Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Čo je mokré a suché podlahové kúrenie?

 • Správna inštalácia podlahovky je dôležitá

Čo je mokré a suché podlahové kúrenie?

Pri voľbe podlahového kúrenia je potrebné zvážiť vstupné náklady, efektivitu aj samotnú prevádzku a údržbu. V základe si možno vybrať medzi suchým a mokrým prevedením. Nedá sa povedať, ktoré je lepšie a ktoré horšie. Avšak porovnaním ich parametrov si na konci poviete: “Toto je pre mňa to pravé.”

Teplovodné a predsa mokré aj suché

Funguje na báze horúcej vody, ktorá prúdi v podlahe rúrkami. Pri teplovodnom type vykurovania je možné voliť suchý a mokrý variant pokládky. Predstavuje ideálnu voľbu, ak máte plynový alebo iný ako elektrický kotol. Teplovodné vykurovanie je možné pripojiť aj k iným, napríklad obnoviteľným zdrojom, tepelným čerpadlám, teplovzdušným kozubom a podobne. Zároveň má podstatne nižšie obstarávacie náklady ako elektrický vykurovací systém. A samozrejme aj prevádzkové, keďže kúrenie aj s podporou alternatívnych zdrojov je výhodnejšie ako čisto elektrické. To, či sa nakoniec rozhodnete pre suchý alebo mokrý typ záleží už len na vás. Každý má svoje plusy aj limity. 

Podlahové kúrenie REHAU prinesie do Vášho domova komfort

Mokré vykurovanie sa zalieva

Pri mokrom podlahovom kúrení sa na podkladový betón ukladá hydroizolácia. Následne sa kladie izolačná fólia a podklad pre podlahové kúrenie. Na systémovej doske sú rúrky pevne zafixované. Pri mokrom procese sa rúrky zakrývajú poterom z betónu alebo anhydridu. Odporúčaná minimálna hrúbka pri anhydride je 55 mm, pri betóne 65 mm. Na betón sa následne vylieva pre vyrovnanie podlahy nivelačný poter. Nakoniec sa ukladá podlahová krytina.

Vedeli ste, že podlahové kúrenie sa delí na mokré a suché v závislosti od pokládky?

Oboma prechádza voda, ale v jednom prípade je kladenie vlhkým v druhom suchým procesom.

Výhody oproti suchému podlahovému kúreniu

 • Vyššia tepelná vodivosť.
 • Lepšia teplotná zotrvačnosť.
 • Nižšia vstupná investícia.
 • Výhodná cena, vysoká obľuba.

Ideálne pri veľkých rekonštrukciách a novostavbách. Prvou vecou, ktorá vás pri tomto systéme upúta je nízka cena. Je rozhodne cenovo atraktívnejšou voľbou než suché podlahové kúrenie. Aj preto patrí tento spôsob v slovenských domácnostiach k najčastejšie používaným. Teplovodné rúrky podlahového kúrenia možno používať počas celého roka. V zime koluje týmto systémom ohrievaná voda, v lete môže pretekať studená voda, takže namiesto zohrievania bude príjemne chladiť.

Suchý systém je ekonomickejší

Jeho náklady na inštaláciu sú vyššie, ale celková prevádzka je ekonomickejšia. Pokládka tohto typu je jednoduchá a rýchla. Nič nezalievate, nič nemiešate. Profilová doska je nízka a po jej položení nasleduje rozloženie teplorozvodných plechov, do ktorých sa upevnia rúrky. Na ne nasadíte už len oddeľovaciu fóliu, na ktorej je už iba roznášacia vrstva a podlaha.

Výhody suchého podlahového kúrenia

 • Kúriť môžete ihneď. 
 • Nižšia hmotnosť.
 • Rýchlejšie príde k zmene teploty.
 • Jednoduchšia montáž.
 • Nízka konštrukčná výška podlahy, iba 55 mm.
 • Stavebnicový systém montáže.
 • Nevyžaduje špecializované technológie ani ťažké technológie pri spracovaní.

Ak chcete rýchlejšie vykúrenie miestnosti, voľte suché podlahové kúrenie. Má kratší nábehový čas vykúrenia už do 60 minút. Pri mokrom kvôli vyššej hrúbke poteru trvá vykúrenie o desiatky minút dlhšie.

Tepelné čerpadlo je ideálny zdroj pre obe riešenia

Ak máte akýkoľvek iný zdroj vykurovania okrem elektriny, je teplovodné podlahové kúrenie výhodná investícia. Najefektívnejšie bude tepelné čerpadlo. Nespornou výhodou je, že pracuje najefektívnejšie pri nízkych výstupných teplotách vody. A tá je pre podlahové kúrenie veľmi dôležitá. Pretože obvykle nesmie presiahnuť 37 stupňov Celzia.

Vyberte si správneho dodávateľa

Podlahové kúrenie je náročné nielen na položenie, ale jeho oprava je extrémne zložitá. Preto je nutné obzrieť sa po vhodnom a zodpovednom dodávateľovi. Prerábať celý systém po niekoľkých rokoch znamená vysoké náklady a prakticky rozbitie celej podlahy. Úplne iná liga ako vymeniť radiátor. Preto je nutné už pri inštalácii staviť na kvalitu systému ako aj osadenia.

2020-04-14T22:07:17+02:0010.03.2020|Kategórie: Edukácia|
Ak budete pokračovať s využívaním tejto stránky, súhlasíte s tým, že cookies na Vašom zariadení môžu byť použité. Ďalšie informácie nájdete v našej Smernici o ochrane osobných údajov. Súhlasím