Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Ako vypočítať dĺžku rúrok na podlahové vykurovanie 

 • rúrky na podlahové vykurovanie

Ako vypočítať dĺžku rúrok na podlahové vykurovanie 

Podlahový teplovodný vykurovací systém je stále najpopulárnejšou alternatívou pre vykurovanie rodinných domov alebo bytov. Predstavuje lacnejšie, zdravšie aj príjemnejšie riešenie ako vykurovanie radiátormi. Častou otázkou však je výpočet dĺžky rúrok potrebných na podlahové vykurovanie. Po prečítaní článku budete poznať odpoveď.

Kvalitné rúrky sú základom 

Bez ohľadu na to, či zvolíte mokrý alebo suchý variant teplovodného podlahového vykurovania, bude potrebné zabezpečiť dostatočnú dĺžku rúrok, ktorými bude voda priestorom pretekať. Mimochodom, ak neviete presne, čo je čo, v našom článku ČO JE MOKRÁ A ČO JE SUCHÁ PODLAHOVKA sa tejto téme venujeme. Princíp teplovodného podlahového vykurovania je postavený na prúdení teplej vody rúrkami, ktoré nahrievajú poter a následne sa teplo príjemne šíri do interiéru. Z toho je každému jasné, že čím viac rúrok, tým teplejšie budete mať. Treba vždy nájsť správny pomer rozloženia rúrok v priestore, aby nebolo kúrenie poddimenzované ani predimenzované.

Dĺžka sa bude vyvíjať od projektu

Najlepšou možnosťou, ako sa postaviť k podlahovému kúreniu je nechať si vypracovať návrh profesionálom, ktorým je autorizovaný stavebný inžinier – projektant vykurovania. Ten projekt robí na mieru každého domu. Okrem údajov, ktoré preberie o stavbe zo stavebného projektu, je optimálne doplniť najmä:

 • Vaše požiadavky na interiérovú teplotu. Technické normy, z ktorých inak projekt vychádza, v bežnej miestnosti predpokladajú len 20 °C, čo už spravidla málokomu stačí. V praxi sú obvyklé skôr teploty okolo 22 °C
 • Aké podlahové krytiny zamýšľate použiť v jednotlivých miestnostiach. Tie sa môžu zásadne líšiť svojou tepelnou vodivosťou. Inak povedané, výrazne silnejšie vykuruje rovnaká podlahovka s keramickou dlažbou, stredne s plávajúcou podlahou a slabšie s kobercom. Tomu treba prispôsobiť najmä hustotu rúrok.
 • Pre projektanta budú užitočné aj ďalšie informácie, najmä, o akom zdroji tepla uvažujete. Plynový kotol si principiálne vystačí s redšími okruhmi, nemá problém s vyššou teplotou vykurovacej vody – okolo 45 °C. Naopak, tepelné čerpadlo funguje výrazne efektívnejšie s teplotami okolo 30 °C, čo má zásadný vplyv na hustotu rúrok. 
 • Dispozícia interiéru je takisto vhodná informácia, ktorá ovplyvní napríklad pozíciu rozdeľovača vykurovania. Ten je optimálne málo viditeľný, avšak musí byť prístupný pre servis.

Príbuznú tému ohľadom cenotvorby, kde sú definované takmer rovnaké body ako základ pre komunikáciu so zhotoviteľom, sme spracovali aj v našom článku ČO VÁM TREBA K CENOVEJ PONUKE.

Výsledkom bude kvalitný projekt, ktorý možno použiť ako základ pre montáž.

 • Budete presne vedieť, koľko tepla potrebuje celý dom alebo byt a koľko tepla potrebujú jednotlivé miestnosti, aby nikde nebolo príliš teplo alebo chladno.
 • Budete poznať presné rozvrhnutie okruhov po miestnostiach (podľa dĺžky je to jeden alebo viac okruhov na miestnosť).
 • Kvalitný projekt v konečnom výsledku presne určí, koľko rúrok bude potrebných na vykúrenie priestoru. 
inštalácia rúrok na podlahové vykurovanie

Hustota rúrok na podlahové vykurovanie je 10 – 30 cm.

S akou približnou dĺžkou počítať?

Prvým krokom pre určenie dĺžky rúrky je správne určenie vykurovacej plochy, ktorá sa spravidla zhoduje s úžitkovou plochou. Odporúčame od nej odpočítať nevykurované miestnosti, ako špajza, závetrie alebo pivnica, ak ju nezamýšľate vykurovať (potom ju treba riadne tepelne izolovať – oddeliť od vykurovaných priestorov). Ak máte spočítané metre štvorcové, stačí ich prenásobiť správnym koeficientom, ktorý závisí od hustoty pokládky rúrok. Tie bývajú rozdielne, orientačným vodítkom je nasledujúca tabuľka:

Hustota rúrok
Spotreba rúrok Kedy a kde sa často využíva
10 cm 10m / m2
 • Kúpeľne pre vyššiu teplotu interiéru okolo 24 °C.
 • Rodinné domy, kde sa podlahou aj chladí.
 • Tam, kde podlahová krytina má vysoký tepelný odpor.
 • Vhodné pre staršie budovy s veľmi vysokou potrebou tepla.
15 cm 6,6m/ m2
 • Vyššia, ale stále obvyklá hustota rúrok v bežných miestnostiach s priemernou potrebou tepla.
 • Ideálne k tepelnému čerpadlu, bude fungovať efektívnejšie.
 • Vhodné k plávajúcim podlahám s vyšším tepelným odporom.
20 cm 5m/m2
 • Obvyklá hustota rúrok v bežných miestnostiach s priemernou potrebou tepla.
 • Moderné nízkoenergetické domy čoraz viac umožňujú túto hustotu rúrok.
 • Ideálne k plynovému kotlu, ktorý nemá problém s vyššou teplotou vykurovacej vody.
 • Vhodné k dobre vodivým podlahovým krytinám.
30 cm 3,3m/m2 • Priemyselné alebo skladové priestory.

• Ostatné priestory, kde stačia nižšie teploty interiéru 15 – 18 °C

 
Vedeli ste, že?

Hrubšie, 20 mm rúrky, majú síce väčšiu povrchovú odovzdávaciu plochu, ale rozdiel vo výkone je zanedbateľný (menej ako 5 %), pričom sú drahšie a výrazne horšie sa s nimi pracuje. V praxi sa osvedčil najmä rozmer rúrok 17 x 2 mm, ktorý je optimálny z hľadiska ohybnosti, prietoku, výkonu a bezpečnosti.

Pozor na dĺžku okruhu 

Okrem hustoty rúrok je dôležitá aj dĺžka jednotlivých okruhov. Tú nemožno voliť náhodne alebo ľubovoľne. Zjednodušene možno vyvodiť, že príliš dlhé okruhy by sa vzhľadom na vysoké tlakové straty (trenie) stali nedokurované v porovnaní s kratšími. Opäť presné dĺžky okruhov určí projekt. Pre orientáciu – v praxi sú obvyklé dĺžky okruhov podlahovky medzi 80 a 120 m. Tým je naznačené, že ani príliš krátke okruhy nie sú dobrým riešením, s dlhšími sa ich potom ťažko darí hydraulicky vyvážiť. Výsledkom by boli nevyrovnané teploty v dome, čo si nikto neželá. Z časti to ešte vie skorigovať regulácia pomocou izbových termostatov, ale fyzika sa nedá úplne oklamať. Dobrá vyrovnaná základná hydraulika je nevyhnutná. Tému nastavenia podlahovky detailne rozoberáme v našom článku  AKO SPRÁVNE NASTAVIŤ PODLAHOVÉ VYKUROVANIE

Záver 

Orientačnú dĺžku rúrky potrebnej na podlahové vykurovanie v priestore si môžete vypočítať pomocou tabuľky uvedenej vyššie. Metre štvorcové jednoducho vynásobíte správnym koeficientom. V priemere na meter štvorcový pripadne medzi 5 až 8 metrov rúrok, rozptyl je teda pomerne veľký a nie je vhodné pristupovať k téme „priemerne“. Odporúčame nechať navrhnúť podlahovku odborníkom, aby váš tepelný komfort nebol priemerný, ale vynikajúci. Veríme však, že uvedené informácie vám pomôžu zorientovať sa technike a byť tak rovnocenným partnerom v komunikácii s odbornými firmami pri projekcii aj montáži vykurovania.  

Naši certifikovaní partneri sa v prípade vášho záujmu radi postarajú o kompletný servis. Ak poznáte úžitkovú plochu domu, druh vykurovania a iné základné parametre, využite náš konfigurátor na zistenie presnej cenovej ponuky.

2020-08-03T07:13:56+02:0003.08.2020|Kategórie: Rady|
Ak budete pokračovať s využívaním tejto stránky, súhlasíte s tým, že cookies na Vašom zariadení môžu byť použité. Ďalšie informácie nájdete v našej Smernici o ochrane osobných údajov. Súhlasím