Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Ako a kedy odvzdušniť podlahové kúrenie

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Každé vykurovanie, ktorého základom je obeh vody, je potrebné odvzdušňovať. Inak tomu nie je ani pri podlahovom kúrení. Každý systém podlahového teplovodného vykurovania by mal mať odvzdušňovacie ventily v rozdeľovači a tiež v kotolni. Ich úlohou je automaticky vypúšťať vzduch, alebo umožniť manuálne odvzdušnenie. Viac o tom, ako a kedy treba odvzdušniť podlahové kúrenie, si povieme v našom článku.

Prečo treba odvzdušňovať?

Tak, ako i pri iných typoch kúrenia využívajúcich obeh ohrievanej vody, aj pri podlahovom kúrení sa môže stať, že sa systém zavzdušní. Ako to zistíme? Najčastejšie sa zavzdušnenie vykurovacieho systému prejaví tak, že jeden alebo viacero okruhov (miestností) ostáva pod požadovanou a nastavenou teplotou. Často je tiež od obehového čerpadla alebo rozdeľovača počuť žblnkot, či pukajúce bublinky vzduchu. V takom prípade ide o neklamný znak toho, že tieto vykurovacie okruhy nefungujú tak, ako majú. Ak môžete s istotou vylúčiť poškodenie samotného vykurovacieho systému, na vine bude s najvyššou pravdepodobnosťou jeho zavzdušnenie.

Podlahové kúrenie

Prečo dochádza k zavzdušneniu?

Najčastejším dôvodom, prečo dochádza k zavzdušneniu podlahového kúrenia je to, že do systému sa dostanú bublinky vzduchu mikroskopickými netesnosťami, a tiež pri neodbornom dopúšťaní vody. Mikroskopické netesnosti vznikajú najmä v miestach medzier v rámci rozvodu vykurovania, najmä v oblasti závitových spojov. Pri dopúšťaní vody môže tento problém nastať v prípade zlého spádu alebo rýchleho dopustenia vody. 

Odvzdušňovacie ventily sa, samozrejme, spravidla nachádzajú na rozdeľovači podlahového vykurovania a tiež v rámci kotolne. Ak si na to netrúfate alebo sa toho bojíte, najlepšie je zavolať si na pomoc inštalatérov alebo servisných technikov.

Rozdeľovač REHAU s nosníkom pre prívodné a vratné potrubie z ušľachtilej ocele je vybavený integrovaným spätným ventilom a integrovaným prietokomerom na presnú vizuálnu reguláciu množstva vody v prívodnom potrubí. Odvzdušňovací ventil, ako aj vyprázdňovacie kohúty, sú samotesniace a poniklované.

Ako odvzdušniť podlahové kúrenie?

Odvzdušniť podlahové kúrenie nie je také zložité, ako sa zdá. Je tu však nutné zohľadniť základnú fyziku a dať si na to pozor. Platí totiž, že keď je v obehovom systéme vzduch alebo málo vody, podlahové kúrenie nepracuje tak, ako má a nevyhrieva priestor. Tomu treba následne prispôsobiť aj proces odvzdušňovania. V jednotlivých krokoch postupujte nasledovne:

  • Uzavrite všetky okruhy na rozdeľovači.
  • Pripojte vodovodnú hadicu – nezabudnite pripojiť aj ďalšiu hadicu na spodné teleso rozdeľovača, aby ste mohli pohodlne odvádzať prebytočnú vodu zo systému.
  • Kvalita vody – neodporúča sa často dopĺňať čerstvú vodu z vodovodu alebo studne, keďže nemajú ideálne vlastnosti pre fungovanie vykurovacieho systému. Pre lepšie výsledky odporúčame systém odvzdušňovať a preplachovať upravenou vodou pomocou plniacich alebo preplachovacích súprav s čerpadlom, ktoré možno zapozičať v požičovni náradia.
  • Otvorte prvý okruh a opatrne do neho vpustite vodu okruh môžete považovať za odvzdušnený vo chvíli, keď hadicou zo spodného telesa začne vytekať neprerušovaný prúd vody bez akýchkoľvek vzdušných bublín. Dotlakovaný systém by mal ukazovať tlak 1,5 bar.
  • Okruh opäť uzavrite.
  • Rovnaký postup aplikujte na všetky zostávajúce okruhy, ktoré sa na rozdeľovači nachádzajú.

Technik

Záver

Teplovodné podlahové kúrenie je založené na obehu vody, preto sa môže systém zavzdušniť. Najčastejšie sa to deje z dôvodu mikroskopických netesností, v rámci rozvodov vykurovania. Zavzdušnenie môže nastať aj pri dopúšťaní vody do systému. Pred začiatkom odvzdušňovania je preto najdôležitejšie všetky okruhy najskôr zatvoriť a až potom začať odvzdušňovať konkrétny problémový okruh. 

Ohodnoťte náš článok

4.8/5 (6)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...