Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Aký je tepelný odpor vašej podlahy

  • Aký je tepelný odpor vašej podlahy

Aký je tepelný odpor vašej podlahy

Podlahové kúrenie ovplyvní aj výber podlahovej krytiny. Aby ste dokázali vybrať správne, potrebujete poznať, aký je tepelný odpor vašej podlahy. Dobrou správou je, že neovplyvní farbu a štruktúru. Tú vyberiete podľa vášho vkusu. Prečítajte si pár rád, ktoré vám uľahčia výber. 

Podlahovému vykurovaniu musíte prispôsobiť krytinu 

Podlahové kúrenie znesie dlažbu, drevo, laminát a pokojne aj koberec. Nezáleží na tom, aká farba sa vám páči alebo aký vzor bude sedieť v miestnosti. Avšak, ak chcete, aby podlahové kúrenie bolo dostatočne účinné, bude potrebné zvážiť tepelný odpor podlahy. Laicky povedané: „parameter, ktorý bráni prestupu tepla”. Každá podlahová krytina je bariérou prestupu tepla. Je však rozdiel, či zvolíte materiál bez izolačných vlastností alebo taký, ktorým by sa dali aj zatepľovať steny. Ideálna podlaha vhodná pre podlahové kúrenie by mala umožniť ľahký prechod tepla na povrch.

Prečo je dôležitý tepelný odpor podlahy? 

Každá podlaha má tepelný odpor. Toto číslo udáva mieru odporu voči prenikaniu tepla. Čím vyšší je tepelný odpor materiálu, tým pomalšie teplo podlahou bude prechádzať. 

Pri podlahovom kúrení bude potrebné hľadať materiály:

  • s čo najnižším tepelným odporom
  • s čo najmenšou hrúbkou.

Dôležité to je nielen pri kúrení, ale napríklad aj pri podlahovom chladení. Aj chlad rovnako ako teplo, potrebujú totiž čo najmenší odpor.

Vedeli ste, že výberom správnej podlahy, môžete až o polovicu vylepšiť svoju energetickú efektivitu pri kúrení?

Keramická podlaha – jasný favorit 

Absolútna jednotka a najlepší výber, ktorý môžete pri podlahovom kúrení spraviť je keramická podlaha. Prakticky okamžite bude príjemne zohriata a teplo sa bude prenášať do miestnosti. V lete naopak príjemne chladí a pri podlahovom chladení sa tento efekt ešte posilní. Keramická podlaha má jednoznačne najnižší tepelný odpor spomedzi všetkých podláh a zároveň aj najlepšiu tepelnú vodivosť. Nemá konkurenciu. Nič lepšie nenájdete. Tepelný odpor dosahuje hodnotu 0,01 m2K/W. Výhodou keramickej podlahy je aj jej rýchle zohriatie. To oceníte nielen v obývačke, ale aj v kúpeľni. Dlažba určená na podlahové vykurovanie by nemala podľa odporúčaní presiahnuť 6 mm.

Pri lepení dlažby je potrebné si dať pozor aj na hrubšiu vrstvu lepidla. Mohlo by tepelný odpor zvýšiť.

Vinylová podlaha 

Je multifunkčná. Príjemná na dotyk ako keramická dlažba, ktorá nemusí každému vyhovovať. Čo sa týka tepelného odporu, je v tesnom závese za keramikou. Tepelný odpor má na úrovni 0,02 m2K/W avšak jej pozitívnou vlastnosťou je výborná tepelná vodivosť. Tá zaručuje, že teplo sa zo systému podlahového vykurovania dostane veľmi rýchlo do priestoru. Hoci je vyrobená zo syntetického materiálu, nemá izolačné vlastnosti. Využívať sa dá prakticky v každej miestnosti. Dokonca je príjemná aj v kúpeľni či kuchyni. Má vynikajúcu odolnosť voči vode aj mechanickému poškodeniu.

Laminátová podlaha 

Jedna z najrozšírenejších podláh súčasnosti. Avšak pre podlahové kúrenie sa až tak nehodí. Jej výhodou sú široké možnosti použitia, rôzne vzory aj stupne tvrdosti. Čo sa však týka tepelného odporu, pohybuje sa v rozmedzí 0,04 – 0,07 m2K/W. Výhodnou voľbou je pre ľudí, ktorí chcú mať na podlahe drevený vzor, ale nechcú položiť drevenú podlahu. Tá je koniec koncov ešte menej efektívna. Laminátová podlaha má jednoduchú inštaláciu. Na dosiahnutie vyššej tepelnej vodivosti sa odporúča nahradiť protihlukovú korkovú izoláciu materiálmi určenými pre podlahové vykurovanie.

izba s drevenou podlahou

Zvýšte energickú efektivitu výberom správnej podlahy.

Drevo 

Masívna drevená podlaha je príjemná, dlhoveká a cenná. Pri podlahovom vykurovaní s ňou však budú starosti. Tepelný odpor drevenej podlahy je na úrovni 0,05 – 0,1 m2K/W. Patrí medzi najvyššie. 

Záleží od použitej dreviny aj hrúbky. Napríklad 12 milimetrové dubové parkety majú tepelný odpor zhruba 0,08 m2K/W. Hrubšie 14 – 15 milimetrové podlahy až 0,10 – 0,14 m2 K/W. Zlepšiť tepelný odpor sa dá napríklad použitím brezovej preglejky, na ktorej je nalepená dubový masív. Tu dostaneme pri 19 milimetroch tepelný odpor R = 0,11 m2 K/W.

Drevená podlaha však ostáva najmenej efektívnou, hoci jej nemožno uprieť prirodzené čaro. Na druhej strane je aj prirodzeným izolantom, čo určite nepoteší v kombinácii podlahovým vykurovaním. Drevená podlaha sa však dá kombinovať s nízkoteplotným podlahovým vykurovaním, no teplota v podlahe musí byť minimálne 40 stupňov Celzia. V takom prípade však bude prakticky nemožné využívať kvality podlahového chladenia.

 

Zhrnutie

Ak uvažujete o podlahovom vykurovaní, tak najvýhodnejšie riešenie bude osadiť si na podlahy keramickú dlažbu. V niektorých priestoroch ako napríklad obývačka alebo spálňa, to môže byť trochu problém. V takom prípade je vhodné sa pozrieť po alternatíve. Vždy je však potrebné voliť čo najnižší tepelný odpor. Dnes však už aj výrobcovia laminátových podláh či dokonca kobercov vyrábajú materiály špeciálne pre podlahové vykurovanie so zníženým tepelným odporom. Určite sa na tento údaj pri výbere podlahy oplatí zamerať

2020-06-06T10:30:32+02:0014.05.2020|Kategórie: Rady|
Ak budete pokračovať s využívaním tejto stránky, súhlasíte s tým, že cookies na Vašom zariadení môžu byť použité. Ďalšie informácie nájdete v našej Smernici o ochrane osobných údajov. Súhlasím