Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Čo vám treba k presnej cenovej ponuke?

 • Čo vám treba k presnej cenovej ponuke

Čo vám treba k presnej cenovej ponuke?

Cena podlahového vykurovania záleží od viacerých premenných. Každý dom je totiž iný a rovnako aj potreby jeho obyvateľov. Ak budete poznať, čo vám treba k presnej cenovej ponuke, lepšie si ujasníte aj vlastné predstavy. Rovnako sa dostanete k výslednej cene bez ďalších príplatkov. V článku vám predstavíme body, ktoré sú pri určovaní ceny najdôležitejšie.

Aký zdroj energie budete používať

Podlahové vykurovanie je možné pripojiť prakticky na každý súčasný zdroj energie, ktorý slúži na ohrev teplej vody a klasické vykurovanie. Od zvoleného systému sa však líši typ a prirodzene aj celková cena podlahového vykurovania. Dôležité je vedieť, či budete zdroj energie meniť alebo využijete taký, ktorý už používate. Možností je mnoho. Najlepšie si však rozumie podlahové kúrenie s:

 • plynovým a plynovým kondenzačným kotlom
 • kotlom na tuhé palivo
 • elektrinou
 • najvýhodnejšie je s tepelným čerpadlom.
Pri výpočte konečnej ceny podlahového vykurovania je dobré pozerať nielen na vstupnú cenu energetického zdroja. Zohľadnite aj jeho životnosť a prevádzkové náklady. Na prvý pohľad drahšie zdroje sa z dlhodobého hľadiska môžu javiť podstatne výhodnejšie.

Aký typ podlahového kúrenia chcete? 

V závislosti od zdroja tepla alebo na základe osobného rozhodnutia sa na cene významnou mierou podieľa samotný typ vykurovacieho systému. Podlahové kúrenie možno rozdeliť na tri typy v troch rôznych cenových hladinách. 

 • Elektrické – najvyššie obstarávacie aj prevádzkové náklady.
 • Teplovodné suché podlahové vykurovanie – lacnejšie ako elektrické.
 • Teplovodné mokré podlahové vykurovania – najlacnejšie.

Elektrické je vhodné na miesta, kde napríklad nie je možnosť využívať plyn. Suché podlahové vykurovanie je výhodné pri menších rekonštrukciách. Mokré je ideálnou voľbou pri novostavbe alebo pri rozsiahlej rekonštrukcii. 

Forma elektrického vykurovania 

Nemalou časťou sa na výslednej cene podlahového kúrenia podpisuje cena materiálu. Pri podlahovom vykurovaní je možnosť voliť vykurovacie káble. Dajú sa inštalovať cielene, môžete sa s nimi napríklad vyhnúť nábytku. Ak máte členitý terén a potrebujete elektrické vykurovanie, budú vhodnou voľbou a ide o najlacnejší typ. Ďalšou formou sú vykurovanie rohože. Drahšie, ale jednoduchšie inštalovateľné. Vykurovacie fólie sú cenovo najmenej náročné, no s hrúbkou len 0,4 mm majú obmedzené možnosti použitia. Potrebujete teda vedieť, kde budete elektrické podlahové kúrenie používať. Pod dlažbu napríklad fólie použiť nemôžete.

Vedeli ste, že…

Ak sa má využívať podlahové kúrenie nielen ako doplnok, ale ako hlavný zdroj vykurovania, musí byť vykurovaná plocha aspoň 70 % celkovej plochy?

Forma teplovodného vykurovania 

Ak ste sa rozhodli pre tento typ, rovnako môžete očakávať rozdiel v cene materiálov. Rúrky sú lacnejšou možnosťou a meter sa pohybuje už od 1,33 eura na meter. O niečo drahšie je podlahové kúrenie kladené formou systémovej dosky. Tu je cena vyššia a počíta sa na meter štvorcový. Dôvodom je, že jednotlivé dosky sa skladajú na podlahu formou dielikov. V tomto prípade sa dá počítať s cenou od sumy 9 eur. Systémové dosky sa zalievajú iba nivelizačným poterom. Preto je inštalácia takéhoto typu kúrenia menej náročná na čas, samotné stavebné prevedenie a môžete kúriť rýchlejšie. Je to ideálna možnosť výmeny kúrenia v dome, keď nechcete realizovať komplexnú prestavbu. 

Podlahové kúrenie - prierez

Na presnú cenovú ponuku potrebujete vedieť, aký typ podlahovky použijete.

Určenie vykurovacej plochy 

Pri výpočte plochy pre podlahové vykurovanie je potrebné postupovať inak ako v metrovom textile. Nevyberáte si totiž veľkosť krytiny vzhľadom na plochu miestnosti. Pri podlahovom vykurovaní je potrebné mať dopredu premyslený dizajn aj zariadenie domu. Pretože podlahové vykurovanie je zbytočné inštalovať napríklad pod vstavané skrine či kuchynské linky. Podlahové kúrenie by malo byť natiahnuté len tam, kde je predpoklad, že nábytok nebude. Vždy sa však počíta aj so zónou zníženého výkonu, kde teoreticky môže byť nábytok premiestnený. Pod trvale umiestnené zariadenia nemá význam inštalovať vykurovaciu trubku. Pri elektrickom kúrení je to často prakticky nemožné.

Zhrnutie

Podlahové kúrenie patrí k najvýhodnejším vykurovacím systémom. Jeho konečná cena však závisí od mnohých faktorov, ktoré potrebujete poznať. Ak si chcete dať vypracovať presnú cenovú ponuku na podlahovku budete potrebovať vedieť:

 • aký zdroj vykurovania použijete 
 • aký typ vykurovania (elektrické, teplovodné – suché, mokré) zvolíte
 • rozmer vykurovacej plochy.
2020-06-06T10:31:17+02:0021.05.2020|Kategórie: Rady|
Ak budete pokračovať s využívaním tejto stránky, súhlasíte s tým, že cookies na Vašom zariadení môžu byť použité. Ďalšie informácie nájdete v našej Smernici o ochrane osobných údajov. Súhlasím