Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Aké je vhodné rozloženie trubiek v podlahovke

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Efektivita teplovodného podlahového vykurovania závisí od viacerých faktorov a činiteľov. Jedným z kľúčových je spôsob uloženia a rozloženia trubiek podlahovky. Ich minimálne rozostupy určujú technické listy konkrétnych systémov vykurovania. Rúrky môžeme do vykurovacieho roštu alebo „hada“ viesť dvoma základnými spôsobmi – do meandra alebo plošnej špirály. Prvý spôsob je jednoduchší s výsledkom rovnomernej povrchovej teploty podlahy v celej miestnosti. Zložitejší špirálový spôsob zabezpečí rovnomerné rozloženie výkonu systému na vykurovanú plochu. Z podstaty princípu plošného sálavého vykurovania vyplýva, že trubky systému by mali byť – v ideálnom prípade – uložené na celej ploche podlahy. Pozrime sa spolu na to, aké je vhodné rozloženie trubiek v podlahovke vzhľadom na spôsoby ich vedenia, rozostupy, ale aj tepelné charakteristiky interiéru.

Meandre a špirály

Základné a najrozšírenejšie spôsoby vedenia či tvarovania potrubia v podlahovke sú do meandra alebo plošnej špirály. Pri jednoduchšom meandrovom uložení je povrchová teplota vykurovanej podlahy rovnomerná, môže však klesať smerom od obvodovej konštrukcie. Ukladanie rastra do špirály je technicky zložitejšie, pretože sa v rošte pravidelne strieda prívodné a vratné potrubie. Tento paralelný spôsob ale zabezpečuje rovnomerné rozloženie teploty a výkonu systému po celej vykurovacej ploche. Ak je to potrebné – ak majú interiéry ochladzované stenové konštrukcie, je možné pri oboch spôsoboch zhustiť rozostupy v okrajových zónach vykurovacích roštov. To eliminuje ochladzovanie podlahy obvodovými konštrukciami.

rozloženie v podlahovke

Kladeniu podlahovky predchádza projekt vykurovania.

Rozloženie podľa systému pokládky

Pre všetky systémy podlahového vykurovania REHAU jednoznačne odporúčame viesť vykurovacie hady alebo ukladať vykurovacie rošty na celú plochu, ktorú budú vykurovať. Rozostupy môžu byť rozdielne, dané aj parametrami trubiek samotných, aj tým, ako sú systémy dimenzované a v akých materiáloch budú alebo sú uložené. Tu je prehľad základných systémov:

  • systémy RAUTHERM SPEED s predtlačeným 5 cm pokladacím rastrom alebo perforáciou
  • systémová doska Varionova s pokladacou 5 cm systémovou kontúrou
  • systém Tacker s predtlačeným rastrom s rozostupmi pokládky 5 cm
  • systém RAUFIX s vodiacimi lištami s rozostupmi 2,5 cm
  • suchý doskový systém TS-14 s hliníkovými profilmi na uchytenie vykurovacích trubiek s rozostupmi 12,5 alebo 25 cm

Trubky systémov podlahovky REHAU s minimálnymi rozostupmi 2,5 a 5 cm môžu byť a zvyčajne aj sú ukladané aj v násobkoch týchto rozostupov, až do 25 cm. V miestnostiach s nižšou prípustnou teplotou – napríklad chodbách – to môže byť až hraničných 30 cm. Konkrétne rozostupy vykurovacieho roštu konkrétnej miestnosti určí projektant, ideálne v spolupráci s kúrenárom. Pri výpočte sú zohľadňované viaceré faktory, napríklad aj dĺžka jednotlivých vykurovacích okruhov.

Každý spôsob a systém pokládky podlahovky vyžaduje vysoko odborný prístup: od projektovej fázy až po realizáciu. Či už staviate novostavbu alebo rekonštruujete, podlahovku zverte do rúk profesionálom, aby vám slúžila bez problémov tak dlho, ako má.

Rozloženie podľa topografie interiéru

Treba natiahnuť vykurovací rošt na celú plochu miestnosti, v ktorej bude trvalo nábytok? Existujú dva opozitné názory: v kuchyni má alebo naopak nemá zmysel ťahať rúrky podlahovky popod linku. Alebo v iných miestnostiach popod trvalo umiestnený nábytok. Problém je v tom, že ak tam rošt nebude a vy alebo niekto iný sa rozhodne nábytok premiestniť, podlahovka nebude kompletná. A nebude dokonale plniť základnú funkciu sálavého plošného vykurovania: rovnomernú distribúciu tepla. Okrem toho podlahovka nefunguje konvekčným spôsobom zohrievania vzduchu. Sálavý tepelný tok vykurovanej podlahy priamo zohrieva okolité steny, plochy, konštrukcie, predmety a živé bytosti. Bez prúdiaceho vzduchu ako sprostredkujúceho média. Ak teda podlahovka „kúri do nábytku“, je to v podstate v poriadku.

Ideálne rozloženie trubiek podlahovky…

… je to, ktoré je podľa možnosti čo najrovnomernejšie „roztiahnuté“ na celú plochu podlahy. Aby sme zabezpečili správny a efektívny výkon podlahovky, by sa mal vinúť rošt alebo had trubiek rovnomerne celou vykurovanou plochou. To pozitívne vplýva na rovnomernosť vertikálneho prenosu tepla v interiéri a pre sálavý plošný spôsob vykurovania charakteristické teplotne homogénne prostredie. Stavebná prax nás však učí, že ideálne podmienky a tým pádom ani ideálne realizácie neexistujú. Pri správne dimenzovanom, nastavenom a regulovanom systéme podlahového vykurovania sa vertikálne rozloženie teplôt v miestnosti blíži k ideálnym hodnotám. V porovnaní s akýmikoľvek inými spôsobmi vykurovania.

Ohodnoťte náš článok

5/5 (3)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...