Odbornosť článku
V jednej diskusii sme zachytili k technickým záležitostiam podlahovky takmer filozofickú sentenciu: „Načo potrebujem podlahovku na poschodí? Nedá sa to riešiť tak, že na prízemí budem mať stropné kúrenie, ktoré bude zároveň podlahovkou na poschodí, alebo naopak, podlahovkou na poschodí kúriť cez strop na prízemie?“ Celkom kreatívny nápad, čo poviete? Problém je v tom, že toto nie je technicky realizovateľné. Podlahovkou sa dá samozrejme kúriť aj vo viacpodlažnom rodinnom dome. Nemusíte kvôli tomu meniť projekt vašej vily s výťahom na „byt na pozemku“ – čiže prízemný bungalov. Čítajte, ako sa dá realizovať podlahové kúrenie na poschodí rodinného domu.
Projekt je základ
Vieme, že prípravná projektová fáza riešenia podlahovky v konkrétnom objekte je rovnako dôležitá ako fáza realizačná. Kvalitná podlahovka je dimenzovaná na minimálne 50-ročnú, v praxi potvrdenú až viacgeneračnú životnosť. S kvalitným tepelným čerpadlom alebo kondenzačným kotlom je podlahovka riešenie vykurovania navždy, preto ju treba naprojektovať a zrealizovať tak, ako sa patrí. Takýto dlhodobo a spoľahlivo funkčný sofistikovaný systém sa nedá a ani nemôže robiť „na kolene“, prípadne „veľkopanským” spôsobom: „Nakreslite a postavte mi to tak, ako chcem ja“… Projektant podľa konkrétnych parametrov konkrétnej stavby presne a definitívne vypočíta, nakreslí a určí optimálne riešenie podlahovky. Samozrejme, aj do miestností na podlaží objektu.
Stavebné predpoklady
Na realizáciu podlahovky podľa realizačného projektu musia byť vytvorené a splnené základné stavebné predpoklady. Týka sa to novostavieb aj existujúcich stavieb v prípade dodatočnej inštalácie v rámci rekonštrukcie:
- miestnosti musia byť zastrešené, s osadenými oknami, dverami a omietnutými stenami
- musia byť pripravené prestupy stenami a stropom pre pripojovacie potrubie
- pre skrinky rozdeľovača/rozdeľovačov vykurovacích okruhov musia byť pripravené výklenky v stenách
- nevyhnutná je funkčná elektrická a vodovodná prípojka
- nosná vrstva podlahy musí byť pevná, čistá, suchá a rovná
- podlaha musí byť tepelne a krokovo izolovaná
- v konštrukcii podlahy nesmú byť viac ako 2 vrstvy krokovej izolácie
- plán pokládky s presným usporiadaním vykurovacích okruhov a dĺžkami rúrok musí obsahovať aj plán dilatačných škár – ak je potrebný
Technické, konštrukčné a fyzikálne limity
Tak, ako pri akomkoľvek systéme technického zabezpečenia budov určených na bývanie existuje aj pri podlahovke celkom slušná sada limitujúcich mantinelov. Pri podlahovke na poschodí rodinného domu sú to najmä:
- tvar a orientácia budovy
- faktor tvaru ako pomer vonkajších plôch a vnútorného objemu
- veľkosť a typ presklených plôch
- konštrukčné riešenie stropu prízemia a podlahy podlažia
- plocha vykurovaných miestností podlažia
- možnosť adekvátnej izolácie podlahy
- nevyhnutnosť samostatného rozdeľovača vykurovacích okruhov pre každé podlažie
- jeden termostat na podlažie je na efektívnu reguláciu žalostne málo
- vrstvy podlahy určené na inštaláciu podlahovky v existujúcom objekte by mali byť čo najnižšie
- pre rekonštrukčné riešenia podlahovky na poschodí sú ideálne suché systémy s nízkou konštrukčnou výškou, napríklad zo série RAUTHERM SPEED
Projektovanie a realizácia podlahovky na poschodí rodinného domu budú teda prakticky totožné, ako na prízemí. V prípade dodatočnej inštalácie v rámci rekonštrukcie existujúceho objektu s prihliadnutím najmä na konštrukčné riešenie a izoláciu podlahy.
Podlahové kúrenie na poschodí…
…nie je sen alebo nadštandard, ale celkom bežná technická záležitosť. Napriek trendovému boomu stavania „bytov na pozemku“ – čiže prízemných bungalovov – sa stále stavajú aj viacpodlažné novostavby, ktoré spĺňajú všetky aktuálne a prísne kritériá energetickej náročnosti. Keďže podlahovka je dnes jednoznačne najefektívnejším, najkomfortnejším a aj najzdravším systémom vykurovania, treba ju dostať aj na horné podlažia. Dá sa to a nielen v novostavbách, ale aj pri rekonštrukčných riešeniach starších rodinných domov, ktoré boli stavané a dimenzované viacgeneračne, aj čo sa počtu podlaží týka. „Kombinatorika“ viacerých systémov vykurovania nie je neprípustná, ak to ale z technických dôvodov nie je nevyhnutné, je zbytočná. Kvalitne naprojektovaná a realizovaná podlahovka sa osvedčí na každom podlaží.