Získajte bezplatnú ponuku

Do 5 minút vo vašom maili

Podlahové kúrenie a Rimania

  • Podlahové kúrenie a Rimania

Podlahové kúrenie a Rimania

Korene podlahového vykurovania sú zakotvené v poriadne dávnej minulosti. Kapitola podlahové vykurovanie a Rimania sa totiž začala písať pred viac ako 2000 rokmi. Ak chcete nazrieť do minulosti tohto vykurovacieho systému, pokračujte v čítaní. 

Podlahové vykurovanie ako symbol pohody a luxusu 

Poďte s nami na malý výlet. Zoberieme pomyselný stroj času a otočíme dátum na rok približne 500 rokov pred naším letopočtom. Cieľová stanica bude Rím. Ideálne slávne rímske kúpele, kde na chvíľu zakotvíme a užijeme si ich pohostinné prostredie. 

Každý z dejepisu vie, o čom boli antické rímske časy a hlavne ich slávne kúpele. V tých najkrajších časoch ich navštevovali ľudia s túžbou po hedonizme. Užívali si pôžitky akéhokoľvek druhu. Od jedla, pitia, zábavy, rozhovorov a samozrejme aj zbližovania. Nič z toho by nebolo tak úžasné, ak by Rimanom bola zima na nohy. Preto prišli s unikátnym nápadom – vytvoriť príjemné prostredie v kúpeľoch a pritom si užívať príjemný pocit teplej podlahy.

Luxus vyhrievanej podlahy 

Rimania milovali pôžitky. Za obľubou kúpeľov aj ich oddychových miestností sa skrývali práve teplé podlahy. Rimania tu trávili hodiny zábavou aj spoločenským posedením a užívali si radosti života. To dávalo prostrediu nádych luxusu a ním bolo aj chodiť bosou nohou po teplej podlahe. Rovnako ako dnes. Zo starovekého Ríma sa dnes už veľa nezachovalo. Keď budete chodiť po vyhriatej dlážke, spomeňte si, že práve rovnako príjemne sa cítili aj niekdajší rímski labužníci.

Vedeli ste, že…

…Rímske kúpele boli na tú dobu konštruované ako technický zázrak? Vrátane podlahového vykurovania.

Ako fungovalo prvé podlahové kúrenie v histórii? 

Je možné, že by sme na systém podlahového vykurovania skôr či neskôr prišli. No dnes je naozajstným pozostatkom slávnej Rímskej ríše. Svoj vykurovací prototyp nazývali hypokaustový systém. Fungoval na jednoduchom, ale na tie doby neuveriteľne technologicky prepracovanom základe:

  • hlavným prvkom celého systému bola dvojitá podlaha
  • na pôvodnej podlahe sa postavili kamenné stĺpiky a na ne sa položila krycia podlaha
  • dvojitým dnom prúdil horúci vzduch
  • masívne prvky pálenej hliny teplo akumulovali a ďalej odovzdávali
  • medzi jednotlivými plochami podlahového vykurovania boli komíny, kadiaľ unikali spaliny.

Potom už stačilo len najať niekoho, kto bude pravidelne prikladať na oheň a zábava v rímskom štýle sa mohla začať naplno.

muž sedí na podlahovke

Vďaka Rimanom si môžeme užívať výhody podlahovky.

Ani horúce ani studené 

Keďže Rimania boli pôžitkári, odmietali chodiť po studenej dlažbe, ale nechceli si ani spáliť nohy. Preto použili práve nízkoteplotný vykurovací systém. Dostatočná plocha podlahy totiž aj pri nízkej teplote mala schopnosť vykúriť veľké priestory. Rimania nepotrebovali ani oblečenie. To bol vlastne jeden z hlavných dôvodov, prečo navštevovali slávne kúpele. Bez podlahového vykurovania by to však nebolo možné. Vďaka podlahovému vykurovaniu dosiahla Rímska ríša taký ukážkový príklad v užívaní si života. Ten im ešte aj dnes mnohí labužníci len ticho závidia.

Podlahové vykurovanie na antický spôsob sa rozšírilo do celého sveta. Dnes môžeme nájsť pozostatky v Taliansku, Španielsku, Francúzsku, Anglicku, Severnej Afrike a dokonca aj v Stupave či Dudinciach.

Z kúpeľov priamo do domov 

Samotné budovy rímskych kúpeľov sa od základov stavali tak, aby vo vnútri stien zostali medzery. Tie umožnili horúcemu vzduchu a aj dymu z pece voľne prechádzať uzavretými oblasťami von. Neskôr sa tento systém posunul z kúpeľov aj do bežných domácností. Rimania si tak ako prví na svete mohli vykurovať domovy podlahovým aj stenovým vykurovaním. Sálavé teplo si získalo obľubu pre svoju efektivitu a príjemné pocity, ktoré navodzovalo. V dôsledku úpadku Rímskej ríše však do zabudnutia upadol aj systém sálavého vykurovania. Bolo nahradené vykurovaním pomocou výhrevných telies a radiátorov. 

Našťastie vďaka vynálezom ľudí ako Benjamin Franklin, A. H. Barker, Frank Lloyd Wright a  ďalším sa podlahové vykurovanie inšpirované Rímom vrátilo do domácností 20. storočia.

Záver 

Princíp podlahového vykurovania siaha do ďalekej minulosti, kde najväčší labužníci sveta overili jeho prínos. Pomocou moderných technológií sa etablovalo aj v modernom bývaní. Funguje pritom stále na podobnom princípe ako v Ríme. Zachováva príjemné prostredie aj zdravotné výhody, ktoré dáva len sálavé teplo nízkoteplotného vykurovacieho systému.

2020-06-06T10:33:06+02:0029.05.2020|Kategórie: Zaujímavosti|
Ak budete pokračovať s využívaním tejto stránky, súhlasíte s tým, že cookies na Vašom zariadení môžu byť použité. Ďalšie informácie nájdete v našej Smernici o ochrane osobných údajov. Súhlasím