Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Betón a podlahové vykurovanie

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Je „nabetón“ pravda, že betón je ideálne riešenie pre konštrukciu podlahy podlahového vykurovania? Existujú aj iné materiálové možnosti konštrukcie podlahy, kompatibilné s podlahovkou? Pokiaľ načrieme do histórie, betón je minimálne tradičný materiál prvých moderných plošných sálavých systémov vykurovania aj chladenia. Dnes však už bežne realizujeme podlahovku v rámci rekonštrukcie historických budov na pôvodných drevených podlahách. Podlahovka má uplatnenie aj v moderných drevostavbách, kde sú betónové možno len trendové manžetové gombíky majiteľa. Čítajte všetko podstatné o téme betón a podlahové vykurovanie.

Z pohľadu typu systému podlahovky

Pre nosnú vrstvu podlahy, na ktorú bude inštalovaná podlahovka, všeobecne platí: musí byť dostatočne pevná, čistá, suchá, a musí spĺňať normou dané tolerancie rovnosti. V podstate je teda jedno, z čoho je nosná časť podlahy, respektíve, na aký materiál budeme rošt podlahovky inštalovať. Rôzne typy systémov podlahovky sú určené na rôzne typy podkladov. Zjednodušene a logicky: varianty systémov podlahovky „namokro“ sú predovšetkým alebo najmä na betónových podlahách. Suché systémy sú zase vhodné predovšetkým na drevené a nebetónové podlahy v nových drevostavbách a montovaných stavbách, ale aj pri rekonštrukciách starších stavieb. Dokonca aj pri sanáciách – podlahovku dokážeme inštalovať napríklad aj na keramickú dlažbu pôvodnej podlahy.

Všetky systémy podlahovky REHAU sú vhodné na použitie so štandardnými potermi.

Systémy pre priemyselné využitie:

  • inštalované priamo do betónových konštrukcií
  • oBKT – blízkopovrchové temperovanie betónových konštrukcií a BKT – temperovanie betónových konštrukcií
  • špeciálne systémy sú určené na vykurovanie pružných podláh a elastické športové podlahy

Potery

Podlahovka na betónovej podlahe doslova vyžaduje „betónový“ poter na báze cementu. Nie je to však pravidlo, existujú aj riešenia podlahovky pod liate, napríklad anhydritové potery. Podlahovka na drevenej konštrukcii podlahy v zásade poter nepotrebuje a môžeme ju rovno prekryť vhodnou izolačnou vrstvou a podlahovou krytinou, prípadne môžeme použiť adhézny mostík. Hrúbky poterov pre podlahové vykurovanie a ich materiálové zloženie sú samozrejme dané normami. „Ideálna hrúbka“ poteru neexistuje, principiálne ale platí: čo systém podlahovky s konkrétnym spôsobom inštalácie a uchytenia rúrok vykurovacieho roštu s konkrétnou hrúbkou, to iná hrúbka poteru. Okrem iného sú hrúbky poterov okrem tepelnoizolačných vlastností dané aj požiadavkami na plošné zaťaženie podlahy.

potery

Montáž podlahového vykurovania

Betón je jasný, a čo podlahová krytina?

Ak chceme byť objektívni, dovolíme si tvrdiť, že systémy podlahového vykurovania REHAU sú vhodné spravidla pre všetky typy podlahových krytín. Ak slovo „spravidla“ nahradíme presnejším „takmer“, budeme ešte bližšie k realite. Keďže podlahová krytina by nemala teplo podlahovky absorbovať, ale čo najviac „prepustiť do priestoru“, kľúčová vlastnosť krytiny je jej tepelný odpor, ktorý nesmie prekročiť hodnotu Rλ,B = 0,15 m²K/W.

Kvalitné systémy podlahovky dokážeme inštalovať pod:

  • kamenné, kameninové, minerálne a keramické krytiny – prakticky bez obmedzení
  • drevené parkety a drevené podlahové krytiny – podmienkou sú dilatačné škáry a flexibilné lepidlo
  • laminátové, vinylové a kompozitné plávajúce podlahy – s vhodnou podkladovou vrstvou
  • plastové podlahové krytiny – odporúča sa lepenie flexibilným lepidlom
  • textilné podlahové krytiny – všeobecne sa odporúča lepenie kvôli zabezpečeniu lepšieho prenosu tepla
Ak náhodou nenájdete odpoveď na niektorú z vašich otázok súvisiacich s podlahovkou v našom magazíne, obráťte sa na nás. Akékoľvek otázky, aj tie, ktoré vám možno nenapadli, radi, kompetentne a profesionálne zodpovedia naši experti.

Ohodnoťte náš článok

5/5 (3)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...