Odbornosť článku
Klasický technický bonmot „Nemusíme vedieť, ako funguje jadrová fúzia a štiepna reakcia, aby sme vedeli zažať svetlo!“ platí aj pri podlahovke. Nemusíme a nepotrebujeme vedieť, čo je ekvitermická krivka, aby sme si mohli užívať pohodu domova vykúreného podlahovkou. Ak to ale chceme vedieť, tak prečo nie? Pokiaľ všetko veľmi nahrubo zjednodušíme, správne vyrátaná a vykreslená ekvitermická krivka pomerne zásadne môže za to, že doma nemáme ani zimu, ani prekúrené. Čítajte, čo znamená ekvitermická krivka pri podlahovke a nemajte obavy, nebude to žiadna odborná ekvilibristika. Pôjdeme na to pekne od podlahy.
Na čo potrebujeme ekvitermickú krivku
Bežní užívatelia benefitov podlahového kúrenia ekvitermickú krivku k životu nepotrebujú a môžu sa zamerať na krajšie a ladnejšie krivky, ktoré im život prináša. Ak ale chcú mať kvalitne vyladenú podlahovku, musí byť ekvitermická krivka vypočítaná a nastavená správne. Experti riešiaci ekvitermickú reguláciu podlahovky sa bez ekvitermickej krivky nezaobídu. Ide o graficky a číselne znázornený výpočet ideálneho nastavenia ekvitermickej regulácie vykurovacieho systému na čo najvyšší level efektivity. Do výpočtu vstupuje viacero premenných. Kľúčové sú samozrejme tie ekvi- a termické, teplotné, vo voľnom preklade „vyrovnávajúce teplotu“. Výsledkom môže byť nie jedna, ale viacero ekvitermických kriviek.
Princípy
Ekvitermická regulácia vykurovania riadi teplotu vody vo vykurovacom systéme v závislosti od vonkajšej teploty prostredia. Pokiaľ vonkajšia teplota klesá – čo zistí exteriérový senzor, akčný člen regulácie zariadi zvýšenie teploty vody vo vykurovacej sústave. Výsledkom je distribúcia tepla do interiéru, kompenzujúceho tepelnú stratu miestnosti alebo únik tepla. Ekvitermická krivka je zjednodušene grafické vyjadrenie vzťahu teplôt vonkajšieho prostredia, teploty vody obiehajúcej vo vykurovacej sústave a žiadanej teploty v interiéri. Správne vypočítaná a nastavená ekvitermická krivka je základom nastavenia a vyladenia regulácie vykurovania konkrétneho objektu v konkrétnych podmienkach. Okrem efektivity zabezpečuje aj správne fungovanie systému podlahového vykurovania.
Viete…
… že ekvitermická regulácia je ako stavaná pre moderné riešenia vykurovania rodinných domov, pracujúce s pomerne nízkymi teplotami vody obiehajúcej vo vykurovacej sústave? Je teda ideálna pre podlahovky s tepelným čerpadlom alebo kondenzačným kotlom ako zdrojom tepla.
Ako sa počíta ekvitermická krivka?
Špecialista na projektovanie podlahovky zahrnie do výpočtu tepelné straty objektu a teplotné parametre prostredia konkrétneho objektu stojaceho na konkrétnom mieste. Samozrejme, k nim priráta žiadané teploty každej miestnosti v konkrétnych obdobiach a aj vstupnú a výstupnú teplotu vody vo vykurovacej sústave. Ak by sme porovnali ekvitermické krivky rovnakých rodinných domov s rovnako dimenzovaným podlahovým kúrením v Podbanskom a Šahách, videli by sme rozdiel. Určujúci parameter, ktorému sa prispôsobujú aj ostatné krivky, aby bol dosiahnutý žiadaný výsledok vykurovania, je vonkajšia teplota prostredia v bezprostrednej blízkosti vykurovaného objektu. Vstupné premenné výpočtu ekvitermickej krivky:
- vnútorná výpočtová teplota
- minimálna vonkajšia výpočtová teplota
- maximálna teplota prívodu vykurovacej vody
- maximálna teplota „spiatočky“ vykurovacej vody
- teplotný exponent vykurovacej sústavy
- teplota kondenzačného režimu
- užívateľská vonkajšia výpočtová teplota
Do vzorcov výpočtu vstupujú aj parametre ochladenia teplonosného média – vody, jej priemerná teplota a množstvo pretekajúcej vykurovacej vody, ale aj tepelno-technické vlastnosti vykurovacieho prvku, ktorý do miestnosti teplo odovzdáva. V prípade podlahovky sú to rúrky vykurovacích roštov a polí. Výsledkom výpočtu je graf priebehu teplôt vykurovacej sústavy v závislosti od vonkajšej teploty – ekvitermická krivka, medzi kúrenármi familiárne prezývaná aj vykurovacia krivka.
Ekvitermická krivka…
… nie je priamka, ale krivka, pretože nevyjadruje priamo úmerné vzťahy vonkajšej, vnútornej a vykurovacej teploty, ale vyjadruje graficky dynamické vzájomné pôsobenie teploty vonkajšieho prostredia, ktorá má priamy vplyv na teplotu vykurovanej miestnosti. Správny výpočet a nastavenie ekvitermickej krivky v rámci regulácie konkrétneho vykurovacieho systému v konkrétnych podmienkach je odborná technická disciplína. Ideálne nastavená ekvitermická krivka je jedným zo základných predpokladov efektívneho fungovania kvalitného systému sálavého podlahového vykurovania.