Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Aké je najefektívnejšie vykurovanie?

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Staviate dom alebo plánujete veľkú rekonštrukciu? Stojíte pred otázkou efektívnosti vykurovania? Vaša spokojnosť so správnou voľbou vykurovania bude závisieť od precízneho zváženia všetkých výhod aj nevýhod jednotlivých systémov a ich kombinácií. 

Základom je tepelná pohoda 

Ako sa určuje v priestore stav tepelnej pohody? Objektívne je charakterizovaný šiestimi hlavnými faktormi, pričom štyri sa týkajú priamo vykurovacieho systému: 

  • teplotou vnútorného vzduchu
  • rýchlosťou prúdenia vnútorného vzduchu
  • relatívnou vlhkosťou vnútorného vzduchu
  • účinnou teplotou okolitých plôch.

Ďalšie dve zložky sa týkajú tepelného odporu oblečenia a samotnej aktivity človeka. Teplota vzduchu sa má pohybovať v rozmedzí 18 až 22 °C. Trendom v mnohých domácnostiach je stále rastúca teplota v interiéri, ktorá má však žiaľ množstvo negatívnych dopadov na dlhodobé zdravie. Preto sa odporúča udržiavať teplotu do 22°C. Úlohou vykurovania je, aby teplotu v uvedenom rozsahu dosiahlo čo najrýchlejšie a čo najrovnomernejšie ju udržiavalo. Tým plní nároky na tepelnú pohodu. Preto sa pri výbere jednotlivých typov vykurovania treba orientovať hlavne na uvedené štyri aspekty. Pri podlahovom vykurovaní vďaka sálavému teplu je tepelnú pohodu možné dosiahnuť aj pri nižších stupňoch.

Základné porovnanie systémov

Možno skonštatovať, že každé správne dimenzované vykurovanie dokáže dom alebo byt vykúriť. Respektíve uspokojiť aspoň základné nároky obyvateľov na dosiahnutie teploty interiéru. Zásadné rozdiely však možno zhrnúť do týchto kategórií:

  • vstupná investícia – jej výška je často v nepriamej úmere k ostatným kategóriám
  • efektivita prevádzky – opäť súvisí s financiami, ale rovnako aj s udržateľnosťou, teda vplyvom na životné prostredie
  • kvalita tepelnej pohody – obyvateľ ju vníma denne počas celého užívania budovy, preto je mimoriadne dôležitá
  • vhodnosť pre daný typ stavby
    • dostupnosť energie (plyn, elektrika, drevo a podobne)
    • veľkosť priestoru pre inštaláciu
    • typ výstavby, či je ľahká alebo masívna
    • spôsob využitia , či je to trvalé alebo dočasné.

Radiátory versus podlahové (plošné) vykurovanie 

Ide o dve najpoužívanejšie alternatívy teplovodného vykurovania v súčasnosti. V dnešnej dobe už máme dostatok dát na to, aby sme vedeli presne porovnať výhody a nevýhody podlahového kúrenia a radiátorov. Všetky sa dajú kvantifikovať a užívateľ sa ľahko rozhodne.

Efektívnejšie je sálavé teplo 

Radiátory majú menšiu plochu, takže na dosiahnutie požadovaného tepelného výkonu musia pracovať s vyššími teplotami vody až nad 50 °C. Prehriaty vzduch v okolí radiátora má odlišnú hustotu ako chladný vzduch v miestnosti. Tento rozdiel hustôt spôsobuje prúdenie vzduchu. Podlahové kúrenie pracuje s nižšími teplotami okolo 30 – 35°C a teplo sa nešíri prúdením, ale prevažne sálaním. Rovnomerné rozloženie rozvodov v podlahe zabezpečuje takmer rovnakú teplotu v celej miestnosti bez zón s vysokými a nízkymi teplotami. To zaručuje vyšší tepelný komfort miestnosti. 

najefektívnejšie vykurovanie

Odborníci vyberú najoptimálnejšie vykurovanie pre váš typ stavby.

Podlahové, stenové alebo dokonca stropné vykurovanie 

Podlahové vykurovanie je dnes už overená klasika s vynikajúcim pomerom ceny a úžitku. Komfort príjemne teplej podlahy ťažko niečo prekoná. Pokrok je však neúprosný a klasickú podlahovku možno ďalej vylepšiť. Tepelnú pohodu si možno vychutnať zo všetkých strán. Zaujímavým novým typom plošného vykurovania je aj vykurovanie stenou.  Efektivitou sa približuje podlahovému vykurovaniu, keďže pracuje na rovnakom princípe, teda patrí k sálavým vykurovacím systémom. Výhodou tohto variantu je perfektne rovnomerné rozloženie teploty v miestnosti, panuje teda homogénny teplotný profil medzi podlahou a stropom.

Stenové vykurovanie presvedčí rýchlymi reakčnými časmi a možnosťou pružnej regulácie. Stena je rovnako vhodná aj pre chladenie, preto je dobrým kompromisom pre obe využitia. Výborne možno vykurovať aj stropom. Prečo by ste to však robili? Predovšetkým stropné vykurovanie dnes už s rezervou postačí na vykúrenia novopostavených rodinných domov, ktoré sú približne päťkrát lepšie zateplené ako bežné domy stavané pred 15 rokmi. Sálajúci strop dokonca ohrieva podlahu a má tak lepšiu komfortnú charakteristiku ako stenový systém. Výhodou je, že stropný systém zvláda obe funkcie výborne a budete s ním pripravený na prichádzajúce výzvy budúcnosti. Stropy sa stávajú trendom pre vykurovanie a chladenie obytných aj administratívnych budov.

Stropný, stenový aj podlahový teplovodný systém je možné využiť v lete ako klimatizáciu bez prievanu tak, že rúrkami necháme pretekať studenú vodu.

Ktoré kúrenie je úspornejšie a ekologickejšie? 

Rovnaká teplota v miestnosti môže stáť rozličnú sumu. Rozdiely medzi celkovými investičnými nákladmi na radiátorový systém a podlahové vykurovanie sa už veľmi priblížili. Nižšie prevádzkové náklady však mierne vyššiu investíciu v krátkej dobe amortizujú a nahrávajú tak podlahovému vykurovaniu. Nižšia spotreba energie pri rovnakom komforte znamená aj ekologickú výhodu podlahovky, respektíve plošného vykurovania voči radiátorom.  

Zdroje tepla a chladu

Zdrojov pre podlahovku existuje niekoľko. Najpoužívanejšie sú: Elektrokotol – je ideálnou voľbou v miestach bez dostupnosti zemného plynu. Vstupné náklady sú minimálne, avšak elektrina je na vykurovanie najdrahšia. Plynový kotol – najčastejšie používanou alternatívou vykurovania rodinných domov. Na úsporu energie sú najvýhodnejšie kondenzačné kotly. Zužitkujú aj zvyškové teplo. Tepelné čerpadlá – tepelné čerpadlo funguje na podobnom princípe ako klimatizácia, no proces v ňom je obrátený. Predstavuje vyššiu vstupnú investíciu, ale najnižšie prevádzkové náklady.

Teplovodné alebo elektrické?

Pri podlahovom kúrení rozlišujeme elektrické a teplovodné kúrenie. Už podľa názvu je jasné, že elektrické funguje na princípe elektrických odporových káblov alebo fólií, zatiaľ čo v teplovodnom systéme prúdi spomínaná vykurovacia voda.

Elektrické vykurovanie

V prvom rade je jednoduchšie na inštaláciu, pretože nepotrebuje pripojenie na teplovodný zdroj. Preto je vhodným riešením aj do bytových domov s centrálnym vykurovaním. Prípadne aj do obydlí, v ktorých nie je pripojenie na plyn. Kúrenie elektrinou je však drahšie ako plynom. Preto sa tento typ kúrenia hodí skôr na menšie plochy, ako sú napríklad kúpeľne.

Teplovodné vykurovanie

Inštalácia je zložitejšia a tým rastú aj vstupné náklady. Budete potrebovať kotol, najlepšie kondenzačný. Ten vie veľmi efektívne pracovať aj pri nižších teplotách vody, ktoré vyžaduje podlahové kúrenie. Z hľadiska užívania je však teplovodné vykurovanie energeticky efektívnejšie. Oproti elektrine je možné dosiahnuť až o 50 % nižšie náklady na prevádzku. Preto sa hodí ako energeticky najefektívnejšie kúrenie pre celý dom.

Záver

Podlahové vykurovanie je najefektívnejší spôsob vykurovania domu. Dokonca v čase letných horúčav dokáže príjemne chladiť bez použitia klimatizácie. Šetrí náklady a zlepšuje životný komfort. Podlahové kúrenie je vysoko variabilné. Môžete si zvoliť elektrické alebo na prevádzkové náklady výhodnejšie, teplovodné vykurovanie. 

Ohodnoťte náš článok

4.1/5 (9)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...