Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Ako správne regulovať podlahové kúrenie

Odbornosť článku
content-quality-img content-quality-img content-quality-img

Dnes, v časoch sprísnenia kritérií energetickej hospodárnosti obytných budov, je opäť kľúčovou témou regulácia vykurovania. Jej podstatou je dosahovanie žiadaného výkonu vykurovacej sústavy pri pokiaľ možno čo najnižších nákladoch. Neriešime „uťahovanie kohútikov“, ale kvalitnú, sofistikovanú reguláciu podlahovky s patričnými parametrami a deklarovanou výdržou. Jeden z bežne používaných mýtov o podlahovom vykurovaní je ten, že nie je možné nastaviť a regulovať jeho tepelný výkon. Nebudeme strácať čas vyvracaním nezmyslov. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako správne regulovať podlahové kúrenie. Konkrétne sa povenujeme regulácii teplovodných systémov podlahového vykurovania.

Základná teória

Regulácia je zväčša automatická činnosť, pri ktorej je jedna regulovaná veličina priebežne evidovaná a porovnávaná s riadiacou veličinou. Výsledkom tohto porovnávania je upravovanie regulovanej veličiny. Regulácia vykurovacieho systému udržuje fyzikálnu veličinu v tolerančnej úrovni požadovanej hodnoty. Základná schéma regulačného okruhu pozostáva z regulátora, akčného člena, regulovanej sústavy a meracieho člena. 

Ak sa pozrieme na reguláciu vykurovacích systémov technicky a fyzikálne, uvidíme viacero možností regulácie, všeobecne podľa:

  • výstupnej teploty vody zo zdroja tepla
  • vnútornej teploty vzduchu vo vykurovanom interiéri – priamo, nepriamo alebo lokálne
  • vonkajšej teploty vzduchu – priamo alebo nepriamo
  • záťaže – ide o priamu reguláciu.

Nebudeme podrobne rozoberať napríklad nastavenie vykurovacej krivky v súvislosti s tepelným spádom a podobné nuansy parametrov, vstupov a očakávaných výstupov regulácie. Ide o sofistikovanú fyziku, matematiku, termodynamiku, hydrauliku, ale aj elektrotechniku a podobné disciplíny. Dôležité je vedieť, že správne nastavená regulácia podlahovky má zásadný vplyv na jej efektivitu a účinnosť.

Ako funguje regulácia veľkoplošného vykurovania?

Samotný tepelný výkon vykurovacej plochy je daný vzťahom súčiniteľa prechodu tepla a plochy vykurovacieho systému. Ak sú oba parametre konštantné, výkon ovplyvňuje rozdiel teploty podlahy a teploty interiéru. Ak tento rozdiel reguláciou znižujeme, znižujeme aj výkon podlahovky. A naopak: ak zvyšujeme rozdiel teplôt podlahy a interiéru, zvyšujeme výkon.  

Najčastejšie používané spôsoby regulácie teplovodných vykurovacích sústav

  • kvalitatívna regulácia – ovládanie teploty vykurovanej vody s konštantným hmotnostným prietokom, centrálna priamo v zdroji tepla alebo lokálna
  • kvantitatívna regulácia – ovládanie hmotnostného prietoku vody s konštantnou teplotou.

Skúste sa vyhnúť kombinácii samotných podlahových vykurovacích systémov a systémov ich regulácie od viacerých výrobcov. Ideálne je mať kompletnú podlahovku od jednej firmy – v patričnej kvalite, záruke a s „od výroby“ dimenzovanými prvkami a komponentmi regulácie.

SMART regulácia?

A prečo nie? Naše systémy podlahoviek už dokážete nie že regulovať, ale doslova riadiť. V režime 24/7, pohodlne, smart. Ak staviate rodinný dom, do konca tohto roka máte šancu využiť našu bezkonkurenčnú ponuku. Ku každým 25 m2 podlahového vykurovania REHAU vo vašej novostavbe dostanete jeden termostat podlahového kúrenia NEA SMART 2.0.  Tento jediný prvok podlahovky, ktorý doma fyzicky uvidíte, dokážete ovládať pomocou appky vo vašom smarte alebo aj hlasom. Inteligentný termostat má inteligentné funkcie, vďaka ktorým dosiahnete energetické úspory aj 20 %. Systém funguje ako kompletné riešenie spolu s regulačným rozdeľovačom, spínacími hodinami, bezdrôtovým spínačom a servopohonom.

podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie je možné omnoho lepšie regulovať automaticky ako radiatory.

A čo samoregulácia? 

Samoregulačná schopnosť podlahových teplovodných vykurovacích systémov je reálny fyzikálny jav. Dochádza pri ňom k poklesu tepelného toku do miestnosti v dôsledku stúpajúcej priestorovej teploty. Zároveň klesá rozdiel medzi povrchovou teplotou podlahy a priestorovou teplotou. Pri klesajúcej teplote má samoregulačný efekt presne opačné účinky. Samoregulácia teda výrazne ovplyvňuje prenos tepla prostredníctvom veľkoplošných podlahových vykurovacích systémov. Samoregulačný efekt ale funguje len pri ovplyvňovaní teploty interiéru iným zdrojom tepla ako samotným vykurovacím systémom. Preto je pre čo najvyššiu efektivitu podlahovky nevyhnutná automatická regulácia.

Regulácia ide s dobou

Napriek tomu, že podlahové kúrenie poznali a aj využívali už v antike, vývoj ide s dobou. Súčasťou začiatku 4. priemyselnej revolúcie, v ktorom práve žijeme, je aj postupné rozširovanie smart technológií. Dnes už aj kvalitnú podlahovku dokážete riadiť a regulovať smart, pohodlne, jednoducho a inteligentne. Bez toho, aby ste museli poznať, ako vaše podlahové kúrenie funguje. Mýty a predsudky, sprevádzajúce moderné podlahové vykurovanie sa postupne darí vyvracať. Aj odbornou osvetou, ale najmä samotnou kvalitou, spoľahlivosťou a dlhodobou životnosťou špičkových podlahoviek. Vrátane ich regulačných komponentov. Podlahové vykurovanie zažíva v našich časoch svoju renesanciu. 

Ohodnoťte náš článok

4.4/5 (5)

Podeľte sa o obsah s Vašimi blízkymi ...