Odbornosť článku
Staviate dom a premýšľate nad formou ohrevu? Výborným riešením v takejto situácii je sálavé vykurovanie, ktoré je základnou charakteristikou plošného vykurovania. Zabezpečí vám v domácnosti rovnomerné rozloženie teploty, pričom je zdravšie aj pre ľudský organizmus. O výhodách a nevýhodách tejto modernej formy vykurovania si povieme viac v našom článku. Čítajte ďalej.
Princíp činnosti sálavého vykurovania
Pre pochopenie výhod a nevýhod sálavého vykurovania je potrebné sa najskôr oboznámiť s princípom jeho činnosti a riešeniami inštalácie. Pri bežnom vykurovaní vykurovacie teleso ohrieva vzduch, ktorý prúdi smerom hore ku stropu, kde sa čiastočne ochladí a svojou zvýšenou váhou sa vracia späť k podlahe. Tým sa vytvára prúdenie/cirkulácia vzduchu v priestore a rozdiel teplôt vzduchu pod stropom a pri podlahe. Naopak, pri sálavom vykurovaní tepelný tok ohrieva priamo konštrukcie, zariadenia a osoby a k šíreniu tepla dochádza jeho sálaním. Takéto šírenie tepla je pre ľudský organizmus omnoho prirodzenejšie.
Viete…
…že životnosť sálavého vykurovania je až 50 rokov?
Riešenia sálavého vykurovania
Inštalácia sálavého vykurovania môže byť realizovaná dvoma spôsobmi:
- Teplovodný systém – vykurovacia voda prúdi v podlahe, v stene alebo v strope, a to v rúrkach z plastu, pričom rozlišujeme suchý alebo mokrý spôsob vykurovania. Najlepšie funguje spolu s tepelným čerpadlom, plynovým kondenzačným kotlom, prípadne s využitím iných obnoviteľných zdrojov, ako slnečná energia alebo biomasa. Pri plošnom podlahovom kúrení je tiež veľkou výhodou rovnomerné ohrievanie väčšej plochy (podlahy) a potreba nižších teplôt kúrenia, čím sa šetria náklady.
- Elektrický systém – zvyčajne sa využívajú vykurovacie rohože. Výhodou tohto systému je nízka skladba podlahy a nižšie investičné náklady v porovnaní s teplovodným systémom. Prevádzka však už pre mnohých môže byť neúnosne drahá – oproti plynu minimálne 2x, oproti tepelnému čerpadlu 3 – 4x. Po ukončení zastropovania cien elektriny budú ceny priamovýhrevného elektrického vykurovania likvidačné pre veľkú časť domácností.
Výhody a nevýhody sálavého vykurovania
Sálavé vykurovanie má množstvo výhod, ktoré súvisia s finančným i zdravotným hľadiskom. Poďme si na ne posvietiť bližšie.
Nižšia prevádzková teplota
Pri vykurovaní sálaním teplotný rozdiel medzi vzduchom a pevnými predmetmi zvyčajne neprekročí 4 °C. Avšak takýto pomer už navodzuje tepelnú pohodu. Výhodou sálavého vykurovania je tiež to, že vyhrieva aj steny. Tie následne vracajú teplo do miestnosti, čo znamená, že systém dokáže pracovať s nižšími teplotami pri kúrení, čo vám šetrí peňaženku za energie.
Šetrí peniaze
Podľa odhadov je sálavé vykurovanie približne až o 15 % šetrnejšie ako konvenčné vykurovanie. Už zníženie teploty o jeden stupeň predstavuje veľkú úsporu energie. Pokiaľ vezmeme do úvahy nízke prevádzkové teploty, efektivitu odovzdávania tepla sálaním a kvalitné tepelnoizolačné vlastnosti domu, tak úspora môže byť ešte vyššia. Peniaze môžete ušetriť aj tým, že nepotrebujete druhý systém – chladenie. Stačí tomu uspôsobiť tepelné čerpadlo.
Je bezpečné
Vďaka nižšej pracovnej teplote vykurovacích rúrok podlahového kúrenia nehrozí, že sa oň popálite. Pevné zabudovanie do podlahy minimalizuje riziko požiaru. Plošné sálavé vykurovanie okrem toho pracuje v absolútnom tichu a je šetrné aj voči alergikom. Nevysušuje vzduch a zabraňuje jeho prúdeniu z dôvodu zmeny teplôt, čím znižuje riziko víriaceho prachu, ktorý vie citlivejších ľudí poriadne potrápiť. Rovnako tu nehrozí nepríjemný zápach a problém s vlhkosťou, ktorá môže vyústiť do dýchacích problémov či do vzniku nebezpečných plesní a mikroorganizmov.
Nevýhody
- vyššia vstupná investícia
Záver
Na záver len krátke zhrnutie toho, čo ste sa o výhodách a nevýhodách podlahového kúrenia dozvedeli.
K výhodám patrí:
- rýchly pocit tepla,
- ušetrené energie a peniaze,
- znížený výskyt plesní a víriaceho prachu,
- zvýšená bezpečnosť,
- vysúšanie muriva.
K nevýhodám patrí:
- vyššia počiatočná investícia.