Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Možnosti ovládania podlahového kúrenia

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Podlahové kúrenie výrazne zvyšuje komfort bývania a znižuje náklady na vykurovanie. Pokiaľ je kvalitne navrhnuté a inštalované, zabezpečí vám to stálu príjemnú teplotu v celom dome či byte. Čo ale vtedy, ak nie je potrebné vykúriť všetky miestnosti na rovnakú teplotu? V tom prípade je ideálnym riešením zónová regulácia. O jej výhodách a možnostiach si povieme v našom článku.

Hlavný zmysel regulácie

Hlavným zmyslom regulácie podlahového kúrenia je zabezpečenie optimálnej teploty v jednotlivých miestnostiach. Vo všeobecnosti platí, že teplota v miestnosti by sa mala prikláňať k pocitovo nižším hodnotám, aby nedochádzalo k zbytočnému prekurovaniu miestností. V praxi to znamená nasledovné teploty:

  • Obývačka – 21 až 23 °C,
  • Detská izba – 20 až 22 °C,
  • Chodba a predsieň – 15 až 17 °C,
  • Spálňa – 18 až 20 °C,
  • Kúpeľňa – 24 až 25 °C,
  • Kuchyňa – 20 až 22 °C.

Optimálne teploty v jednotlivých miestnostiach majú okrem zvýšeného komfortu bývania aj iný efekt – zdravotný. Ide tu najmä o priestor spálne. Pokiaľ totiž zaspávate v prekúrenej miestnosti, časom sa môžu dostaviť problémy so spánkom a nočným potením. Okrem toho je tu aj dôvod ekonomický. Nemá predsa význam vykurovať všetky miestnosti na jednu teplotu a kúriť, keď nikto nie je dlhšie doma. Ušetríte tým nemalé náklady za vykurovanie.

Viete…

…že väčšina systémov podlahového kúrenia má viacero okruhov? Voda je čerpaná prostredníctvom centrálneho rozdeľovača, ktorý rozdeľuje vodu do rôznych okruhov. V rozdeľovači podlahového vykurovania možno osadiť elektricky ovládané pohony, ktorých úlohou je regulovať vodu do každého okruhu. Samozrejme, pokiaľ je okruh zapnutý, voda do neho prúdi. V súvislosti s reguláciou teploty je však veľmi dôležité, že vykurovací systém dokáže monitorovať, kedy nie je potrebné žiadne teplo, prípadne stav, keď sú všetky obehové okruhy vypnuté. V tej chvíli sa vypne aj kotol a udržuje sa jeho blokovanie.

Druhy termostatov

Pri zónovej regulácii je najlepšie pre každú zónu namontovať vlastný termostat. Na trhu ich existuje obrovské množstvo. Nájdete ich dokonca aj v chladničkách, fritézach či v žehličkách. Ich použitie je teda veľmi variabilné. Avšak jednu vlastnosť majú všetky spoločnú – regulujú a udržiavajú teplotu na takej úrovni, akú ste si nastavili. Základné rozdelenie izbových termostatov vyzerá nasledovne: 

  • mechanické, 
  • elektrické, 
  • analógové
  • digitálne. 

Pre potreby podlahového kúrenia je však zaujímavejšie delenie termostatov podľa spôsobu ovládania a funkcií, a to na: 

  • jednoduché ON/OFF, 
  • s pokročilými algoritmami. 
Termostat s teplotou

Termostat

Termostaty ON/OFF

Jednoducho fungujúce zariadenia, pri ktorých sa termostat Nea od REHAUbuď manuálne kolieskom, prípadne aj digitálne na displeji, nastaví požadovaná teplota. Avšak tento princíp regulácie nie je pre podlahové vykurovanie ideálny, keďže spôsobuje pomerne veľké kolísanie interiérovej teploty. Podlahové vykurovanie je totiž značne zotrvačné, preto po vypnutí termostatu ešte istý čas nahriata masa teplo odovzdáva (to povedie k prekúreniu). Naopak pri zapnutí podlahovému vykurovaniu pomerne dlho trvá, kým dosiahne požadovanú teplotu (dovtedy bude miestnosť podchladená).

Termostaty s pokročilými algoritmami

Ako bolo vyššie uvedené, so zotrvačnosťou podlahovky je nutné v regulácii počítať, ak chceme zabrániť kolísaniu teplôt. Na tento účel boli vyvinuté sofistikované algoritmy PY, prípadne PYD a ďalšie samoučiace sa funkcie, ktoré uvedeným neduhom zabránia. Moderné termostaty NEA a NEA SMART 2.0 vedia udržať teplotu v miestnosti pri inak správnom nastavení systému v intervale +- 0,2°C. Samozrejmosťou je aj časovanie, ovládanie z mobilu cez internet či podpora smart home pri variante NEA SMART.

Pokiaľ plánujete regulovať rôzne druhy plošného kúrenia (podlahové, stenové…), ideálnou voľbou bude pre vás priestorový termostat NEA SMART 2.0. Môžete ním regulovať teplotu v jednotlivých miestnostiach presne na mieru a ušetriť tak za energiu. Užitočné je aj zapojenie snímača teploty (podlahy alebo priestoru). 

Záver

Hlavným účelom ovládania podlahovej teploty je zabezpečenie optimálnych teplôt v jednotlivých miestnostiach. Čo je dôležité, priestorovou reguláciou zabrániť neželanému prekurovaniu a podchladeniu, čím možno znížiť prevádzkové náklady podlahovky o 10 až 20%. Pamätajte, že pri zónovej regulácii je najlepšie pre každú zónu namontovať vlastný termostat. V súčasnosti sú obľúbenou voľbou najmä digitálne termostaty, ktoré okrem základnej funkcie regulovania teploty ponúkajú aj celý rad ďalších užitočných funkcií, a tiež možnosť diaľkového ovládania pomocou aplikácie, avšak pre dosiahnutie maximálneho účinku podalhového vykurovania sú ideálny mrišením moderné termostaty s pokročilými algoritmami. 

Ohodnoťte náš článok

4/5 (3)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...