáleží na tom, či budete využívať elektrické podlahové vykurovanie v podobe rohoží, či káblov alebo teplovodné podlahové kúrenie. Pri oboch týchto systémoch je životnosť na úrovni 40 – 50 rokov. Horná hranica životnosti je však závislá na prevádzkových hodinách vykurovacieho systému. Polstoročnica je však minimálnym štandardom životnosti.  Napríklad REHAU podlahovka ma životnosť 100 rokov. 

Životnosť je porovnateľná so životnosťou stavby

Podlahové kúrenie je možné považovať za súčasť podlahy a s tým počítajú aj jeho zhotovitelia. Prípadná výmena je podstatne náročnejšia ako vymeniť kvapkajúci radiátor. Preto je aj podlahové kúrenie dimenzované na dĺžku životnosti samotnej stavby, respektíve podlahy. Podlahové kúrenie vám vydrží oveľa dlhšie ako napríklad vykurovací kotol alebo bežná plávajúca podlaha. Dĺžka životnosti podlahového kúrenia sa však môže meniť. Záleží od toho:

  • aké kvalitné podlahové kúrenie si zvolíte
  • ako bude položené
  • ako sa budú k podlahám správať aj samotní majitelia. 

Nesprávny prístup totiž môže živnosť kúrenia výrazne skresať. 

Pokládka podlahového kúrenia

Životnosť podlahového kúrenia je desiatky rokov.

Mechanické poškodenie môže ohroziť vykurovanie 

Najviac rizikové na mechanické poškodenie je elektrické podlahové vykurovanie, medzi ktorým je len minimálna vzdialenosť od povrchu podlahy. Treba však zdôrazniť, že bežným používaním domácnosti alebo presúvaním stolíka, stoličiek či klasickými domácimi činnosťami podlahové vykurovanie neutrpí. Dokonca ani vtedy, ak máte deti a tie dajú podlahe poriadne zabrať. K mechanickému poškodeniu podlahového vykurovania môže dôjsť najmä pri:

  • presúvaní ťažkých kusov nábytku a sťahovaní
  • špárovaní a ukladaní novej podlahy
  • výmene podlahy
  • pádoch predmetov, ktoré poškodia aj podlahu.

Našťastie pri oprave poškodenia v systéme podlahového vykurovania nie je vždy nutné pomýšľať nad komplexnou výmenou. Nie je to koniec životnosti celého vykurovania. Pre opravu je nutné zabezpečiť prístup k poruche, čo znamená poškodenie podlahy, ale často malého rozsahu, ktoré sa dá ľahko opraviť.

Vedeli ste, že…

Chyba v podlahovom kúrení sa najľahšie identifikuje termokamerou?

Montáž sa podpisuje aj na životnosti

Montáž podlahového vykurovania patrí do rúk profesionálov. Svojpomocná montáž je šetrením na nesprávnom mieste. V dôsledku neodbornej inštalácie môže prísť k nesprávnej funkcii podlahového vykurovania. Dokonca k jeho úplnému zničeniu. Pri neodbornej inštalácii sa nemusí poškodenie prejaviť hneď. Môže byť poškodená len časť systému a porucha sa prejaví neskôr. Rovnako je možné, že sa práve nesprávne položenie vyvolá časom. Neodborná montáž môže radikálne znížiť životnosť podlahy a samozrejme ruší aj záruku na podlahové kúrenie.

Od kvality záleží aj životnosť 

Prvým ukazovateľom pri výbere podlahového vykurovania by mala byť kvalita vykurovacieho systému a nie jeho cena. Tak ako v každom inom segmente, aj v podlahovom vykurovaní sa objavujú neustále noví výrobcovia hlavne z Ázie. Ich výrobky často nie sú v dostatočnej kvalite a životnosť je v porovnaní s overenými značkami podstatne nižšia. Treba totiž pamätať na to, že nekvalitné podlahové kúrenie má nízku živnosť a môže poškodiť aj podlahy v dome.

Odporúčaný príkon vykurovacej fólie je 80 W/m² pre podlahy laminátové a 60 W/m² pre podlahy drevené. Avšak u ázijských dodávateľov je uvádzaný dvojnásobný príkon . To ohrozuje životnosť podláh aj samotného kúrenia. Preto je vhodné sa poradiť s odborníkom.

Záver 

Správne položené podlahové vykurovanie je doživotná záležitosť. Životnosť je porovnateľná so životnosťou elektrického vedenia či vodovodných potrubí. Na to je však nutné staviť na kvalitné komponenty, odbornú montáž a nevystavovať vykurovací systém zbytočnej záťaži. Aj v prípade poruchy je však dnes už možná relatívne rýchla a bezpečná oprava.

2020-06-07T08:40:35+02:0025.05.2020|Kategórie: Rady|
Ak budete pokračovať s využívaním tejto stránky, súhlasíte s tým, že cookies na Vašom zariadení môžu byť použité. Ďalšie informácie nájdete v našej Smernici o ochrane osobných údajov. Súhlasím