Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Ako správne nastaviť podlahové vykurovanie?

  • ako nastavit podlahove kurenie

Ako správne nastaviť podlahové vykurovanie?

Správna teplota a tepelná pohoda v domácnosti je výsledkom nielen dobrého položenia, ale aj správneho nastavenia podlahového vykurovania. Vedieť, ako si správne nastaviť podlahové vykurovanie, je kľúčové pre vaše zdravie aj spokojnosť. Ak chcete vedieť presný postup, pokračujte v čítaní článku. 

Poznajte správne teploty v izbách 

Ešte pred tým, ako sa pustíte do regulovania podlahového kúrenia, je potrebné poznať ideálne teploty v jednotlivých miestnostiach. Znie to ako maličkosť, ale ak nemáte správne definovaný tepelný komfort, neustále budete kúrenie prestavovať a meniť. Iba málo ľudí pritom vie, ako majú byť správne nastavené tepelné hodnoty miestností. Často sa snažia udržiavať rovnakú teplotu v celom dome, čo je drahý nezmysel. Ideálne teploty sú:

  • v obývačke by mala byť teplota 20 až 22 °C
  • v detskej izbe je ideálna teplota okolo 20 °C
  • v spálni by malo stačiť 16 až 18 °C
  • v kúpeľni 24 °C
  • chodbu stačí vykúriť na 15 °C.

Pri týchto teplotách budete cítiť príjemný životný komfort a nebude potrebné neustále uberanie a zvyšovanie teploty.

muž nastavuje podlahové kúrenie

Podlahovku pohodlne nastavíte aj cez smartfón. Nech ste kdekoľvek.

Podlahové kúrenie v porovnaní s radiátormi dosiahne tepelnú pohodu pri teplote miestnosti o 3 – 4 °C nižšej.

Rôzne modely nastavenia 

Podlahové kúrenie môže mať niekoľko režimov, ktoré si nastavíte podľa toho, aké teplotné intervaly potrebujete sledovať. Najčastejšie je možné nastavenie troch režimov regulovania teploty, ktoré nastavíte na termostate. 

Podlaha + priestor. V tomto nastavení termostat vyhodnocuje teplotu vzduchu v miestnosti a po jej dosiahnutí sa kúrenie vypne. Podlahová sonda však plní aj úlohu limitu, teda nedovolí prekročiť stanovenú teplotu podlahy. 

Priestor. Bez ohľadu na dosiahnutú teplotu podlahy sa kúrenie vypne pri určitej teplote priestoru. 

Podlaha. Toto nastavenie vypína kúrenie v momente, ak je dosiahnutá požadované teplota podlahy.

Dôležité je poznať aj vyhlášku č. 259/2008 Z. z. Ministerstva zdravotníctva SR. Vyžaduje, aby teplota povrchu podlahy v priestoroch s dlhodobým pobytom ľudí s prevažne sedavou činnosťou bola v rozsahu od 19 do 29 °C

Rozdelenie teploty závisí od výkonu a prietoku 

Pri elektrickom vykurovaní je systém jednoduchý. Termostat reguluje teplotu podlahy aj miestností nahrievaním vykurovacích káblov alebo rohoží. Čím viac energie, tým teplejšie. Pri teplovodnom vykurovacom systéme je situácia trochu iná a na reguláciu teploty sa používa rozdeľovač. Ten si možno predstaviť ako akúsi riadiacu jednotku, ktorá rozdeľuje prietok vody do jednotlivých okruhov a miestností s podlahovým vykurovaním. Ovládaním rozdeľovača a prietokov je možné nastavovať pre rôzne miestnosti rôzne teploty. Tým regulovať aj teplotu plochy a miestnosti. Zároveň platí, že čím väčší okruh, tým vyžaduje väčší prietok a naopak. 

Digitálne ovládanie rozdeľovača 

V minulosti bolo nutné prietoky na rozdeľovači teplovodného vykurovania nastavovať ručne. Dnes už majú pod dohľadom nastavenie rozdeľovača digitálne systémy, do ktorých je určite vhodné investovať. Takýto ovládací panel má displej, na ktorom si nastavíte teploty pre každú jednu miestnosť vo vašom dome. Komfortné ovládanie priamo za vás nastavuje prietoky a ovláda rozdeľovač. Regulátory pre podlahové vykurovanie umožňujú riadiť teplotu v každej miestnosti zvlášť. Tým optimalizujete náklady na vykurovanie. Pre nastavenie hodnôt sa používa kontrolný panel. Po zmene parametrov na rozdeľovači je potrebné počkať aspoň niekoľko dní, kým sa zmeny prejavia. Teplota v priestore sa musí celkovo ustáliť.

Kúrenie môžete regulovať aj na diaľku 

V súčasnosti viete nastavovať podlahové kúrenie aj na diaľku. Mnoho riadiacich panelov dnes obsahuje integrovaný internetový modul. Vďaka tomu nielenže môžete sledovať aktuálne teploty, ale aj nastaviť ich zmeny a celé podlahové kúrenie ovládať. Na čo je to dobré? Napríklad v prípade, že ste odišli na niekoľko dní preč a zabudli ste znížiť teplotu. Prípadne môžete zapínať alebo vypínať prídavný zdroj tepla.

NEA SMART 2.0

Ukážkou technologického pokroku v regulácii je termostat NEA SMART 2.0. Inteligentný pomocník do každej domácnosti s podlahovým vykurovaním. Dokáže regulovať teplotu a vlhkosť v celej domácnosti. Efektívne ovláda zdroje chladu a tepla, ako aj čerpadiel a ventilov, čím ušetrí až 20 % energie. Teplotu môžete s NEA SMART 2.0 ovládať aj hlasom. Na diaľku to zvládnete pomocou mobilnej aplikácie. Elegantný dizajn termostatu zobrazuje vždy presne to, čo potrebujete vidieť:

  • aktuálne funkcie
  • čas
  • teplotu v miestnosti
Vedeli ste, že…

Približne až 74 % energie domácnosti sa spotrebuje na kúrenie? Správne nastavenie vykurovacieho systému a nastavenie ideálnych teplôt v miestnosti vám zníži celkové náklady na bývanie.

Záver 

Regulácia podlahového vykurovania je dnes veľmi jednoduchá a intuitívna. Vďaka digitálnym nastaveniam je možné ovládanie prakticky bez akýkoľvek technických znalostí. Už na začiatku je dobré nastaviť si vhodné teploty pre každú izbu v domácnosti. Tie sú o 3 – 4 stupne nižšie ako pri vykurovaní radiátormi. Vyhnete sa tak neustálemu prestavovaniu kúrenia a tým aj zvyšovaniu nákladov.

2020-06-10T12:14:27+02:0001.06.2020|Kategórie: Rady|
Ak budete pokračovať s využívaním tejto stránky, súhlasíte s tým, že cookies na Vašom zariadení môžu byť použité. Ďalšie informácie nájdete v našej Smernici o ochrane osobných údajov. Súhlasím