Odbornosť článku
Pri aplikácii podlahového vykurovania je nutné správne navrstviť podlahu. Od toho záleží nielen výsledný účet za kúrenie, ale aj tepelná pohoda. V súčasnosti je možnosť vybrať si z viacerých druhov poterov aj povrchov. Záleží od druhu kúrenia aj od toho, čo sa hodí pre váš dom.
Suchý spôsob vykurovania poter nepotrebuje
V tomto prípade sa na systémové dosky ukladajú sadrovláknité dosky. Keďže chýba betónový aj anhydritový poter, takýto systém je vhodné zvoliť pre drevostavby. Pre ne by bol napríklad betónový poter veľkou záťažou. Suchá podlahovka disponuje nízkou hmotnosťou. Nosná vrstva podlahy sa prekrýva už len podlahovou krytinou, vhodnou pre podlahy s vykurovaním. Napríklad dlažba, plávajúca podlaha, parkety z tvrdého dreva.
Mokrý spôsob sa zalieva poterom
Doska s rúrkami podlahového vykurovania sa pri mokrom systéme zalieva poterom. Ten podporí rovnomerné rozmiestnenie tepla po podlahe a zároveň vyrovná podlahu. Tým ju pripraví na položenie najvrchnejšej podlahy.
Medzi potermi si možno vybrať z viacerých druhov
- betónový
- anhydritový
- asfaltový
- výnimočne sa možno stretnúť s horečnatými potermi a potermi na báze syntetických živíc.
Betónový poter
Používa sa najčastejšie pre svoju ľahkú dostupnosť, variabilitu aj možnosti, ktoré ponúka. Potrebuje minimálne 5 centimetrov hrúbky nad rúrkami. Finálna výška poteru závisí od budúceho zaťaženia podlahy. Ide o najhrubší poter zo všetkých. Je pevný, stály a doba schnutia je približne 5 týždňov. Menšou nevýhodou poteru je, že jeho povrch je po uložení značne nerovný, a tak je nutné využiť brúsenie alebo na betón naniesť nivelačný poter.
Anhydritový poter
V súčasnosti zažíva boom. Patrí k najobľúbenejším poterom hlavne pre svoje výhody kam patrí:
- rovný povrch priamo po nanesení
- je samonivelačný, takže sa zleje do jednoliatej vrstvy a zarovná sa
- vyžaduje nižšiu vrstvu
- na podlahové kúrenie je výhodnejší ako betón.
Medzi jeho nevýhody patrí mierne vyššia cena v porovnaní s betónom. Počítajte približne s dvojnásobkom. Výška potrebného poteru nad rúrkami pri anhydrite materiáli je 35 milimetrov. Doba, kým sa položia podlahy, je približne rovnaká ako pri betóne. Do veľkej miery závisí od teploty vzduchu a vlhkosti.
Vedeli ste, že asfaltové potery umožňujú rýchlejšiu výstavbu?
Asfaltový poter
Dostáva sa do popredia pre rýchlosť výstavby. Asfaltový poter totiž vyzrie hneď ako vychladne. Avšak má aj nevýhody. Medzi ne patria zvýšené požiadavky na konštrukcie a izolačné vrstvy, ktoré musia vydržať teplotu 250 °C. Povrch poteru sa upravuje kremičitým pieskom. Hrúbka by sa mala pohybovať okolo 5 – 6 centimetrov.
Horečnatý poter
Sú charakteristické hlavne ich objemovou hmotnosťou. Vyzretý poter do hmotnosti 1,6 kg/dm³ je xylolit. Tieto potery sú veľmi závislé na podmienkach okolitého prostredia. Vplýva na ne teplota, relatívna vlhkosť, aj suchý vzduch. Navyše, vo vlhkom prostredí môže prísť k rýchlemu poškodeniu. Dnes sa už preto takmer nekladú.
Záver
Položiť podlahové kúrenie tak, aby bolo funkčné a bez problémov fungovalo počas dlhých rokov, nie je maličkosť. Vyžaduje si niekoľko vrstiev, pričom v každej je možné neodborným zásahom spraviť chybu. Dodržanie správnej hrúbky izolácií a poteru je len základ. Položenie podkladu aj celej podlahy s podlahovým kúrením však vyžaduje odbornú znalosť. Pretože následné opravy sú často veľmi nákladné a komplikované.