Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Podlahové kúrenie kombinované s radiátormi: Výhodné riešenie či zbytočná komplikácia?

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Mnoho stavebníkov sa snaží ušetriť inštaláciou podlahového vykurovania iba do časti domu, pričom zvyšok nechajú na radiátory. Kombinácia radiátorov s podlahovkou však nemá až na pár špecifických prípadov zmysel a môže dokonca navýšiť vaše účty za vykurovanie. Prečítajte si, ako je to možné a prečo je vo väčšine prípadov lepším riešením vykurovať iba podlahou.

Keď podlahovka nestačí

Základom každej novostavby by mal byť starostlivo vypracovaný projekt vykurovania. Ten by mal brať do úvahy tepelné straty i ďalšie faktory a na ich základe potom navrhnúť vhodné riešenie – od vykurovacieho zdroja cez rozvody a reguláciu až po vykurovacie telesá.  

Vo väčšine prípadov je však podlahové kúrenie kombinované s radiátormi pri novostavbe zbytočnou komplikáciou. Existuje iba zopár výnimiek: 

Kúpeľňa – Pre vysoký tepelný komfort by ste v nej mali mať vyššiu teplotu než v obytných izbách. S podlahovkou to môže byť náročnejšie dosiahnuť kvôli malej podlahovej ploche (veľkú časť zaberá vaňa či sprchový kút). Často sa teda používajú prídavné radiátory – napr. rebríkový, ktorý má veľkú vykurovaciu plochu ideálnu na nízkoteplotné vykurovanie (a teda kombináciu s podlahovkou). Na sušenie uterákov ho využijete aj mimo vykurovacej sezóny.

Garáž, technická a podobná miestnosť – V nich vám postačuje omnoho nižšia teplota než v ostatných častiach domu a inštalácia podlahového vykurovania by mohla byť zbytočné nákladná. 

Samostatné poschodie – Ak rekonštruujete dom postupne a limitujú vás financie, môžete pri inštalácii podlahového vykurovania na prízemie nechať v ostatných podlažiach vykurovanie na pôvodné radiátory. Počítajte však s nevýhodami, ktoré toto riešenie prinesie, a ktoré spomíname ďalej v článku.

Vo všetkých uvedených prípadoch môžete radiátory nahradiť napr. stenovým alebo stropným vykurovaním. Môžete si tak vychutnávať komfort príjemne sálajúceho tepla a nízkej spotreby energie vďaka nízkej teplote vykurovacieho telesa (a tým pádom aj vykurovacej vody).

Podlahové kúrenie kombinované s radiátormi: ako na to?

Existuje niekoľko technických riešení pre kombináciu podlahového vykurovania a radiátorov. Tým prvým a najnevhodnejším, je pripojiť ich na spoločný vykurovací okruh. Problémom je, že teplota vykurovacej vody pre podlahovku je príliš nízka na to, aby pri nej pracovali efektívne aj radiátory. 

Naopak, zvýšením teploty vody zvýšite spotrebu energie,vystavíte sa aj zdravotným rizikám – hygienické normy odporúčajú max. teplotu podlahy v obytných miestnostiach 29 °C. Problematická môže byť aj regulácia teploty.    

Čiastočným (nie ideálnym) riešením sú veľkoplošné nízkoteplotné radiátory. Ako však už názov napovedá, môžu byť aj dvojnásobne širšie a hrubšie oproti bežným radiátorom. Ich vhodné umiestnenie do jednotlivých miestností môže preto byť tvrdým orieškom aj pre skúseného interiérového dizajnéra.

Lepším riešením pre podlahové kúrenie kombinované s radiátormi je využitie oddelených vykurovacích okruhov. Nižšiu teplotu v okruhoch pre podlahovky potom zaistia zmiešavacie ventily. Ide však o technicky i finančne náročné riešenie. Okrem ventilov budete potrebovať samostatné rozvody, rozdeľovače pre jednotlivé okruhy a ďalšie komponenty vrátane zložitejšej regulácie. Takisto je náročná aj inštalácia takého systému a jeho správne nastavenie.

Nezabite účinnosť vykurovania vysokou teplotou vody

Moderným trendom pri stavbe budov sú práve nízkoteplotné vykurovacie systémy. Medzi ne patrí aj podlahové vykurovanie, ktoré má okrem vyššieho komfortu vďaka príjemnému sálavému teplu tiež výhodu v nízkej spotrebe energie. Vykurovací zdroj totiž nemusí ohrievať vodu na takú vysokú teplotu ako pri bežných radiátoroch a výsledkom sú nižšie tepelné straty. Trendom je tiež znižovanie spotreby pomocou ekvitermickej regulácie, na ktorej využitie sú nízkoteplotné vykurovacie systémy najvhodnejšie.

Podlahové vykurovanie je ideálne pre tepelné čerpadlá a kondenzačné kotly, ktoré dosahujú najvyššiu účinnosť práve v určitom rozsahu nízkych teplôt vykurovacej vody. 

Ak chcete použiť podlahové kúrenie kombinované s radiátormi, môžete teplotu vykurovacej vody zvýšiť. Zvýšite tým však tepelné straty, znížite účinnosť a pripravíte sa tak o najväčšiu výhodu nízkoteplotného vykurovania, ktorou sú nízke náklady. Kondenzačný kotol dokonca môže pri vyššej teplote vody pracovať mimo kondenzačného režimu – tým pádom z neho urobíte klasický plynový kotol s nízkou účinnosťou a vysokou spotrebou plynu. Vysoká investícia do takého kotla alebo do tepelného čerpadla teda stratí zmysel a jej návratnosť sa výrazne predĺži.

Riešenie pre každú situáciu

Pri novostavbe rodinného domu iba ťažko nájdete situáciu, v ktorej by ste museli použiť podlahové kúrenie kombinované s radiátormi. V drvivej väčšine prípadov môžete podlahovku bez obáv použiť na vykurovanie akejkoľvek miestnosti a v prípade potreby ju kombinovať so stenovým či stropným vykurovaním. Vďaka rôznym montážnym systémom však nie je problém nainštalovať podlahovku v rámci rekonštrukcie aj do starších budov.

Nepripravíte sa tak o komfort v podobe príjemného sálavého tepla. Rovnako vás neprekvapia ani účty za vykurovanie, keďže kondenzačný kotol či tepelné čerpadlo bude vďaka nízkej teplote vykurovacej vody pracovať v optimálnom režime s najnižšou spotrebou energie.

Nezabúdajte však, že základom je poctivo vypracovaný projekt, použitie kvalitných komponentov systému podlahového, stenového či stropného vykurovania a jeho realizácia odborníkmi.

Ohodnoťte náš článok

3.6/5 (5)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...