Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Ako ušetriť na podlahovom kúrení

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Väčšina z nás pri výbere podlahy dbá predovšetkým o to, ako sa bude v danej miestnosti vynímať. Či bude odolná. Prípadne, akú starostlivosť si bude vyžadovať. Avšak, pokiaľ sa chystáte inštalovať podlahové kúrenie, treba brať na zreteľ aj ďalšiu dôležitú vec – tepelné a izolačné vlastnosti vybraného materiálu podlahy. Tie neradno podceniť. Inak môžete zbytočne prísť o peniaze. Preto, pokiaľ sa chcete dozvedieť, ako  ušetriť na podlahovom kúrení, čítajte ďalej.

Kedy je pri podlahovom kúrení najnižšia spotreba energie?

Najväčší vplyv na spotrebu energie podlahového kúrenia majú tepelné a izolačné vlastnosti podlahy. Práve preto  je tu najväčší priestor na šetrenie a minimalizovanie pravidelných nákladov na kúrenie. Cieľom je, aby sa čo najviac tepla dostalo od zdroja vykurovania na povrch podlahy. O toto teplo prichádzame predovšetkým vtedy, ak je nad i pod podlahovým kúrením nedostatočný tepelný odpor – zlá izolácia. Druhým dôležitým aspektom je tepelná vodivosť materiálu podlahy, ktorá by, naopak, mala byť čo najvyššia.

Tepelný odpor a tepelná vodivosť

Tepelný odpor (R) je priamo závislý od hrúbky podlahy a nepriamo závislý od súčiniteľa tepelnej vodivosti (λ). Menšia hodnota tepelného odporu sa dá dosiahnuť zmenšením hrúbky podlahy alebo vhodnou voľbou jednotlivých podlahových materiálov s čo možno najvyššou hodnotou súčiniteľa tepelnej vodivosti. V závislosti od plochy by nemal prekročiť hodnotu: Rλ,B = 0,15 m2 K/W. A to z dôvodu, že čím bude podlahový materiál hrubší, tým menej tepla bude prepúšťať. Zároveň tu platí základná fyzika – vyššia tepelná vodivosť znamená menší tepelný odpor. A práve to chceme.

Ako príklad pre určenie optimálnej hrúbky podlahového materiálu uvádzame v tabuľke hodnoty tepelného odporu a tepelnej kapacity pre niektoré vybrané typy podlahovej krytiny:

Podlahový materiál Hrúbka (d)

[mm]

Tepelná vodivosť (λ)

[W/mK]

Tepelný odpor (Rλ,B)

[m2K/W]

Textil 10 0,07 0,15
Drevo + lepiaca hmota 10 0,2 0,05
Plast 5 0,23 0,022
Keramika + malta 12 1,4 0,011
Mramor + malta 25 3,5 0,011

Tepelnému odporu podlahy v súvislosti s rôznymi materiálmi sa tiež venujeme v článku AKÝ JE TEPELNÝ ODPOR VAŠEJ PODLAHY.

Vhodný podlahový materiál

Jednotlivé typy podlahových materiálov sa ale svojimi fyzikálnymi vlastnosťami líšia, a nie všetky sú vhodné v súvislosti s podlahovým kúrením. Pripravili sme preto pre vás zoznam tých najlepších, medzi ktoré patria:

Drevené podlahy

Drevo dáva teplo aj samo o sebe a je na dotyk príjemné. No pri podlahovom kúrení ide o materiál, ktorý stojí tak na hrane použitia. Brzdí prechod tepla a so zmenou teplôt mení aj svoju veľkosť. Navyše sa ľahko vysušuje. Samozrejme, záleží na druhu dreva a jeho vlhkosti. Úplne nevhodný je napríklad smrek, javor či buk. Ak vám ale nevadia menšie tepelné straty, prijateľný je orech, dub alebo exotické dreviny.

Keramická alebo kamenná dlažba

Má najvyššiu tepelnú vodivosť a, naopak, najnižší tepelný odpor. Preto je na podlahové kúrenie tým najlepším riešením, pričom sa hodí aj do priestorov s trvalou vlhkosťou. V kúpeľni sa tak tento materiál stáva jedinou správnou voľbou. Veľkou výhodou tiež je, že sa dlažba veľmi rýchlo zohreje. Naopak, jedinou väčšou nevýhodou je, že mimo vykurovacej sezóny takáto podlaha nepríjemne chladí.

Laminát

Plávajúce podlahy sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Medzi hlavné dôvody, prečo to tak je, patrí:

  • ľahká inštalácia
  • priaznivá cena
  • výborné vlastnosti pre podlahové kúrenie. 

Avšak myslite na to, že čím väčšia hrúbka laminátu, tým ťažšie sa dostane teplo na povrch podlahy. A tým pádom sa pochopiteľne zvyšuje spotreba energie a nákladov, ktoré na vykurovanie vynaložíte.

Marmoleum

Ide vlastne o prírodné linoleum, ktoré je tvorené z prírodných materiálov, čo zaručuje príjemný pocit na dotyk. Tiež rýchlo dosahuje izbovú teplotu, čím umocňuje pocit tepla v miestnosti. A čo je dôležité, tento materiál má ako jeden z mála aj antibakteriálne vlastnosti. Preto je vhodný pre deti, alergikov a astmatikov. V súvislosti s podlahovým kúrením má oproti keramike tú výhodu, že mimo vykurovacej sezóny si udržiava trochu tepla, takže nechladí.

A ktorému podlahovému materiálu sa treba vyhnúť? Úplne nevhodným sú na podlahové kúrenie koberce (viď tabuľka). Najhoršou možnosťou sú tie huňaté s dlhým vlasom.

Jednotlivým typom podláh, ich izolačným vlastnostiam a ideálnym hrúbkam podlahy, sa bližšie venujeme v našom článku AKO VYBERAŤ PODLAHU NA PODLAHOVÉ KÚRENIE?

Čo treba zvážiť pri inštalácii podlahového kúrenia? 

Pochopiteľne, pri inštalácii podlahového kúrenia sa bude cena priamo úmerne odvíjať od celkovej plochy. Na prvý pohľad sa síce môže zdať, že sa s týmto parametrom nedá nič urobiť, no nie je to celkom pravda.

 

Popremýšľajte napríklad nad miestnosťami, kde plánujete podlahové kúrenie. Nie je náhodou napríklad medzi nimi aj špajza, pivnica, technická miestnosť a garáž? Oplatí sa tam podlahové kúrenie? Prinesie tento spôsob vykurovania reálny úžitok? Odpoveďou na tieto otázky je spravidla nie, konečné rozhodnutie je však na vás. Nie vždy a všade musí byť jasným víťazom jedine podlahové kúrenie. Do špajze nepatrí prakticky žiadne kúrenie, ostatné miestnosti vymenované vyššie sú na zváženie.

ako ušetriť na podlahovom kúrení

Výber vhodnej podlahy na podlahovku je kľúčový pri šetrení

Teplovodné vs. elektrické podlahové kúrenie 

Cenový rozdiel medzi teplovodným a elektrickým podlahovým kúrením je markantný. Najmä z dlhodobého hľadiska. Aké sú finančné výhody a nevýhody oboch typov?

Vo všeobecnosti a zjednodušene možno povedať, že elektrický systém ponúka nižšiu zriaďovaciu cenu. Pokládka elektrickej podlahovky je náročná a neodporúčame ju riešiť svojpomocne. Samozrejme, treba myslieť aj na to, že pracujeme s elektrickým médiom a systémom. Zapojenie elektrickej podlahovky musí za každých okolností urobiť osoba odborne spôsobilá.

Naproti tomu cena a náklady na zriadenie teplovodného systému sú vyššie ako v predchádzajúcom prípade. Taktiež jeho inštalácia nie je práve najjednoduchšia, takže budete odkázaní na odbornú pomoc. Avšak práve jeho výhoda úspornosti nákladov za energie z dlhodobého hľadiska ďaleko prevyšuje výhody systému elektrického. Na začiatku si síce priplatíte, no časom sa vám tieto náklady niekoľkonásobne vrátia. Nezabúdajte, že cena elektrickej energie má do budúcna tendenciu rásť, preto s veľkou pravdepodobnosťou aj náklady na prevádzku tohto typu podlahového kúrenia budú čoraz vyššie. Preto z hľadiska šetrenia je naším favoritom teplovodné podlahové kúrenie.

Ak si zvolíte teplovodný vykurovací systém, dajte si pozor aj na výpočet dĺžky rúrok. Aby ste zbytočne nekúpili viac, ako budete potrebovať. Podrobnejšie sa tomu venujeme v článku AKO VYPOČÍTAŤ DĹŽKU RÚROK NA PODLAHOVÉ VYKUROVANIE.

Záver

Pri podlahovom kúrení ušetríte najmä v súvislosti s tepelnými a izolačnými vlastnosťami podlahového materiálu. Tepelné straty nastávajú najmä vtedy, ak je nad a pod podlahovým kúrením nedostatočný tepelný odpor. A naopak, tepelná vodivosť materiálu by mala byť čo najvyššia. Zmienený odpor si môžete skontrolovať podľa vzorca uvedeného vyššie. Hodnoty tepelného odporu a tepelnej vodivosti pre niektoré typy podlahových materiálov uvádzame aj v tabuľke. Rovnako je dôležité vziať do úvahy celkovú plochu podlahového kúrenia, jeho relevantnosť a prínos v jednotlivých priestoroch. A konečne, z dlhodobého hľadiska v súvislosti s nákladmi za energie, nám vychádza ako lepšia možnosť teplovodný systém podlahového kúrenia.

Ohodnoťte náš článok

4.4/5 (5)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...