Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Ako funguje tepelné čerpadlo?

  • Ako funguje tepelné čerpadlo

Ako funguje tepelné čerpadlo?

Úsporne, ekologicky a vysoko efektívne. Tepelné čerpadlo predstavuje čoraz obľúbenejšiu alternatívu na vykurovanie a ohrev teplej vody v domoch. Ak chcete vedieť, ako funguje tepelné čerpadlo a vďaka čomu je tak výhodné, pokračujte v čítaní. 

Nové zdroje energie 

Pri kúrení a ohreve teplej vody pre náš domov si môžeme vybrať z dvoch alternatív:

  • klasické systémy vykurovania (plyn, elektrina, tuhé palivá)
  • alternatívne zdroje energií. 

Práve druhú kategóriu reprezentujú tepelné čerpadlá. Dokážu využiť teplo, ktoré je všade okolo nás, aby ho preniesli na teplú podlahu, radiátory či vodu u vás doma. Hoci aj tepelné čerpadlo poháňa elektrina, efektivita vykurovania je omnoho vyššia v porovnaní s elektrickým kotlom.

Vedeli ste že?

Bežný elektrický kotol z príkonu 1 kW vytvorí výkon 1 kW. Pri plyne 1 kW energie vytvorí 0,9 kW výkonu. Tepelné čerpadlo načerpá 1 kW zo zástrčky, ale až 4 kW z prostredia a podáva výkon 5 kW. Takže 4 kW máte prakticky zadarmo.

Ako funguje tepelné čerpadlo?

Už samotný názov prezrádza, že tepelné čerpadlo teplo nevyrába, ale do veľkej miery čerpá. Odoberá ho zo životného prostredia, kde je ho dostatok, no ostalo by nevyužité. Na získanie tepla teda nič nespaľuje ani nepoškodzuje prírodu, len „prečerpáva“ teplotu z okolia priamo k vám. Môže to robiť troma spôsobmi. Preto delíme aj tepelné čerpadlá podľa toho, odkiaľ tepelnú energiu získavajú:

  • geotermálne
  • vodné
  • vzduchové.

Bez ohľadu na zdroj, z ktorého tepelné čerpadlo získava energiu, funguje na podobnom princípe ako chladnička, iba opačne. Nevytvára vo vnútri chlad a neodvádza vzniknuté teplo. Naopak odoberá teplo z prostredia a privádza ho do domu. Napríklad prostredníctvom podlahového vykurovacieho systému.

Servisák ide nastaviť tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo prenáša energiu z prírody do vašej podlahovky.

Geotermálny zdroj energie 

V zemi je dostatočné množstvo naakumulovaného tepla, aby ho tepelné čerpadlo dokázalo „prečerpať“ k vám domov. Kvapalina v potrubiach zavedených do zeme teplo odoberá a privádza ho k tepelnému čerpadlu. Potrubia môžu byť vo forme plošnej konštrukcie alebo aj hĺbkových vrtov. Výhodou systému je, že dokáže počas celého roka získať vyššiu teplotu ako vzduch. To zlepšuje efektivitu samotného čerpadla.

Vzdušný zdroj energie 

Aj keď je vonku chladno, vzduch má stále istú teplotu, ktorú môže tepelné čerpadlo využiť. Ide v princípe o jednoduchý systém, v ktorom na jednej strane zariadenie vzduch nasáva a na druhej vyfukuje. Nepotrebujete žiadne potrubia, teplotu získavate priamo z okolia. Keďže je okolitý vzduch v čase hlavnej vykurovacej sezóny najchladnejší, výmenníky tepla treba udržať nad bodom mrazu. Samozrejme čím nižšia vstupná teplota, tým je aj efektivita nižšia. Vždy je však prevádzka lacnejšia, ako pri klasickom plynovom alebo elektrickom kotle. Na bežné vykurovanie domu však postačí ako jediný zdroj tepla. Na rozdiel od geotermálneho a vodného zdroja si však ten vzdušný nevyžaduje žiadnu prídavnú techniku, čím sa výrazne znižujú obstarávacie náklady.

Vodný zdroj energie 

Voda akumuluje teplo omnoho dlhšie ako vzduch alebo zem. Preto je tento zdroj energie pre vykurovanie najvýhodnejší, avšak je potrebný väčší stavebný zásah. Nutné sú dve studne, ktoré vodu dopravia z hĺbky k čerpadlu a následne ju pošlú nazad pod zem. Okrem výkopových prác, je nutný test na kvalitu vody. Zisťuje sa tak, či je vhodná na použitie v tepelnom čerpadle. Využívanie podzemnej vody si vyžaduje aj povolenie odboru životného prostredia na základe hydrogeologického posudku. No a to nie všade ho dostanete. Na druhej strane práve vďaka stabilnej teplote vody počas celého roka je tento systém najefektívnejší.

Ideálne pre podlahové vykurovanie 

Teplo z prostredia získava tepelné čerpadlo na základe dvoch výmenníkov tepla, kompresora, expanzného ventilu a uzatvorenej potrubnej siete. Celý systém je technologicky zložitý. Zjednodušene však výmenník tepla prenáša energiu na chladivo. To sa mení na paru a pomocou tlaku sa zvýši teplota, ktorú odovzdá a opäť sa skvapalní.

Tepelné čerpadlo pracuje najhospodárnejšie, ak z okolitého prostredia získava čo najvyššiu teplotu a teplota vykurovacieho systému je nízka. To plne vyhovuje najmä podlahovému vykurovaniu.

Záver

Tepelné čerpadlo predstavuje najekologickejší spôsob vykurovania a ohrevu teplej vody. Jeho vyššie obstarávacie náklady kompenzuje výrazná úspora energií. Ide o najvhodnejšie riešenie do nových a rekonštruovaných domov, kde sa očakáva dlhodobé používanie. Návratnosť sa s rastom cien energií bude zvyšovať. Tepelné čerpadlo totiž najviac tepla získava z prostredia. A to stále bude zadarmo.

2020-06-06T10:34:16+02:0003.06.2020|Kategórie: Zaujímavosti|
Ak budete pokračovať s využívaním tejto stránky, súhlasíte s tým, že cookies na Vašom zariadení môžu byť použité. Ďalšie informácie nájdete v našej Smernici o ochrane osobných údajov. Súhlasím